Употреба речи теореме у књижевним делима


Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Аполониос је правилно решио то питање и своје решење изразио у облику једне геометриске теореме која је дословце наведена у „Алмагесту“.

Запитах се шта беше непосредни повод овом испитивању Аполонијевом и којим је путем дошао до теореме, саопштене у „Алмагесту“.

Значи да је Аполониос дошао до своје теореме истим путем као и ја, полазећи од Аристархових претстава о кретању наше Земље и осталих планета.

На тај начин пошло ми је за руком да пронађем постанак Аполонијевих епицикала и његове теореме. Ток и резултат тих својих расуђивања објавио сам, заједно са оним двема сликама и математичким обрасцима, прво на

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

да смо се ми вратили ономе лепоме обичају средњега века, стављању науке у стихове, као јединоме начину да поједине теореме, принципе и законе научимо напамет. — Шта бива са заградом кад се пред њом стави плус? — пита професор.

Али, ма колико да смо се спомагали стиховима, те су нам теореме ипак задавале огромне главобоље. Сећам се, на пример, оне Питагорине хипотенузе, која ме је толико измучила и са којом

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности