Upotreba reči jezičkih u književnim delima


Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Ipak ima jezičkih i etničkih razlika između raznih južnoslovenskih grupa. Najpoznatija je razlika između zapadnih i istočnih Južnih

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

²⁰ Ona je rezultat bogate mašte, igre duha i jezika. Od jezičkih sredstava u zagonetki se koriste: logogrif, šarada, palindrom, metafora, homonim, anagram itd.

uma — zagonetke, poslovice, priče i pesme — podstiču ne samo socijalni i moralni razvoj, nego i razvoj saznajnih, jezičkih i duhovnih sposobnosti.

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

mogu se naći u zvučnim rimama koje se neodoljivo privlače, iako za to nemaju nikakvog logičnog opravdanja, u otpacima jezičkih procesa, u praznim formulama govorne svakidašnjice, u samom zvuku pojedinih reči. Značenje izbija u toku igre.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

svoga rada, prikupila je konzervativne elemente srpskoga društva, naročito se oko nje istakli proTivnici pravopisnih i jezičkih reforama Vuka Karadžića. I zato su mlađi ljudi i pristalice Karadžićeve nameravale da osnuju novo društvo.

lepe stihove, ima pogrešnih slikova, nemogućnih i nedopuštenih »pesničkih sloboda«, samovoljnih skraćivanja reči, grubih jezičkih grešaka, sasvim slabih pesama, nedostojnih velikog pesnika koji ih je ispevao.

Tešić, Milosav - U TESNOM SKLOPU

A ja sam strujni provodnik teskobe, frikàtiv bola žicom od metala, od čije struje slogovi se drobe u mutnu plazmu jezičkih korala, kroz koju tečem jednu krhku struku, Tišinu njenu, buket belih ruku.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

konvencije, krše se gotovo sve ograde u izboru tematske oblasti i sve potpunije se napušta ono područje ili zaliha jezičkih sredstava koje je po tradiciji bilo dodeljivano poeziji.

verujem da među čitaocima i kritičarima ništa ne izaziva takvu i toliku pomutnju kao napuštanje onoga posebnog područja jezičkih izražajnih sredstava pomoću kojih se u poeziji treba da komunicira.

Prema izboru, organizaciji, upotrebi takvih jezičkih elemenata u konkretno sačinjenome poetskom biću mi prepoznajemo pesnika, njegov neponovljiv glas, njegovu originalnost,

zbunjuje čitaoca, jer on je navikao da na poeziju gleda kao na osobitu upotrebu osobitih, emocionalnoekspresivnih jezičkih sredstava, a sada poezija počinje da zadire u same temelje ljudskoga govora uopšte, da dezautomatizuje i onu krajnje

Kod nas je prešlo u običaj da se govori o pobedi Vukovih jezičkih ideja, o konačnoj pobedi „vukovskog jezika“ u drugoj polovini prošlog veka, a pri tome se previđa da je – naročito kad

To se jasno oseća počevši od književnih i jezičkih ogleda Ljubomira Nedića, pa tokom celog trajanja moderne i paralelnog izlaženja ključnog časopisa – Srpskog književnog

takođe nalazi – i to s pojačanom ulogom koju u poeziji ima jezik kao njen medijum – jezički međusvet: jedna gusta mreža jezičkih znakova koja se teško razmiče.

Ali je u istom eseju načinio i jedan oštar analitički rez kroz mrežu jezičkih znakova. Zapravo rez kroz slojeve što ih reč podrazumeva (počevši od nje same, pa kroz njeno značenje, svesne i nesvesne

Drugim rečima, u gornjem se primeru rezovi nalaze na granicama stiha a posred jezičkih jedinica, a u sledećem se primeru rezovi nalaze na granicama jezičkih jedinica (sintagmi i rečenica) a posred stiha.

rezovi nalaze na granicama stiha a posred jezičkih jedinica, a u sledećem se primeru rezovi nalaze na granicama jezičkih jedinica (sintagmi i rečenica) a posred stiha.

sjaja (6) Dalje se ne sećam Ne (7) Ne reči se moje ne (8) Sećaju ne („Sazvučja“) Gotovo da su svi odnosi između jezičkih jedinica pokrenuti, a i same su jezičke jedinice postale pokretne, jer između stalnoga izricanja i poricanja ništa više

Donekle pojednostavljeno rečeno, proza instrumentira celokupnom hijerarhijom jezičkih potkodova, jer širi, sižejni razvoj njene strukture to dozvoljava; stih se, međutim, razvija i realizuje u razmaku koji

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

I imaju različan stepen važenja od jednog do drugog područja u kulturi, i od jedne do druge vrste jezičkih tekstova. U tome i jeste njihova dijalektična, samo na prvi pogled protivrečna priroda, koju - ako ćemo pravo - imaju

nemarnosti mogu se naći i gde ih čovek najmanje očekuje, pri čemu se pokatkad stvarno oseća zanatska nesigurnost. Jezičkih omaški ima od svake ruke, i lako bi se mogao sačiniti njihov poduži spisak.

”264 Sada je unekoliko jasnije čega radi je na početku scene uz pomoć jezičkih tropa bio ušao u sobu onaj komad prirode a približila se „plava brda i trepćuće zvezde”.

u stihu (poezija) i tekst u prozi (narativni tekst) svaki za se daje prednost jednim mogućnostima izbora i upotrebe jezičkih sredstava, a neke druge isključuje.

parametar biti broj slogova (silabičko načelo) ili broj naglašenih slogova (akcenatsko načelo) ili broj nekih drugih jezičkih jedinica.

da se ovo što je o Dafini rečeno odnosi i na ostale likove, i mi smo već zakoračili u područje gde su izbor i upotreba jezičkih sredstava neposrednije povezani sa opštim sklopom romana.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

znam jesu oni publikovani u novosadskoj Danici 1866—9) on nije primećivao nikakav nesklad između poezije Mušickoga i jezičkih ideja Vukovih: njegove utilitarističke, prosvetilačke i didaktičnomoralizatorske ideje neprestano su zamućivale

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Hrvatsku je zapljusnuo nov talas veštačkog stvaranja jezičkih razlika prema Srbima, najjači posle onog u doba ustaške tzv.

Razvio je pesničku teoriju o razgrađivanju jezičkih struktura da bi se doprlo do izvanpojmovnih, čisto čulnih sadržaja. Prvi je među srpskim piscima počeo da se

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti