Upotreba reči morskog u književnim delima


Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Međutim, držao se oholo, kao nemački oklopnici. Njegove velike oči posmatrale su Isakoviča, hladne, boje morskog peska. Njegov nos je bio krupan, kao i podvoljak, čoveka koji mnogo jede, i, pri jelu, mnogo vremena provodi.

Teodosije - ŽITIJA

A kada su se približavali Lavri, gle, iznenada iz zaliva morskog napadoše na njih razbojnici i uhvatiše ih. A ovi rekoše da su Lavrani, i jedan od onih koji su bili sa njima, izbegavši,

Ignjatović, Jakov - VEČITI MLADOŽENJA

Imaće šta kod kuće pripovedati. Naučio je jesti „ostrige”, morskih školjaka, morskog raka, „strahino” i „gorgoncole”, a bez parmezana nikad nije čorbu jeo.

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

kako pijanice za njim ginu, namisli da ga jednom i on ogleda; i tako zapovjedi te mu jedno veče donesu najljepšega morskog vina, pa se dobro napije. Kad bude drugi dan ujutru, car bolestan, boli ga glava, ne može da je podigne s uzglavlja.

Pavlović, Miodrag - Srbija do kraja veka

Za večeru sedoše junaci bez glava, a neman se hranila s morskog dna. Rekoše knjige: potonje je vreme, eto se pogubi knez, a vaskrsava ubog Lazar, i oba ista: raste im moć da sami

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

To znači da je mnogo mulja i da nam se mreža sad provlači kroz morske trave i gmizavi život morskog dna. Mrežu nad vodom drži nekoliko flaša što plove po površini. More je prešlo u boju dubokog ultramarina.

Strašan je to posao. Brodovi se ljuljaju, čekrci škripe, a mulj, užasno blato sa dna morskog, puno mrtvih, sitnih riba, razliva se po palubi, tako da se ljudi lepe.

Petrović, Mihailo Alas - ROMAN JEGULJE

Glavni faktori od kojih zavise te prilike su: priroda morskog dna, hemiski sastav vode, vodeni pritisak, temperatura vode, osvetljenje u dubinama i hrana živih stvorova koja se u

Kako to može biti pod tako velikim vodenim pritiskom koji bi zdrobio i predmet mnogo čvršći od mekoga i nežnog morskog stvora?

topovi i njihovi meci, rasuto zlato negdašnjih potopljenih španskih galiona, sve to pliva na raznim visinama iznad morskog dna.« »Vodeni pritisak u dubini okeana odista je ogroman.

XII. Kako se praktički vrše dubinska ispitivanja Kad se ostave na stranu hemiske analize vode i materijala sa morskog dna, odredba gustine, saliniteta i dr.

za ova ispitivanja ovi poglaviti zadaci koji zahtevaju specijalne za to načine i naročite instrumente: 1˚ sondiranje morskog dna, da bi se odredile njegove osobenosti i oblik; 2˚ pribavljanje materijala sa morskog dna; 3˚ merenje temperature

instrumente: 1˚ sondiranje morskog dna, da bi se odredile njegove osobenosti i oblik; 2˚ pribavljanje materijala sa morskog dna; 3˚ merenje temperature vode u raznim dubinama; 4˚ hvatanje sitnih i krupnih morskih organizama po morskom dnu i u

Takav je, na primer, u najnovije vreme modifikovan Bemov aparat za merenje dubina pomoću odbijanja zvuka od morskog dna: zvuk od kratke eksplozije, pošavši sa broda, prodire u vodu, dopre do morskog dna, odbije se od njega i vrati se

dubina pomoću odbijanja zvuka od morskog dna: zvuk od kratke eksplozije, pošavši sa broda, prodire u vodu, dopre do morskog dna, odbije se od njega i vrati se na brod; tačno izmereno vreme od trenutka eksplozije do povratka na brod daje

000 metara), može se imati ideja o teretu koji ima da se izvuče sa morskog dna na brod i razumeti da se to može vršiti samo jakom parnom mašinom ili motorom.

Kad se vrši na brodu, a želi se proučiti priroda morskog dna, najpre se vrši razdvajanje sitnih i krupnih sastojaka mehaničkim putem, i hemiska analiza materijala.

Nije se moglo smatrati da su se oni nahvatali za kabl za vreme njegovog izvlačenja sa morskog dna; oni su bili tako čvrsto prirasli za kabl da se nije moglo na to misliti.

Dešavalo se da ribarska mreža nije imala dovoljno kabla da dopre do morskog dna, ili da se slab kabl prekine od težina tereta u mreži, pa da ova ostane na dnu okeana.

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

kako pijanice za njim ginu, namisli, da ga jednom i on ogleda; i tako zapovjedi, te mu jedno veče donesu najljepšega morskog vina, pa se dobro napije. Kad bude drugi dan u jutru, car bolestan, boli ga glava, ne može da je podigne s uzglavlja.

Raičković, Stevan - KAMENA USPAVANKA

Umesto da sred morskog bleska Promiču naša tela oba Ja u limenku s malo peska Pobadam sveću vrh tvog groba. Umesto da sa tobom plivam I

Olujić, Grozdana - NEBESKA REKA I DRUGE BAJKE

— Tvoja je grozna, i grozno je biti riba, glupa riba u glupom moru! — progunđa Plačko. Svet morskog dna bio mu je odvratan. Gadio mu se morski krastavac, mrzeo je ribe, ježeve, samoga sebe.

Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

Grilus primi vešto u svoje ruke ribu, koja se žestoko koprcala. Beše to neka osobita vrsta morskog grgeča, srebrnasto-sive boje koja je na leđima prelazila u plavetnilo, a na trbuhu u beličasto; peraja behu riđa.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

kako pijanice za njim ginu, namisli da ga jednom i on ogleda; i tako zapovjedi te mu jedno veče donesu najljepšega morskog vina, pa se dobro napije. Kad bude drugi dan ujutru, car bolestan, boli ga glava, ne može da je podige s uzglavlja.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

važno je još jedno udvajanje, ranije već analizirano: tamo se dubina nebeskog plavetnila ponavljala u dubini morskog plavetnila, a ovde mornar u času pogibije – poput nekog mitološkog bića, pomalo nalik na oličenje groma – razbija nebo,

Ćipiko, Ivo - Pauci

mu se lijeno povlače, on im se otima, pa svojim osjetljivim čulima u se upija i sakuplja i žar boja što se razasule s morskog prodora, i toplinu i svjetlo dana i miris bilina. Po šuškanju grana zamjeti čeljade posve blizu sebe. On se trže.

Ilić, Vojislav J. - PESME

Preda mnom prostranstvo puklo... Svedoci vekova slavni. Sa dna se podižu morskog Olimpa visovi tavni. Mirtove šumice tamo sveštene obale kriju, I sanjalački šumno talasi podnožja biju.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 2

Pije se i puši, larma, poznanici se pozdravljaju, prepričavaju novosti i sa ushićenjem se govori kako ćemo sa prvog morskog pristaništa preći na azurne obale Francuske.

Čujemo već i sirene automobila i dovikivanja na raznim jezicima. Naiđosmo pored jednoga morskog džina. Rekoše da je drednot. Gledamo zadivljeni u ogromnu masu čelika, u onu katarku, u masivne kupole od gvožđa.

Pa bar da nisu goli... Užasi dana i smrtne gladi ogledaju se na svakoj kosti. Kao da su žive lobanje izišle iz morskog dna na svetlost dana. — Oh-la-la... Quelle tgagédіe. Pauvreѕ hommeѕ, rauvreѕ hommeѕ!

Olujić, Grozdana - SEDEFNA RUŽA I DRUGE BAJKE

Zašto da čeka? Dokle? U nestrpljenju da što pre krene u čuda Gornjeg sveta, Sedefnoj ruži postade mrzak svet morskog dna. Odvratnim joj se učini čak i slatki šum mora. Šta su talasi prema vetru? Šta šum mora prema pesmi trava i ptica?

Sada je i nju sve više privlačila senovitost morskog dna. Čežnja Sedefne ruže za Gornjim svetom izgledala joj je kao siguran znak nekakvog malog ludila.

Od straha ona zatvori oči. A, kada ih je otvorila, vide da se nalazi na samom peščanom dnu, pred nogama premudrog Morskog Cara čija je biserna brada starcu do kolena rasla.

— Zakuni se na vernost i bičeš podanik najvećeg i najmoćnijeg cara na svetu! — reče Doglavnik Morskog Cara koji je veoma ličio na jastoga, ali Kapljica odrečno odmahnu glavom.

Kapljica još i ne završi svoju besedu, a iz okruglog trbuha Morskog Cara provali smeh. — Hah-ah, jeste li čuli? Ah—hah!

— Hah-ah, jeste li čuli? Ah—hah! — tresao se trbuh Morskog Cara, tresao se i Car i Careva brada, a svita je, kao odjek, ponavljala: — Hah—ah, ah-hah! Baš je budala Kapljica!

Cup, cup! Zaboravi Kapljica i na obećanje i na povratak, i na Cvet. Kad, najednom, iza stene, tu gde nežno sijaju oči morskog krina, vide Kapljica dvojnika svog Cveta. Pljesnu rukama Morski Car i Cveta nestade.

Ko zna koliko je zatim tonuo? Je li u dvore Morskog cara zaista stigao ili mu se i car i dvorac od korala samo pričinio?

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti