Употреба речи југ у књижевним делима


Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

Кнез левом руком придржава узду, а десном руком показује на југ: јуче је та рука била путоказ у победе од којих се очекује да ослобађају и уједињују градове, кланце и планинске

Дучић, Јован - ПЕСМЕ

Ноћас ће најзад пасти киша. Југ црн и сева; но, наједном, Дажд пређе преко виногради... И блисну према селу бедном Крвава, страшна, звезда глади.

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

Она отвори у сриједи. Намргоди њене очице, па поче гласно и монотоно, како сва дјеца читају: Маче војску старац Југ-Богдане, У Богдана силна војска била... — Стани! — рече владика. — Ко је то Југ Богдан? — Није он жив — рече Мара.

— Стани! — рече владика. — Ко је то Југ Богдан? — Није он жив — рече Мара. — Он је погинуо на Косову. — А шта је то Косово?

Африка

Враћамо се на брод да вечерамо и да наставимо пут на југ. Сав угаљ није још ни после вечере укрцан. Налазимо се и дале близу пристаништа, непомични на пучини.

чувено са својих атлетских сељана, који су можда последњи људождери на самој обали Океана; бродови који настављају на југ застају пред Табуом да узму неколико десетина њих за рад на утовар и истовар доцније робе, враћајући их при поновном

Црњански, Милош - Сеобе 2

Зато он нама стално опонира? Зато он не одговара на наше рескрипте? Цео ћесарски југ краљевства налази се у опасности. Какве су у њега само ручурде и ножурде. Сељачина.

Ко би могао набројати тице, које се селе, или сунчане зраке, које Сунце сели, са Истока на Запад и са Севера на Југ? Ко би могао да предскаже, какви ће се народи селити и куда, кроз стотину година, као што се тај национ селио?

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

долини и даље; на доњодунавској плочи и у сливу Марице су најбољи они психички профили који се повуку у правцу север—југ.

Ако се пређу пиндско-динарске и моравско-вардарске области у уздужном правцу, тј. од севера на југ, и балканска или бугарска област у правцу запад—исток, неће довољно пасти у очи разлика међу етничким групама и

године, од оснивања јужнословенског клуба у Београду који се назвао Словенски југ. Требало је заиста да Србија постане богатија да би могла одржавати солидну војску; да стекне угледа својим економским

У томе су правцу нарочито докучљива и еластична ума. Изгледа да се менталитет све оштрије изражава што се иде више на југ, према грчкој граници где превлађује.

Становништво праве Македоније јужно од Велеса и Прилепа није никаква препрека српском ширењу на југ. Док оно има врло нејасне трагове српске националне свести, нема, напротив, никаквих историјских успомена које га

Њихова се гранична линија не може сасвим тачно одредити. Њу чини широк појас земљишта у правцу од севера на југ, који се углавноме поклапа са зоном турског становништва, која се од Дојрана пружа на север, источно од Вардара, и

На југ иде до јужнога обода битољске котлине и до Малка Ниче, одакле настаје јужномакедонски варијетет. Сва је област овога

Тешко је тачно утврдити одакле овај варијетет на северу почиње, јер идући од Скопља на југ не наилази се на јасну границу.

Била је, међутим, једна знатна миграциона струја која се кретала на југ: то је била струја номадских пастира и печалбара централног типа, нарочито западномакедонског варијетета, од којих су

Арбанаси су продрли дубоко на север, у долину Црног Дрима и преко Љуме у Метохију, па чак и на југ до Охридског језера. Овде се, око манастира, одржао хришћански живаљ чак и преко дрима.

Они су проводили лето на суватима, а зими су се спуштали на југ Балканског полуострва, у јегејско или јадранско приморје.

Шар-планина се дуж раседа спушта у Полошку котлину. Тај расед има правац север-североисток — југ-југозапад, од Љуботина до Врутока.

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

Обићи ћемо јадранску обалу од Изоле до Улциња, Венецију, Гранаду, затим кренути на запад или југ, свеједно! - шапутао сам јој у косу и преплашио је до лудила.

Црњански, Милош - Сеобе 1

Није хтео, као пре, да је оставља, није хтео ни да залази више на Југ, по стоку, него је решио да тргује искључиво сребром, али исто тако лудо, храбро, неизвесно и пљачкашки, као што је

Максимовић, Десанка - ТРАЖИМ ПОМИЛОВАЊЕ

се јазом опкопа то село и та кућа нека их себарска не скрнави стопа, нека ту преноћи човек мали тек кад поново оду на југ ждрали и на мед поново замиришу сванућа.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

На крају XВИИИ века такав центар је Беч. Уколико су Турци сузбијани, српски центар се помицао на југ. Око 1825. такав центар постаје Пешта, од четрдесетих година ту улогу почиње преузимати Нови Сад.

1874. године, због штампарске кривице, одлежао је девет месеци у пожаревачком казненом заводу. Тешко оболео, пође на југ да тражи лека. Смрт га нађе на путу, у Трсту, 26. фебруара 1875. године. СОЦИЈАЛНИ И ПОЛИТИЧКИ РЕФОРМАТОР.

Сремац, Стеван - ПРОЗА

И он се опет некако ућушка у државну службу. И једнога дана се опет обрете међу гомилом практиканата као стари Југ међу Југовићима. »Само да се нађем за државним јаслима, а после ми је колај посао!« рече он.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

Био је сироче, сеоски слуга. — Стево, Стево, сав си наш, а удараш у страну ко југ у планину. Шта ћемо с тобом? — Гледај ти друге, а за мене је лако.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

МАНОЈЛО: Производ је и магарац, дакле и магарац је част Земље. ДОКТОР: Знаш ли, гди је сјевер, восток, запад и југ? МАНОЈЛО: Знам. ДОКТОР: Дакле, вид је наше Земље на подобије ђулета, које је на сјеверу и југу нешто мало угнуто.

То је сасвим јасно. МАНОЈЛО: Јесте, само молим, гди је на ђулету север и југ. ДОКТОР: Отоич си казао да знаш. МАНОЈЛО: Знам по сунцу, али на ђулету не знам.

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

певање Рајска благота: зверје трепери, пиринач вуче мравиња војска; запад је исток, олтар без двери север и југ су жаришта воска.

О Крстовдану скрсте се дувници: северац лупа устоци у клепке, а југ и бошњак, то су дрвљаници што вуку кладе, облице и цепке.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

Јесени сваке ждралови, ето, путују на југ да траже лето.“ Од ждрала оста под небом тачка, залуд је очи траже. А Жућа сврну на Тошу очи: „Чујеш ли шта нам

Од тога дана у млину старом Тоша и његов друг уз ватру седе, поспано жмуре, сањају топли Југ. А када ветра удари вал, њима се чини — пролети ждрал.

бежи од мрзлог зимскога вала, зове у друштво високог ждрала: „Развијај крила, ако си друг, крећемо ноћас на топли југ!“ Прогунђа Жућа крај топла пања: „Дере се гуска, лисицу сања!

Џабе га даје, старица вели, хитно је врло, бака се сели. Путује на југ. По врелом дану причаће приче орангутану. Задаје тврду, претврду веру мислити неће на свога Перу.

Илић, Војислав Ј. - ДЕЧЈА ЗБИРКА ПЕСАМА

Вредне пчеле, миле тице, Остављају цветни луг, И лагане ластавице На далеки беже југ. Када стегну зимске студи, И завеје први снег, Школа нама заклон нуди, Школа наша — наш је збег, Нека лете тице

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

Звона су звонила с атлантских мора, а главу су моју носили на југ и север, с врха копаља на врхове кубета. Други су је тражили према звездама као да је острво и налазили је у

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

— Е, да ти кажем — одговара неки полупијани глас са тротоара. — Врати се на Саву, онда се окрени на југ, и терај, терај, терај, па ћеш право на Бањицу. Она глава изгуби се испод арњева и кола зашкрипаше.

Ишли смо ка железничкој прузи. Али нико није знао на коју ћемо страну, да ли ка северу, према Немцима, или на југ, према Бугарима... Старији официри који су једном већ били у рату противу Бугара, причају сцене из крвавих борби.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Био је слаб, нежног здравља. После те посете, мене су узели, номинално, и за члана редакције часописа Књижевни југ, јер смо имали намеру да се редакција, сад, после рата, пресели у Београд.

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

озбиљношћу на лицу, узе у руке рукопис, искашља се, и прочита наслов: „Још две-три речи поводом питања: докле се на југ у старом веку простирала граница наше земље.” — Па то је, како изгледа, нека историјска распра?

— То је страшно! — рекох и стресем се од ужаса, и дође ми да јурнем на југ земље и да се побијем са Анутима, јер ме тако заболе страдање невиних, мирних грађана од њихова варварства, па чисто

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

И као што личи згодној цурици, Настани се у Југ-Богдана улици, Крај Зеленог венца, на три корака Од Моста и од Манаковог конака.

Година увек ради, увек се некуда креће. Зна се у који дан испраћа на југ птице. Кад је време клијању, она пробуди све клице Па целе ноћи по Драгачеву и Жупи Пупи, пупи, пупи.

Тахити ил Хаити тајновити: Није важно где ћеш заноћити! Кроз шуму, траву, шевар, луг Лети на Север, зими на југ, У нечуј, у Печуј, тамо, туј: Дуј-дуј, дуј-дуј, путуј у Птуј!

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

Испитивања са тим бродом почела су од острва Фероер. Одатле се ишло на југ; брод се неколико недеља задржавао на Саргаском Мору и испод Бермудских Острва, продужио одатле за Антиле и код острва

из тога материјала извукло, а то је чињеница да су ларве биле све гушће, а ситније, у колико се од Фероера силазило на југ.

Једне се пењу на север и допиру до 70˚ северне ширине, док друге силазе на југ испуњавајући топле воде Средоземног мора, јужне Европе и северне Африке.

на површини земље, и да басен Атлантског океана има на своме дну две дубоке бразде које се пружају у правцу север-југ.

Сад настаје »концентрација«; у омањим јатима туњ се упућује на југ, јата се успут сусрећу и састављају, путујући непрестано по водама чија температура не силази испод + 14˚.

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

ће увек све бити тек плен Сурове смрти; а вечно робље Живота неће стрести ланац њен, К’о санте леда ни Север ни Југ? Јер свет је тужно, преорано гробље, Заборав вечит, нежељен и дуг.

Раичковић, Стеван - КАМЕНА УСПАВАНКА

Ал тек им оста ко у дубу чвор Пусти Арагон, испечен, сав у рупама. А мислили су да ће далек југ И та нестварна земља, имена шарена, Одшкринути бар начас страшни круг. А враћају се с мишљу да је свет арена.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

У кафанском дворишту играла се деца. Најпре су правила Снешка Белића, касније га југ изгризао, полизао до земље, а сунце је деци разгрнуло снег и понудило песак за игру.

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

— Ти онда теци на југ, а можеш и на север! — стрпљиво рече Велика речна мајка, али тек рођена кћи није хтела ни на север, ни на југ, нити с

— стрпљиво рече Велика речна мајка, али тек рођена кћи није хтела ни на север, ни на југ, нити с планине у море. Сва светла, сва прозрачна одмахивала је главом, понављајући: — Не, и не!

Ђисара је била у праву! Још дивље гуске нису ни кренуле на југ, а градом је завладала болест. Читаве су улице изумирале. Једино је мржња била жива.

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

Онамо, 'намо, за брда она, Погажен коњ'ма кликује Југ: „У помоћ, дјецо! у помоћ, синци! Светит' ме старца свет ви је дуг!“ Онамо, 'намо!

Попа, Васко - КОРА

да није Сунце не би никад У сну нашем преноћило 15 Улице твојих погледа Немају краја Ласте из твојих зеница На југ се не селе Са јасика у грудима твојим Лишће не опада На небу твојих речи Сунце не залази 16 Сијалицу добру палиш У

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

У великој соби горњег спрата, која је гледала на југ, читао је до дубоко у ноћ књиге што их је донео из Кембриџа, добро промозгао све што је прочитао и размишљао

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

ДВА ПОПА У ЦИЈЕЛОМ СВИЈЕТУ Била су у неко вријеме само два попа у свијету, и била је једнога инорија југ и исток, а другога запад и шјевер. О јесени, кад су ходили по инорији да купе бирове, срету се на путу.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

Оба пута постоји, додуше, оријентација у некоме замисливом простору (први пут је географска: југ - север; други пут урбанистичка: положај у вароши), али зато није јасно где се налази онај ко прозоре именује у

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

О даљино сна где југ влашиће свира Скриј ме од слепог камена који у небу бдије. То питоме долине посташе провалије У овој песми у којој

заборавите да то деци кажете успаванка То више дан није нити ноћ сном треба дочекати разбојнике птице су небо на југ однеле спавај они неће доћи њихови кораци су тешки спавај љубав иде градом на штакама спавај ал им глас не

да плане Кад презиром казни све излишне дане Где досада је врлина без наде Пепео одблеска који упознаде Испражњен југ и посвећене руке Сјајем нове звезде за прастаре муке Кад пакао је љубав и исти огањ гори У злочиначком срцу и на гори.

Веровао сам у сан и у непогоду, У две ноћи био заљубљен ноћу, Док југ и север у истоме плоду Сазревају и цвокоћу. Сањајући ја сам све празнике преспаво!

Петровић, Растко - АФРИКА

Враћамо се на брод да вечерамо и да наставимо пут на југ. Сав угаљ није још ни после вечере укрцан. Налазимо се и дале близу пристаништа, непомични на пучини.

чувено са својих атлетских сељана, који су можда последњи људождери на самој обали Океана; бродови који настављају на југ застају пред Табуом да узму неколико десетина њих за рад на утовар и истовар доцније робе, враћајући их при поновном

Јовановић, Јован Змај - ЂУЛИЋИ И ЂУЛИЋИ УВЕОЦИ

Ја вас спазих, па задрхта’, — Хтедох питат’, ал’ се боја: „Је л’ то Мирко? Је л’ то Сава? Југ, Тијана, Смиљка моја?

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

„О! Тај је укор слаб к’о снега груда”, Југ Богдан смело цару сад придода, „Кој’, кад га врући свет истине склопи, Из ништа поста, у ништа се стопи.

” „То може бити, — али лаж кад стече Вид истине, о! која онда беда”, Цар Лазар тако Југ Богдану рече, „Јер срце кад је ладније од леда, Не чувствује што опште добро пече, Већ само своју подлу корист

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

л. попреко се пресеку, па, пошто се њима премаже болесник, баци се по половина чесна на запад, исток, југ и север, пету задржи болесник, а шеста се баци на камен с речима: »У камен ударило и више се не повратило!

Ћипико, Иво - Пауци

Помисли: проћи ће и по сахата док обиђу све савијутке! Срећа, те је сунце за облаком, а дува свјежи југ што кишу носи, па није врућина. По пољу мало је кога видјети: тежаци потражише у подне заклоницу да се одморе.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Ипак некако издржасмо. Дуну југ. Снегови се почеше топити. Набујали потоци су рикали и ровали обале. Навукоше свакојаки шљам и камен око Мораве.

Тако се Кирча нашао на Кули. У почетку га нико није примећивао у мноштву младих војника, али је ратни поход на југ према Византији показао сву његову вредност. Истакао се у многим биткама својом одважношћу и издржљивошћу.

Можемо кренути на север или југ, исток или запад и живети од својег умећа. Можемо се разићи и тада би Доротеј био видар, Димитрије преписивач или

Пада мрак. Артемије Наједном дуну југ. Снег је нагло копнио, потоци су бујали, ровали обале, носили грање и цркнуту живину, земља је постала гњечкави глиб.

Наслућује да ће Сабориште врло брзо сабрати у себи сав олош одавде до Берковца на север, Звечана на југ, Ковина на запад и Бована на исток. Сјатиће се овде сви одбегли себри, пустахије и пропалице.

У сумрак се провалило небо. Пљусак је испрао крв, поравнао трагове. Нас двојица смо те ноћи отишли на југ.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Помоћи ни са које стране. Од мора, преко Дрине низ Саву, онда покрај Тимока, далеко на југ, све до македонских планина, грмели су топови, праштале пушке, циктали митраљези и грувале бомбе.

Петровић, Растко - ПЕСМЕ

Кад изађем из те куће, наслоним се на зид, погледам од горе до доле, дуж улице. Свете на север, свете на југ! Здраво свете на југ, најсрећнији од свих људи те поздравља - онај који је уништио свој опстанак. Видех бога.

Свете на север, свете на југ! Здраво свете на југ, најсрећнији од свих људи те поздравља - онај који је уништио свој опстанак. Видех бога.

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Над језером је, као ветром ношен лист, летело време. Одлазиле су на југ дивље гуске и враћале се, опет ишле. Јесу ли знале лисице на брежуљку да већ преко костију мајки трче?

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

У Хомера имају сталне епитете веома многа људска н географска имена, а код нас само неколико таквих имена: Југ Богдан (стари), Реља (крилатица), Алил (гојени), Дунав (тихи), Косово (равно), Биоград (стојни).

у Кнежевој вечера где је јунаштво стављено изнад свих других одлика: Ако ћу је напит по старјештву, напићу је старом Југ–Богдану; ако ћу је напит по господству, напићу је Вуку Бранковићу; ако ћу је напит по милости, напићу је мојим девет

Но кад поближе осмотримо ту господу, видећемо да су она у много чему обични сељаци. Југ је не само отац него и старешина, типични домаћин чврсте и цватуће породичне задруге.

Њега је замолио да пусти синове да пођу заједно с њиме мећу Турке. Југ је то одбио, а Југовићи су ћутали, погледали у земљу и покорили се.

да је рану задобио не од Турчина — него од жене, Југовићи су потргли ноже да на комаде кују искидају тек кад је то Југ изриком заповедио. Такав је ред у патријархалној породичној задрузи.

„шурњаје дворе упоредо“ (баш као у домаћинској сењачкој кући), и сва крушевачка господа наваљује да му укаже пошту, а Југ Богдан, таст његов, да би могли „пријатељи бити довијека“, нуди му чак то да га ожени другом љубом.

Но чу ли ме, вјеран слуго Лазо! Ја сам за те нашао ђевојку, и за мене добра пријатеља, у онога стара Југ-Богдана, милу сеју девет Југовића, баш Милицу, милу мљезиницу; но се Југу поменут не смије, није ласно њему

Данас петак, а сјутра субота, прекосјутра свијетла неђеља, поћи ћемо у лов у планину, позваћемо стара Југ-Богдана, с њим ће поћи девет Југовића; ти не иди у планину, Лазо, но остани код бијела двора, те готови господску

Варадину граду од ђевојке младе кујунџинке, за њу дао товар и по блага; наслужи је црвенијем вином, поклони је стару Југ-Богдану. Таде ће се Богдан замислити чим ће тебе, Лазо, даривати, те ћу њему онда поменути за Милицу, ћерцу мљезиницу“.

Прође петак и прође субота; рано дође свијетла неђеља, царе пође у лов у планину, и позваше стара Југ–Богдана, с Југом пође девет Југовића, отидоше у лов у планину.

Кад сједоше за столове златне: уврх совре силан цар Сјепане, а до њега стари Југ Богдане, а до Југа девет Југовића; њима служи вјеран слуга Лазо. Он навали шећер и ракију, па донесе црвенику вино.

Кад се ладна напојише вина, о свачему сташе бесједити, како који добар јунак јесте; Југ изваде књиге старославне, те казује пошљедње вријеме: „Видите ли, моја браћо красна!

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Не знаш то, нашто ће ти кад, омркнути, осванути ли дан. Дрво на Југ, на Север ли, куд је испочела растући му навинуто, тамо допосле (ако с подсечењем, ако га ветар искоренио) и падне.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности