Употреба речи ћеса у књижевним делима


Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

и изобилну ћесу, и његову сваку добру срећу, — бог дао и милост божија; те му вазда у њедрима играла пуна и изобилна ћеса, а у његову дому играла свака добра срећа; ко у сретнога јунака.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Али ко гођ хоће да прође испред ње кроз њезину собу, треба да плати сваки пут на вратима десет ћеса. Кад то чу везировић, оде одмах, плати десет ћеса и прође испред царске кћери; ли му она ни мукајет, а не да би му се

Кад то чу везировић, оде одмах, плати десет ћеса и прође испред царске кћери; ли му она ни мукајет, а не да би му се насмијала.

Опазивши то везировић, поврати се, плати још једном десет ћеса, али прође као и први пут. Он се поврати још једанпут и уљегне пред цареву кћер по трећи пут.

— А гђе ти је та ћеса? — Ево је! — проговори он, те је извади и њој додаде. Чим се царева кћи докопа ћесе, удари синле и ишћера га напоље.

Ту је медресу издржавао сам цар, па би сваке године по педесет ћеса преко везира за издржавање слао. Једном дође некакав валија, велик јаспреша, па што је год султан слао, све је он себи

му је Бошњо казао, цар зовну Бошњу преда се па му исплати за три године што није медреса примала, таман сто и педесет ћеса. Још му даде сто и педесет гроша за трошка и ферман да може вазда пред цара изићи, ако би ко опет медреси устављао.

и да је оставио са дјететом прије петнаест година, па да га сада тужи за нафаку и да тражи од њега сто и педесет ћеса. Жена одмах крену пред кадију, те учини даву, као што је дедо насјетовао.

дијете дедино наличаше доста на њега, те га кадија осуди да плати жени у име нафаке дјетиње и њезино сто и педесет ћеса.

Таман они о томе јаду и белају, док телал наведе дијете вичући: „Педесет ћеса!“ Дедо наметну ћесу, а хаџиница одмах изиђе на сто ћеса.

“ Дедо наметну ћесу, а хаџиница одмах изиђе на сто ћеса. Тако су се дедо и хаџиница надметали док истјераше на триста ћеса.

“ Дедо наметну ћесу, а хаџиница одмах изиђе на сто ћеса. Тако су се дедо и хаџиница надметали док истјераше на триста ћеса. Дедо није више имао пара, па посла жену хаџиници да је замоли да више не намеће.

“ Дедо изброја паре и прими сина, а хаџиница издвоји најприје сто и педесет ћеса па даде Бошњаку, а ону другу половицу подијелише по пола.

Станковић, Борисав - ТАШАНА

Зар на теб, сефтеџију? Од теб сефте, а од господа берићет, те да и беговска пара капне у моја ћеса! (Слугама): Ристаћи, Костаћи, устанајте бре и ложите ватра! (Сарошу): Саг, саг, пиле моје. Сал лампа док запалам.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

суру бедевију, бедевију што ждријеби ждрале, што ждријеби коње огњевите; објесићу т’ сабљу о појасу, која ваља тридест ћеса блага“.

— у јуначке очи ударила, и причају и казују људи: док изнутра уд̓рио поставу, отишло је тридест ћеса блага, а с лица јој ни хесапа нема): „На поклон ти, ти мој мили зете!

ниска новаца златних или сребрних ћемерли (лонџа) — на свод (дворана) ћемер-ћуприја — мост на свод ћерца — кћи ћеса — кеса ћесар — цар бечки ћети — хтети ћорда — сабља ћоше — угао ћузе-јемерлије — папуче Ћуприлићи — презиме које

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности