Upotreba reči teoreme u književnim delima


Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

Apolonios je pravilno rešio to pitanje i svoje rešenje izrazio u obliku jedne geometriske teoreme koja je doslovce navedena u „Almagestu“.

Zapitah se šta beše neposredni povod ovom ispitivanju Apolonijevom i kojim je putem došao do teoreme, saopštene u „Almagestu“.

Znači da je Apolonios došao do svoje teoreme istim putem kao i ja, polazeći od Aristarhovih pretstava o kretanju naše Zemlje i ostalih planeta.

Na taj način pošlo mi je za rukom da pronađem postanak Apolonijevih epicikala i njegove teoreme. Tok i rezultat tih svojih rasuđivanja objavio sam, zajedno sa onim dvema slikama i matematičkim obrascima, prvo na

Nušić, Branislav - AUTOBIOGRAFIJA

da smo se mi vratili onome lepome običaju srednjega veka, stavljanju nauke u stihove, kao jedinome načinu da pojedine teoreme, principe i zakone naučimo napamet. — Šta biva sa zagradom kad se pred njom stavi plus? — pita profesor.

Ali, ma koliko da smo se spomagali stihovima, te su nam teoreme ipak zadavale ogromne glavobolje. Sećam se, na primer, one Pitagorine hipotenuze, koja me je toliko izmučila i sa kojom

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti