Употреба речи њутнов у књижевним делима


Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

важио стари јулијански календар. У споменутим књигама прерачунат је Њутнов рођендан на нови календар, у којем је, заиста, пао на 4 јануар 1643. године.

Убрзо затим седоше сви за трпезу и осташе ту у својском разговору догод Њутнов часовник му не даде знак за полазак. Он се срдачно опрости са свима, обећа да ће опет скоро доћи, седе на своја кола и

Тај препис нађен је после његове смрти у његовој заоставштини и помоћу те копије могао је касније бити утврђен Њутнов приоритет у проналаску инфинитезималног рачуна. Та Њутнова расправа отштампана је тек 1711 године.

и Сунце у покрет, далеко изнад схватања Коперниковог мишљења свога доба о положају Сунчевог система у простору. Њутнов геније није се зауставио ни на овом.

Ту силу која дејствује између тела васионе назва Њутн гравитацијом, због чега се овај, сада саопштени закон зове Њутнов закон гравитације.

Тако се Њутнов закон, највеличанственији што га је икад смртни човек могао да докучи, показао као општи закон природе којем се покорав

Толико далеко је продро геније Њутнов. Резултате својих испитивања изложио је Њутн у свом бесмртном делу „Пхилосопхиае натуралис принципиа матхематица“.

„То је лако разумљиво!“ „Да, он се заљуби преко ушију. Замислите само: он, ученик Њутнов, поче да кује стихове. Он хтеде да се ожени Катарином, али се његова господска породица томе успротиви.

„Чим Њутнове кочије“, настави Хемфре, „пројуре улицом, одјездиће вратар ковнице и лични послужитељ Њутнов овамо к мени“. „Шта кажете?“ Хемфре подиже глас: „Да сви заједно испразнимо ову боцу у Њутново здравље.

Но тек је Штал, савременик Њутнов, изградио потпуну теорију сагоревања и довео је привидно у склад са посматраним чињеницама.

„Онда знате најбоље да је оно што сам Вам рекао историска истина“. „То не оспоравам! Али имајте у виду да Њутнов и мој случај нису истоветни.

„Слушамо напетим интересом што ћете нам о томе рећи“, додаје госпођа Лавоазије. Почињем овим речима: „Њутнов закон гравитације први је параграф у законику васионе и нашег планетарног система“. Сви присутни климнуше главом.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Она се зове еластична реакција. Открио је Хук, савременик Њутнов пре две стотине година. Трећа је реакција трења, која је позната од давнина.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Изгледа као каква прангија. Аха! То је славни телескоп Њутнов. Он га је својом властитом руком начинио пре петнаест година и поклонио Удружењу. Звонце звони.

Но, показало се да се она не влада као што треба. Док се осталих шест планета кретало као што захтева Њутнов закон и његове конзеквенције, дотле је ова, најновија, врдала лево и десно.

Њима се нисам више бавио. Наста периода размишљања. Тада увидех ово. Њутнов закон гравитације, то је само први члан законика васионе и законика нашег планетског система.

Одмах иза овога члана долази и други, не мање важан. Док Њутнов закон говори како Сунце својом привлачном снагом присиљава планете да се око њега крећу, дотле овај други закон

по планетским површинама по закону који се даде обухватити математичким обрасцем, сличним оном који изражава Њутнов закон. Зато је могуће испитати и описати тај распоред. Но, тај се распоред мења без престанка.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности