Upotreba reči miletića u književnim delima


Jakšić, Đura - PROZA

Jest, jest, to je sve Miletićevo seme! Znate onog osuđenog nesrećnika!... Poznajete li vi toga Miletića?... — I on me opet oštrim pogledima proučavaše. Ja sam ćutao. — Što mi ne odgovorite?

Jeste li me razumeli, u Novome Sadu?... — A ja, bogami, mislim da me vi pitate da li poznajem krojača Miletića? A vi me pitate za Svetozara! To je, dragi gospodine, sasvim drugo!

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Srbi u Ugarskoj, ostavljeni sami sebi u borbi protiv pomadžarivanja (naročito pod vođstvom Svetozara Miletića), nisu postigli stvarnih uspeha.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

u kome se, naročito u početku, poklanjalo mnogo pažnje književnosti, i dva liberalna organa, 3astava Svetozara Miletića (prvo u Pešti, potom u Novom Sadu, od 1866. do danas)74 i Srbija Ljubomora Kaljevića u Beogradu (1867—1870).

pesme on je najviše polagao, ali one su bez originalnosti, u stvari stihovani članci 3astave i besede Svetozara Miletića. Znatno bolje su mu ljubavne pesme, u kojima se izražava njegova meka, blaga, nežna, slovenski osetljiva i poetska duša.

Kod Srba u Ugarskoj nestaje stari borbeni nacionalizam Svetozara Miletića i počinju nepoštedna stranačka trvenja koja su ukočila narodnu otpornu snagu, oslabljenu i inače ekonomskim krizama.

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Ja i sad pamtim, kako sam, u Ilanči, pri školskom raspustu, čitao uvodne članke Svetozara Miletića, prepisku Svetozara Markovića i ratni Dnevnik Pere Todorovića, sa Šumatovca.

“ Pri početku XX veka naš narod je bio zaostao u XIX veku. Partije su prežvakale ideologiju Jovana Ristića, Svetozara Miletića, Starčevića, Natka Nodila. Cilj naše političke akcije, obično, bila je neka pokrajinska autonomija.

Počela su bila i hapšenja. Dok sam ja čitao Zmaja, Miletića, Kostića i divio se pesmi koju je Kostić napisao o Šekspiru („našem Viliju“), novosadska policija pohapsila je

Ranković, Svetolik P. - GORSKI CAR

— Baš dobro — reče Đurica — i ’nako mi treba da budem danas slobodan. Ti idi odmah; udari na Miletića čajir, pa u potok, a posle ti je lako do vašega zabrana. Ja ću biti kod Jova, a ti sedi tamo, dokle god možeš.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

Prvog maja iste godine naša škola proslavljala je Majski dan. Srpska školska omladina, koja je obožavala Miletića i njegov nacionalizam, pripremila je srpsku zastavu za majsku povorku Ostala omladina, većinom nemačka, rumunska, i

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

88, str. 103—5. Stih 3. strofe VII je nepotpun u jedinom sačuvanom rukopisu, pošto je prvi list Avrama Miletića pesmarice (na kojem je pesma zabeležena) veoma oštećen i delimično nečitljiv. TISA SE MUTI... (str. 57).

onima Avrama Miletića i Matije Ivkovića); još više nego ove možda i slučajne spoljne podudarnosti, na ovakvo domišljanje upućuju i strukturalna,

i prilike neposredno posle njih omeli sva ova zaricanja; jedino je posle nekih 28 godina štampano predavanje Svetozara Miletića o pesniku Putnika (Životopis Pavla Popovića Šapčanina, Javor 1876, 193—8), i to je bilo sve.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti