Употреба речи ћемер у књижевним делима


Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

Лепо код њих ору три плуга без престанка; а кад трговци пођу лучити свиње, добро забрекне ћемер у Матије. Овог њиховог Арсена знам још кад је био кевиљ.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

² У Лици, када дечак од четрнаест година почне носити ћемер, киту на капи, преплетене опанке и лепшу одећу, тада се броји и у младиће.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Коња свеже за грм, хаљине остави у једном буџаку; распаше се па извади ћемер те оде и закопа га у други буџак, оружје метне најближе до себе, ако би ко искрснуо да не однесе све, а и он да би се

Кад се окупа обуче се, ниђе никога нит' чује нит' види, па кад се опреми усједе на коња и пође, а ћемер заборави понијети.

Не прође мало, а туда се јави чобанин и гонио је козе, док једна коза се тамо амо дође до оног мјеста ђе је ћемер био закопан. Зарови коза на оном мјесту, а ћемер се укаже, те коза потегни, повуци, док извади ћемер.

Зарови коза на оном мјесту, а ћемер се укаже, те коза потегни, повуци, док извади ћемер. Угледа то чобанин, па брже боље прилети, зграби ћемер, поћера

Зарови коза на оном мјесту, а ћемер се укаже, те коза потегни, повуци, док извади ћемер. Угледа то чобанин, па брже боље прилети, зграби ћемер, поћера стоку па бјежи ондале.

Угледа то чобанин, па брже боље прилети, зграби ћемер, поћера стоку па бјежи ондале. Таман чобан замаче, док ето ти ђе се помоли уз поље један стар просјак.

Док ти се онај јунак сјети да је заборавио ћемер, па трчи брже боље натраг. Кад дође врелу застане просјака, назове му бога и запита га кад је стигао на извор.

— Ич никога! — вели просјак. — Е, онда ти знаш куд се дио мој ћемер, ено онђе сам га оставио! Пренерази се просјак од чуда шта овај говори, па рече: — Откани се ти мене, добар чојече,

шта овај говори, па рече: — Откани се ти мене, добар чојече, доста ми је и моје сиротиње; шта ја знам за твој некакав ћемер; ја како сам дошао, овђен сам пао, па нијесам ни устајô ни се кудгод кретô!

Просјак се опет брани и правда, а јунак скочи па га удави. Отален опет оде на оно мјесто ђе је ћемер оставио, тражи, тражи: нема, па нема. Зађе по свем ономе пољу, кад ниђе стићи.

Они чобанин што је онуда са стоком наишô и ћемер ископô, то је син онога сељака што га је отац јунаков покрô. Чобанин однио паре, јер су његове и биле а није ни он сам

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

Девојку накит удаје. И кад се мудрице с највећом ватром о чему препиру, богатица се задовољно за ћемер вата, у себи говорећи: злато је опет најпретежније на свету.

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

И заиста, док она стиже до куће, он већ отуда изнесе један ћемер. И онако пресамићеног, црног предаде јој га. Она га однесе Марку.

Из корита су непрестано као сноп, жар, трептали златни зраци новца у води, по којој је пливао спарушкан и црн празан ћемер. Марко ју је водио.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

шеширџија навлачи шешир турица — остатак од саћа по оцеђеном меду из њега; восковарина турма — караван ћа — чак ћемер — појас с кесом, у коме се чува новац ћибрет — шибица Ћорава Анђелија — јак, силовит ветар, обично с мећавом

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Он је бездушан. Он је најодвратнији тип једног маторог Јеврејина који је једном ногом у гробу, а коме је једина мисао ћемер. — То је само ваше мишљење.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Бошњо рече да нема пара, али дединица дочека: — Преберите га, ефендија, има пун ћемер пара, ја сам му их видјела када је синоћ к мени долазио.

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

Сиромав човек сам, па опет во мој ћемер ће се нађе некој алтан... Само земи мој прстен. До Сењаник има још лоши људи: нека ти бидне он дерудеџија — зашто па

Он је стегао срце, није дао сину да побегне по обичају у Србију, него му напунио ћемер новаца и послао га чак у Трапезунт. — Викам, господине, зашто да бега у Србију?

Краков, Станислав - КРИЛА

Говорило се да је имао ћемер пун злата око себе. Злато није нађено, али су у ноћи многи војници имали руке умрљане од крвавога блата.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Кажу, сине, и причају људи: од Мрамора до сува Јавора, од Јавора, сине, до Сазлије, до Сазлије на ћемер-ћуприје, од ћуприје, сине, до Звечана, од Звечана, кажу, до Чечана, од Чечана врху до планине турска сила притисла

по турској ордији, и не наћох краја ни хесапа: од Мрамора до сува Јавора, од Јавора, побро, до Сазлије, до Сазлије на ћемер-ћуприје, од ћуприје до града Звечана, од Звечана, побро, до Чечана, од Чечана врху до планине, — све је турска војска

Код Марка су три ћемера блага; каква блага? све жута дуката! Један ћу му ћемер халалити што ће моје т’јело укопати; други ћемер нек се цркве красе; трећи ћемер кљасту и слијепу: нек силјепи по

све жута дуката! Један ћу му ћемер халалити што ће моје т’јело укопати; други ћемер нек се цркве красе; трећи ћемер кљасту и слијепу: нек силјепи по свијету ходе, нек пјевају и спомињу Марка“.

све жута дуката! Један ћу му ћемер халалити што ће моје т’јело укопати; други ћемер нек се цркве красе; трећи ћемер кљасту и слијепу: нек силјепи по свијету ходе, нек пјевају и спомињу Марка“.

побратиму своме: „Побратиме, беже Али-беже, одавно се јесмо побратили, ал’ се јоште нисмо даривали; на част теби овај ћемер блага, а овај ти на оставу дајем, — када пођем, опет да га нађем“.

ћар — корист, добит, трговина, зарада ћарџија — трговац ћеив, ћеиф — задовољство, добро расположење, радост ћемер — златни појас: појас у коме се држи ушивен новац; ниска новаца златних или сребрних ћемерли (лонџа) — на свод

појас: појас у коме се држи ушивен новац; ниска новаца златних или сребрних ћемерли (лонџа) — на свод (дворана) ћемер-ћуприја — мост на свод ћерца — кћи ћеса — кеса ћесар — цар бечки ћети — хтети ћорда — сабља ћоше — угао

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности