Употреба речи јерини у књижевним делима


Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Сави, Краљевићу Марку, Милошу Обилићу, Стефану Дечанском, Деспоту Стефану Високом, проклетој Јерини и др.); е) животињску (етиолишку) (о корњачи, вуку, пауку, свиленој буби, буби, кукавици, врапцу и др.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

на уму и то да је народ владавину Бурђа Бранковића, Вуковог сина, запамтио по злу н проклео је у причама и песмама о Јерини. Да ли је то случајно што две најомрзнутије личности припадају једној истој породици?

ни наши господари: Бијелићу и Златокосићу, у таваници госпође Јерине, па их хоће младе да погуби; но се моли госпођи Јерини нек их пусти из тавнице клете“. Ал' говори Облак Радосаве: „Чујете л' ме, двије моје куме!

Ви узмите двоје ђеце лудо, па идите двору бијеломе а ја одох Смедереву граду молити се Ђурђу и Јерини нека пусте ваше господаре из тавнице, да је бог убије!

он њима божју помоћ даде, па срдито оде говорити: „Господару, Смедеревац-Ђурђе, јазук тебе и господству твоме што с̓ Јерини, Ђурђе, допустио те погуби толике војводе и поломи крила од крајине!

на горња вјешала, отишло је тридесет катана, одвели су двије војеводе, хоће ти их данас објесити; но се моли госпођи Јерини — неће л̓ ти их она поклонити“.

“ А припаде Облак Радосаве молити се госпођи Јерини: „О госпођо, Ђурђева Јерино, поклони ми двије војеводе, та немој их младе погубити!

их двору бијеломе, угости их у бијелу двору, па их здраво дома отпустио, и бјеше их Раде научио да не држе вјере у Јерини.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности