Употреба речи социјални у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

У овим двема областима, врло удаљеним једне од друге, наилази се на исте главне психичке особине. Али су географски, социјални и историјски узроци учинили те су се разнолико развијале и дали им посебне печате.

Узроци су географски, економски и социјални. Изузевши неке котлине, ове области нису онолико плодне као северне балканске земље.

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

Оне су се смејале, заклањајући шаком уста да им се не виде социјални зуби које је пијани зубар правио увек пола сантиметра дуже, тако да с његовим зубима нико није могао да затвори уста,

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

²⁷ Из ових свадбених ритуала видимо да момак женидбом стиче виши социјални статус, док девојка, међутим, удајом бива деградирана, губи многе привилегије, пре свега слободу, заштићеност и

„швигарица“ (под Фрушком гором), „цура“, „кева“ (Босна), што су све речи које указују на недовољно одређен психо-социјални статус ових девојчица које више нису деца, а још нису постале девојке. (5) Адолесцент.

Низак социјални положај детета види се и по његовом облачењу. Деца, посебно лети, иду готово гола. Мала деца су много лошије, неугледни

Дете заправо и нема фиксиран положај јер се његов социјални статус непрестано, мада споро и готово неприметно мења са узрастом.

Када се уда, њен социјални углед је формално већи од угледа девојке, али у самом почетку, као млада (невеста), она у туђој кући има, током прве

и заверенички однос психолошки је разумљив када знамо да не само деца, већ и мајке, као жене, имају прилично низак социјални статус у патријархалној култури.

⁵⁵ Творевине народног ума — загонетке, пословице, приче и песме — подстичу не само социјални и морални развој, него и развој сазнајних, језичких и духовних способности.

многих народних песама, пословица и бајки раном дечјем узрасту, а имајући у виду и њихов велики значај за социјални, умни, афективни и морални развој, ваља се замислити над податком (добијеним у једном новијем истраживању) који нам

Мало дете постаје, дакле, људско, социјално биће тек по истеку 40 дана, када се први пут јавља социјални осмех као реакција на људско лице.

¹¹ Циљ обреда прелаза је, дакле, потпун спољашњи, социјални и унутрашњи, психички преображај појединца који се налази у периоду неке развојне, нормативне кризе.

Дете се у патријархалној култури налази на друштвеној маргини. Његов социјални статус је изразито низак и подређен, што се види у раније описаним строгим правилима вербалног и невербалног понашања

Тако, критеријуми за одређивање границе детињства могу бити социјални (“до поласка у школу“, „до завршетка школовања“, „док живи са родитељима“ итд.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Са апсолутним уверењем у способности и неограничену свемоћ научне културе и рационалног васпитања, он цео политички, социјални и морални проблем своди на »воспитаније младости«, ту »ствар најнужнију и најполезнију чловеку на свету«.

часописи, који иначе нису дуга века, Преодница (1873), Рад, (1874—1875), Стража, најбољи политичко-социјални часопис српски (1878—1879), Побратимство (1881), Мисао (1882), Час (1885).

послове; Змај и Јакшић, велики песници романтичарски, прилагођавају се новом добу и у своју поезију уносе политички и социјални елеменат.

мртве »школске литературе«, он као поле књижевног рада истиче »прошлост и садашњост свог народа«, »историју србску и социјални живот«. И он нарочито препоручује рад на роману, националном и социјалном. У духу тога програма он почиње рад 1859.

и 1889; велики социјални роман Патница, у три књиге, из 1888. Мање приповетке и некоји књижевни чланци изишли су у двема свескама његових

Да је само њих писао, он би за собом оставио врло мало трага и заузео мало место у српској књижевности. СОЦИЈАЛНИ РОМАНИ.

А поред тога код Светозара Марковића је научио ценити социјални живот и патријархални морал сеоских задруга. И он ће са нарочитом љубављу узети да описује србијанско село, показујући

Тешко оболео, пође на југ да тражи лека. Смрт га нађе на путу, у Трсту, 26. фебруара 1875. године. СОЦИЈАЛНИ И ПОЛИТИЧКИ РЕФОРМАТОР. — Светозар Марковић заузима значајно место у историји духовног живота српског.

године, у 8 свезака, једна група великошколаца. КЊИЖЕВНЕ ИДЕЈЕ. — Марковић није био само социјални реформатор и политички агитатор но и идеолог, покретач идеја, духовни вођ целог једног новог правца.

И ако ко од данашњих приповедача описује село и сељаке, то не чини више онако идилично и фолклорно, но више као социјални посматрач, политички критичар, или књижевни лиричар кога природа опија.

ДРАМА У погледу драме не осећа се знатан напредак, иако су социјални и морални услови далеко повољнији но што су икада били.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Заборавио сам вам напоменути, ствар се дешавала у једној фантастичној земљи у којој су већ претходно сви социјални, економски и слични проблеми ријешени, све неједнакости укинуте, а биједа објешена о клин.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

За тим се мрежа разграњава с једне стране у месне говоре (географски дијалекти), с друге у говоре друштвених средина (социјални дијалекти). И тако све до идиолекта.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

је аутор спева Рођеро де Пачијенца спонтано, али с готово фолклористичком прецизношћу и интересовањем за историјски и социјални контекст забележио слушајући новодосељене чланове словенске колоније у околини Напуља, а недавно Мирослав Панић

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Али за настанак епске поезије, поред ове тежње (и за саму ову тежњу), неопходни су и одређени социјални услови, без којих она не може да се појави или се гаси.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности