Upotreba reči negotinskoj u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

65. ²³ Stojadinović, Milica Srpkinja, isto, s. 55—56. ²⁴ Vlahović, Breda, „Devojačka gatanja u Negotinskoj krajini i Ključu“, Razvitak, 6, Zaječar 1968, s. 87.

Vlajinac, M., Žena u narodnim poslovicama, SEZ, 87, SANU, Beograd 1975. Vlahović, Breda, „Devojačka gatanja u Negotinskoj krajini i Ključu“, Razvitak, 6, Zaječar 1968. Vlahović, P.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

kazuju da mu se u takovome boju zaglibio Šarac u nekakoj bari kod Dunava i da su ondje obojica propali; u Krajini Negotinskoj pripovijeda se da je to bilo u jednoj bari ondje blizu Negotina, ispod izvora Jaričine; ondje ima i sad bara I zidine

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

ostavlja u žitnici (SEZ, 17, 20 id). Na Preobraženje, koga se dana osvećuje novo grožđe, u Negotinskoj krajini dolazio je domaćin pre sunca u vinograd, i, čim se sunce rodi, gađao iz puške u s.

Kad podsire mleko, busen vrate na isto mesto odakle je iščupan« (GEM, 25, 197 id, Gornja Resava). U Negotinskoj krajini »početkom ovog veka bio je običaj da na Uskrs rano ujutru donesu naforu iz crkve i da se svi pričeste.

preko krova: ako se koja vrati, veruje se da nije dobro za nevestu (GZM, n. s., 15—16, 1961, 215). U Negotinskoj krajini obred venčanja završava se na taj način što mladoženja udara mladu po glavi j. grančicom (GEM, 33, 1970, 143).

Retke su čak i drukčije pojedinosti, kakve su sledeće. U Negotinskoj krajini, kad se gata o ženidbi i udaji, stavljaju se na vatralj dva zrna p.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

drugi kazuju da mu se u takvome boju zaglibio Šarac u nekakoj bari kod dunava i da su ondje obojica propali; u krajini Negotinskoj pripovijeda se da je to bilo u jednoj bari ondje blizu Negotina ispod izvora Caričine: ondje ima i sad bara i zidine

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti