Употреба речи морског у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Међутим, држао се охоло, као немачки оклопници. Његове велике очи посматрале су Исаковича, хладне, боје морског песка. Његов нос је био крупан, као и подвољак, човека који много једе, и, при јелу, много времена проводи.

Теодосије - ЖИТИЈА

А када су се приближавали Лаври, гле, изненада из залива морског нападоше на њих разбојници и ухватише их. А ови рекоше да су Лаврани, и један од оних који су били са њима, избегавши,

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Имаће шта код куће приповедати. Научио је јести „остриге”, морских шкољака, морског рака, „страхино” и „горгонцоле”, а без пармезана никад није чорбу јео.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

како пијанице за њим гину, намисли да га једном и он огледа; и тако заповједи те му једно вече донесу најљепшега морског вина, па се добро напије. Кад буде други дан ујутру, цар болестан, боли га глава, не може да је подигне с узглавља.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

За вечеру седоше јунаци без глава, а неман се хранила с морског дна. Рекоше књиге: потоње је време, ето се погуби кнез, а васкрсава убог Лазар, и оба иста: расте им моћ да сами

Црњански, Милош - Лирика Итаке

То значи да је много муља и да нам се мрежа сад провлачи кроз морске траве и гмизави живот морског дна. Мрежу над водом држи неколико флаша што плове по површини. Море је прешло у боју дубоког ултрамарина.

Страшан је то посао. Бродови се љуљају, чекрци шкрипе, а муљ, ужасно блато са дна морског, пуно мртвих, ситних риба, разлива се по палуби, тако да се људи лепе.

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

Главни фактори од којих зависе те прилике су: природа морског дна, хемиски састав воде, водени притисак, температура воде, осветљење у дубинама и храна живих створова која се у

Како то може бити под тако великим воденим притиском који би здробио и предмет много чвршћи од мекога и нежног морског створа?

топови и њихови меци, расуто злато негдашњих потопљених шпанских галиона, све то плива на разним висинама изнад морског дна.« »Водени притисак у дубини океана одиста је огроман.

XИИ. Како се практички врше дубинска испитивања Кад се оставе на страну хемиске анализе воде и материјала са морског дна, одредба густине, салинитета и др.

за ова испитивања ови поглавити задаци који захтевају специјалне за то начине и нарочите инструменте: 1˚ сондирање морског дна, да би се одредиле његове особености и облик; 2˚ прибављање материјала са морског дна; 3˚ мерење температуре

инструменте: 1˚ сондирање морског дна, да би се одредиле његове особености и облик; 2˚ прибављање материјала са морског дна; 3˚ мерење температуре воде у разним дубинама; 4˚ хватање ситних и крупних морских организама по морском дну и у

Такав је, на пример, у најновије време модификован Бемов апарат за мерење дубина помоћу одбијања звука од морског дна: звук од кратке експлозије, пошавши са брода, продире у воду, допре до морског дна, одбије се од њега и врати се

дубина помоћу одбијања звука од морског дна: звук од кратке експлозије, пошавши са брода, продире у воду, допре до морског дна, одбије се од њега и врати се на брод; тачно измерено време од тренутка експлозије до повратка на брод даје

000 метара), може се имати идеја о терету који има да се извуче са морског дна на брод и разумети да се то може вршити само јаком парном машином или мотором.

Кад се врши на броду, а жели се проучити природа морског дна, најпре се врши раздвајање ситних и крупних састојака механичким путем, и хемиска анализа материјала.

Није се могло сматрати да су се они нахватали за кабл за време његовог извлачења са морског дна; они су били тако чврсто прирасли за кабл да се није могло на то мислити.

Дешавало се да рибарска мрежа није имала довољно кабла да допре до морског дна, или да се слаб кабл прекине од тежина терета у мрежи, па да ова остане на дну океана.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

како пијанице за њим гину, намисли, да га једном и он огледа; и тако заповједи, те му једно вече донесу најљепшега морског вина, па се добро напије. Кад буде други дан у јутру, цар болестан, боли га глава, не може да је подигне с узглавља.

Раичковић, Стеван - КАМЕНА УСПАВАНКА

Уместо да сред морског блеска Промичу наша тела оба Ја у лименку с мало песка Побадам свећу врх твог гроба. Уместо да са тобом пливам И

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

— Твоја је грозна, и грозно је бити риба, глупа риба у глупом мору! — прогунђа Плачко. Свет морског дна био му је одвратан. Гадио му се морски краставац, мрзео је рибе, јежеве, самога себе.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Грилус прими вешто у своје руке рибу, која се жестоко копрцала. Беше то нека особита врста морског гргеча, сребрнасто-сиве боје која је на леђима прелазила у плаветнило, а на трбуху у беличасто; пераја беху риђа.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

како пијанице за њим гину, намисли да га једном и он огледа; и тако заповједи те му једно вече донесу најљепшега морског вина, па се добро напије. Кад буде други дан ујутру, цар болестан, боли га глава, не може да је подиге с узглавља.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

важно је још једно удвајање, раније већ анализирано: тамо се дубина небеског плаветнила понављала у дубини морског плаветнила, а овде морнар у часу погибије – попут неког митолошког бића, помало налик на оличење грома – разбија небо,

Ћипико, Иво - Пауци

му се лијено повлаче, он им се отима, па својим осјетљивим чулима у се упија и сакупља и жар боја што се разасуле с морског продора, и топлину и свјетло дана и мирис билина. По шушкању грана замјети чељаде посве близу себе. Он се трже.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Преда мном пространство пукло... Сведоци векова славни. Са дна се подижу морског Олимпа висови тавни. Миртове шумице тамо свештене обале крију, И сањалачки шумно таласи подножја бију.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Пије се и пуши, ларма, познаници се поздрављају, препричавају новости и са усхићењем се говори како ћемо са првог морског пристаништа прећи на азурне обале Француске.

Чујемо већ и сирене аутомобила и довикивања на разним језицима. Наиђосмо поред једнога морског џина. Рекоше да је дреднот. Гледамо задивљени у огромну масу челика, у ону катарку, у масивне куполе од гвожђа.

Па бар да нису голи... Ужаси дана и смртне глади огледају се на свакој кости. Као да су живе лобање изишле из морског дна на светлост дана. — Ох-ла-ла... Qуелле тгагéдіе. Паувреѕ хоммеѕ, раувреѕ хоммеѕ!

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Зашто да чека? Докле? У нестрпљењу да што пре крене у чуда Горњег света, Седефној ружи постаде мрзак свет морског дна. Одвратним јој се учини чак и слатки шум мора. Шта су таласи према ветру? Шта шум мора према песми трава и птица?

Сада је и њу све више привлачила сеновитост морског дна. Чежња Седефне руже за Горњим светом изгледала јој је као сигуран знак некаквог малог лудила.

Од страха она затвори очи. А, када их је отворила, виде да се налази на самом пешчаном дну, пред ногама премудрог Морског Цара чија је бисерна брада старцу до колена расла.

— Закуни се на верност и бичеш поданик највећег и најмоћнијег цара на свету! — рече Доглавник Морског Цара који је веома личио на јастога, али Капљица одречно одмахну главом.

Капљица још и не заврши своју беседу, а из округлог трбуха Морског Цара провали смех. — Хах-ах, јесте ли чули? Ах—хах!

— Хах-ах, јесте ли чули? Ах—хах! — тресао се трбух Морског Цара, тресао се и Цар и Царева брада, а свита је, као одјек, понављала: — Хах—ах, ах-хах! Баш је будала Капљица!

Цуп, цуп! Заборави Капљица и на обећање и на повратак, и на Цвет. Кад, наједном, иза стене, ту где нежно сијају очи морског крина, виде Капљица двојника свог Цвета. Пљесну рукама Морски Цар и Цвета нестаде.

Ко зна колико је затим тонуо? Је ли у дворе Морског цара заиста стигао или му се и цар и дворац од корала само причинио?

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности