Употреба речи јуноша у књижевним делима


Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

па њега управо посред тикве. Нико се није убио (бар ја не знам) ни због једне ни због друге несреће! Јуноша! Овде лежи дубока мудрост. Потражи је и наћи ћеш!

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Вучов јуноша ће, на крају, једини смисао живота открити, нехотице, у љубави. ВИИ Нешто више — или нешто мање? — од игре, од потреб

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

А цар му рече: — Знаш ле ти ко сам ја, н да сам ја цар, па ако мени не кажеш ја ћу те објесити. А јуноша му одговори: — Вала ако си баш и цар, ја ти опет нећу казати.

Овај је сиромах послије домишљао се, што ће и како ће, кад увече, мој брате! али негдје звецкају виљушке и кашике, јуноша усамљен разгледаше гдје је дувар слаб, да га како прокопа и види шта је у другој соби и што се у њој чује.

Пошто прође два три сахата ноћи, а јуноша опет провали зид и уђе у собу, те све са астала поједе и попије, па онда узме шарену свијећу изнад главе, те је метне

Цар и то учини, и тако се од сад храњаше и задовољаваше јуноша са овом љепотом дјевојком дотле, док царски ферман не изиде да је кћер његова пунољетна и да ће је удати.

Но оно њино смијање преокрене се у жалост, кад виђеше да овај јуноша тридесет аршина преко свих бедема даље пребаци џилит и до половине га заћера у један велики камен.

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

— О, безнадежни јуноша, узвикну Веља, видевши га где му долази. Шта је, пишти ли рањено, изневерено срце ? ... Знам, знам, дикане мој : тешки

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

“ А цар му рече: „Знаш ли ти, ко сам ја, и да сам ја цар, па ако мени не кажеш, ја ћу те објесити!“ А јуноша му одговори:, „Вала ако си баш и цар, ја ти опет нећу казати.

Овај је сирома послије домишљао се, што ће и како ће, кад у вече, мој брате! али негдје звецкају виљушке и кашике, јуноша усамљен разгледаше, гдје је дувар слаб, да га како прокопа и види, шта је у другој соби и што се у њој чује.

Пошто прође два три сахата ноћи, а јуноша опет провали зид и уђе у собу те све са астала поједе и попије, па онда узме шарену свијећу изнад главе, те је метне

Цар и то учини, и тако се од сад рањаше и задовољаваше јуноша са овом љепотом дјевојком дотле, док царски ферман не изиде, да је кћер његова пунољетна и да ће је удати.

“ Но ово њино смијање преокрене се у жалост, кад виђеше, да овај јуноша тридесет аршина преко свих бедема даље пребаци џилит и до половине га заћера у један велики камен.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

Дете| ни за што тако не мари као за игру; јуноша жели науку или другу коју забаву; како се ко на што дâ и окрене. Добро за онога ко избере то што је честно, похвално и

Један добри јуноша Болгарин почео је плакати кад сам му казао лане да ћу поћи, него да тражи себи другог учитеља. И ја сам тешко сожалио.

и јоште јоште — још јуност — младост, омладина, в. и јуношество јуноша — младић јуношество — младост кабала — свађа, сплетка, раздор кавалер — витез кадија — судија казаније — прича

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

А цар му рече: — Знаш ли ти ко сам ја, и да сам ја цар, па ако мени не кажеш, ја ћу те објесити. А јуноша му одговори: — Вала ако си баш и цар, ја ти опет нећу казати.

Овај је сиромах послије домишљао се што ће и како ће, кад увече, мој брате, али негдје звецкају виљушке и кашике, јуноша усамљен разгледаше гдје је дувар слаб, да га како прокопа и види шта је у другој соби и што се у њој чује.

Пошто прође две-три сахата ноћи, а јуноша опет провали зид и уђе у собу, те све са астала поједе и попије, па онда узме шарену свијећу изнад главе те је метне

Цар и то учини, и тако се одсад храњаше и задовољаваше јуноша са овом љепотом дјевојком дотле док царски ферман не изиде да је кћер његова пунољетна и да ће је удати.

Но ово њино смијање преокрене се у жалост кад виђеше да овај јуноша тридесет аршина преко свих бедема даље пребаци џилит и до половине га заћера у један велики камен.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Матић. Згб 1940, ЛИВ—ЛВИИ, 167—178). НАДГРОБНИ СТИХОВИ (стр. 111). Песма је штампана у Видаковићеву роману Усамљени јуноша, Будим 1810, 15—8. Овде усвојени наслов песми дао је Милош Црњански када ју је објавио у часопису Мисао, 1.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

само старац па ми се може опростити што се служим притворством, замкама и препреденошћу, уместо да се као какав млади јуноша испречим, станем на белег и кажем: овде је црта, довде смете, даље не.

Није рекла: доведи ми, Марице, оног момчића. Него: соколара Андрију, сокола Андрију. Ево, госпо, твој млади јуноша, твој соко, витез твој, тутњи ливадом као змај, у грчу је, јури... Артемије Игуман Макарије се опоравио.

Блед, исцеђен, поспан, несигурног корака улазио је јуноша на капију, али ко је мало пажљивије погледао његово лице видео би да се међу траговима умора расплинуо нејасан и

Петровић, Растко - ПЕСМЕ

Гранчици попут месец се млади љуља, Под ризом цуре трепну појка славуља, Затрепта Лоренц јуноша, бесно јеца: Сага, о сага, о цара гіовінезза.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности