Употреба речи српским у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Затим рекнем Дел-Амету да турски казује, а ја ћу његове речи српским словима писати Хаџи-Сали-бегу у Сребрницу, да измамимо од њега штогод барута и олова, јер је он био против дахија и

Со тим јоште једанпут увери ме и наложи Ми од слова до слова српским депутатом да кажем. 28. јануара. Између 8 и 9 часа одем с Фрушићем код штатсрата г.

Дучић, Јован - ПЕСМЕ

ЛИЧКИ МУЧЕНИЦИ Стрељају и сад на свим пољима, Поред свих пута стоје вешала; Падају бољи све за бољима, С тлом српским крв се српска смешала.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Прича својим накарадним српским језиком, и уноси шале и смеха у суморно друштво. Па и господин попа би устајући рекао добру за покојника: »Богме, —

игру, пијанку и весеље, и замерао му што је он (Доситеј), иначе тако учен и паметан човек — тако писао и говорио о српским сватовима и другим веселим и лепим обичајима.

Црњански, Милош - Сеобе 2

из Земуна, гроф Вилар, у чијој се служби налазио и Подгоричанин, кога смо поменули, јављао је, у Осек, о немиру међу српским становништвом Срема. Писао је о „похоти побуне и умишленију ребелије!

Теодосије - ЖИТИЈА

Овај беше син великог жупана Немање, владара српског, који самодржавно владаше свим српским земљама што се зову: Диоклитија, Далматија, Травунија, на истоку се Илирији приближавајући, а на западу на Римску

Тада је владао српским земљама благочастиви самодржац Стефан, зет благочастивог Алексија, цара грчког. Њему предадоше манастир да влада и да

Договоривши се са свима својим великашима да испуни молбу његову и да живи у миру и љубави са краљем српским, и сви утврдише реч, заједно са краљем дођоше ка светоме и клањајући му се и хвалу му одајући говопаxу: — Пошто смо

у великој цркви, у поменутој Жичи, утврдивши га молитвама и благословом, предаде му да самодржавно управља отачаским и српским скиптром.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Па и после Турака, када је највећи део динарских земаља био у српским рукама или под Аустро-Угарском, задуго је било више задруга него инокосних породица. У Србији су се тек око 1876.

Српске народне песме, створене у овим областима, распрострле су се чак и у области које нису припадале старим српским државама. Многе од ових песама, нарочито оне о Краљевићу Марку, продрле су међу Хрвате, Словенце и Бугаре.

Увећана, боље организована и богатија, окружена са свих страна српским становништвом, Шумадија је привлачила словенско становништво које је било под управом Турске и Аустро-Угарске.

Прва је реч турско-источњачког порекла и она се једино данас употребљава. Реч поносници је имала исти смисао у неким српским средњовековним споменицима.

Богатством и лепотом свога фолклора Босна и Херцеговина заузимају прво место међу српским земљама. Херцеговачки дијалекат је код Срба усвојен као књижевни језик.

Говоре особито лепим и живописним српским језиком, у коме има пуно фигура и карактеристичних старих речи али они употребљавају и доста посрбљених турских речи.

И ове су муслиманске породице више наклоњене српским кметовима. Иако је ислам ове динарске муслимане знатно преиначио, није још утро трагове етничког сродства који их

јачих владара, банова и краљева, централна власт није никада имала пуну снагу и значај, као што је имала по другим српским земљама.

Негова збирка народних песама је права настава о српским легендама и о српском родољубљу, а многобројна издања ове збирке су доказ њеног утицаја.

Брижљиво обријан, у банатској ношњи, има пре изглед Банаћанина или Славонца но Македонца. Говори не само књижевним српским језиком, већ и онако отеже као Банаћанин.

утицаја који би могли да већину ових Јужних Словена стопе са једним од два суседна јужнословенска племена (са српским или бугарским). Ипак се могу показати неки трагови, неки преостаци од националне свести, која је из давнина наслеђена.

На ивици ове области се диже Шар-планина, која се тако често велича у српским народним песмама. На њој је Милош Војиновић, сестрић цара Душана, напасао своја стада.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Док је жена трудна не сме на себи самој ништа шити, да не би тешко рађала, верују у Прапутнику. У многим српским крајевима када неко уђе у кућу док се жена порађа, не дају му да се врати све до краја порођаја да се не би дете

Дете рођено у суботу биће несрећно, сматра се у многим српским крајевима. Ко се роди у овај дан, њему ће се „привиђати“ натприродна бића, кажу у Гружи.

⁵¹ И у многим другим српским крајевима је исто. „Ако је дијете здраво, не крсте га, прође два-три, па и шест мјесеци. Познавао сам дијете, које је

“¹⁷¹ Ипак, још је сигурније и боље децу не хвалити и не чудити се њиховој лепоти, како се не би урекла. Зато у многим српским крајевима родитељи децу нити хвале нити милују, а нерадо допуштају и другим људима да то чине, страхујући да им они и

„дътемь его благороднымь“), јављају се у средњовековним српским књигама.³ За разумевање древног поимања детета посебно је значајно да у нашем језику постоје изрази „глота“, „нејач“ и

Основне хипотезе, тестиране у овом испитивану, могу се свести на следеће: 1) У српским народним пословицама може се пронаћи релативно усклађена слика детета и његових особина; 2) У нашим народним

29. ²⁷ Ненадовић, Љ., О Црногорцима, Обод, Цетиње 1975, с. 71. ²⁸ Требјешанин, Ж., „Представа жене у српским народним пословицама“, Психологија, 3—4, 1985, с. 87—95. ²⁹ Толстой, Н. И.

, исто, Београд 1914, с. 318. ²³ Влајинац, М., исто, с. 210; Требјешанин, Ж., „Слика детета и развоја личности у српским народним пословицама“, Савременик, 7—8, 1986, с. 106—107; Миодраговић, Ј., исто, с. 318.

Требјешанин, Ж., „Слика детета и развоја личности у српским народним пословицама“, Фолклор (Савременик, 7—8), Београд 1986. Требјешанин, Ж.

Требјешанин, Ж., „Представа жене у српским народним пословицама“, Психологија, 3—4, Београд 1985. Требјешанин, Ж., „Представа жене у Вуковим пословицама и њени

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Томислав Семлер, ученик Српскохрватске гимназије у Будимпешти, открио је, у Српским народним новинама, како су зечеви добили велике уши.

Љубав је погонска сила живота, она ликује над свим његовим ограничењима. Током 1992. пратио сам, у будимпештанским Српским народним новинама, причања Предрага Степановића о животу једног младог зеца из Мохача.

Поповић, Јован Стерија - РОДОЉУПЦИ

то је жалосно! Ал кад он мисли да је добро, морам да ћутим. 2. ШЕРБУЛИЋ И СМРДИЋ (ступе са српским кокардама), МИЛЧИКА ШЕРБУЛИЋ: Је л код куће господин Жутилов? МИЛЧИКА: Није. Зашто тако хитно?

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Најзад, уз ово издање иде и библиографија дела и чланака о српској књижевности и српским писцима, као и регистар поменутих особених имена.

Оно што се материјално данас зна о српским писцима, углавном, налази се у њој; како мени изгледа развој српске књижевности и какви ми се чине поједини српски

Диже се култ здравога разума, и упоредо са српским грађанским друштвом ствара се световњачка и слободоумна књижевност, упућена народу и са циљем опште просвете.

3 1741, нова робљења српских сељака и отимања земаља из њихових руку, забрана српским варошанима да раде земљу и трговину и да купују имања, тако да се приличан број Срба поново вратио у Турску.

Они стоје на челу српских борби и на српским црквено-народним саборима они су најраднији и најодлучнији. Они су плаћали када је подмићивањем требало умекшати срца

Из Беча се нерадо гледало на подизање просвете код Срба, и уколико је и чињено покушаја да се дижу школе по српским крајевима, то је било из разлога католичке пропаганде. Прва просветна помоћ Србима дошла је из Русије.

Али потреба за вишом наставом и за стручним образовањем свештеника и учитеља све више се осећала у српским редовима, и Срби су наваљивали да им се најзад да дозвола за отварање правих средњих школа.

Са српским штампаријама у XВИИИ веку у тесној вези је и покретање првих српских листова. 1791. грчки штампар и патриот у Бечу Марк

имао је сасвим информативан карактер; то је у ствари био политички билтен, у коме се мало говорило о специјално српским стварима. Лист је иначе био писан рускословенским језиком и штампан црквеним словима.

То је у целој српској књижевности први писац који је за народ почео писати чистим српским језиком. Како његова дела нису била штампана, то нису могла бити од непосредног утицаја на дали развитак српске

служи се страним историјама, мађарским, пољским, талијанским, грчким, као и старим родословима и биографијама српским и домаћим документима; даје ширу основицу, излажући упоредно са историјом Срба историју околних Румуна, Мађара и

српскога народа, одрастао међу туђинцима, међу којима је провео највећи део свога живота, он није добро владао српским језиком и врло слабо је српски писао.

Сремац, Стеван - ПРОЗА

Свакога би дана отишао раније у пошту и читао указе у Српским новинама, јер се охладио и разочарао, и није веровао ниједним новинама више него само званичним.

је проводио време Јова пре подне, то јест до осам часова, а то је кад почиње канцеларијско време по свима краљевско-српским надлештвима.

Шваби је то особито ласкало што се тако брзо и добро упознао са једним краљевско-српским беамтером, да је с њим био »пер-ту«; а и нашем Јови допало се све код Швабе, и његова мала женица Катика, а још више

Шваба не разуме, па се само смеје, а друштво још више. А Јови је то лако ишло, јер је боље владао српским језиком него Шваба Кристијан, а наш, опет, матерњи језик пун је таквих финеса да још мало па нећемо један другоме

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

— Али Јусуф не збори никако: Српским мачем она српска рука Пресекла је Туре више кука. Сече Бајко, не мож' да опрости, И пресеца и сабље и кости, Та

Костић, Лаза - ПЕСМЕ

Ил' гробни низу! ил' рајски вису! увели цвете! однет мирису! — Мирису, да: — та беше нам липа, славујма српским у лишћу лег, а из цветова мирисе сипа патничком свету богодан лек.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Овде се мора истаћи чињеница, да је на пријем народне песме у српским интелектуалним круговима одлучујућу улогу имао углед који је та песма постигла прво у свету, изван наших граница.

94. СЛОВО ИЖЕ АЛИ СИРЦА НИЖЕ: Објавио је Вук Караџић прво у Српским новинама, число 91, 15 нов. 1821; затим у свом првом издању народних приповедака, 1821; а потом ју је унео и у

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

Како ти је име? МАНОЈЛО: Манојло. ДОКТОР: То је реч туђа, а Србин треба са српским духом да дише. Зато ћеш се унапредак звати Освим. МАНОЈЛО: Освим?

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

Мислим, виђате га сваки дан како натуца нешто о тешком стању сељака и српским реалистима, или како пада на главу када прескачемо оног идиотског коња.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Теретило ме је једино то да сам у џепу носио мараму, од свиле, у националним српским бојама, са сликом Скопља. Те џепне мараме биле су, тада, у Новом Саду велика мода.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

„Свуд је било гозбе и весеља“, казиваше Божо, „ама свуда; али нигдје ме веселије ни свесрдније не прихватише као у српским земљама, а најсколи у ломној Гори Црној!“ То је Божо најприје рекао, а затијем разведе на дуго, и потанко исприча све.

“ Тако је летио глас по српским земљама, на бијелим или на црним крилима, како га је ко прихваћао. Истина, сирота истина, јали је додила пренакићена

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

да не назначим, без сваког пристрастија к мојему роду, да од свију народа које сам познао нејма милостивијега рода над српским, а најпаче к сродству.

О, место достојно да посвећено будеш мудрости и ученију и да се српским назовеш Парнасом! | ЕВО МЕ МЕЂУ КАЛУЂЕРИ; ШТА САМ ТРАЖИО, ТО САМ И НАШАО Било је око два сата после подне кад смо

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

истерао Симку и верује — да Београд није био граница од које се дале могло само после дугог бављења по канцеларијама српским и аустроугарским, он не би силазио из воза, ишао би даље, свеједно куда, тамо где га нико не познаје.

Богомољке и гатаре предсказивале су злато по свим српским брдима и планинама. Стари људи виђали су ноћу како светли под жбуновима и дебелим дрвећем.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Причало се и о српским главама које су се, некад у мањем а некад у већем броју, зависило је од прилика, сушиле, изнакажене, на кочевима

Кнезу Михаилу и Народног позоришта), према Палилулском гробљу, на Ташмајдану, кретала се пратња, и све што је међу српским живљем у Београду било здраво и покретно било је у тој пратњи.

Таковски орден, али најтеже у његовом животу нису били окршаји са Турцима, којих је имао безброј, него разговори са српским чиновништвом, којих је имао неколико. Турци су Турци. Упознавао их је откако се родио.

Ни гласа о четворици бегова, нити о српским намерама. Уверени да се смишља нека замка, Турци пођу да врате, међу своје, и Проту и војводу.

Турци су надирали, страни утицаји се преплитали а међу српским главарима расле су жестоке мржње. Често уз Карађорђа, али најчешће сам са собом, Доситеј је све више изгледао као неко

Изгледа да је у Букурешту, међу српским главарима које је тамо нашао, Доситеј затекао чудо и покор и да се сасвим пренеразио.

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

бих небу засијала, Изишле би Српкињице мале, Па би звезду жељно погледале; А звезда би говорила сјајем, Дичним сјајем српским уздисајем: Благо теби која имаш мајку, Имаш мајку, имаш и бабајку!

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

који енглески не зна ниједне речи, те зато Илија Васић, који помало натуца српски, продужава с њим да говори рђавим српским језиком, са оним енглеским изговором и стегнутих вилица, и цело боговетно вече разговарају, претресају разна актуелна

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Он ме је лако уверио да је звук у ствари треперење тела. Његово објашњење било је у складу са српским песничким изразом који каже: ”Моје срце трепери као милозвучна струна на гудалу гуслара.

Причали су ми да је иза Карловаца брдо Фрушка гора које је често опевано у српским песмама. Тада сам први пут посматрао ово брдо из близине.

Онај груби кондуктер који ме је мало, пре тога назвао српским свињаром, одвео ме је до воза и учтиво ми показао место у првој класи.

Кад сам сазнао да би ми један од послова била мужа крава, одбио сам. Према српским обичајима мужа крава је само женски посао.

Њена појава ме подсети на младу ”српску вилу” која има изванредну улогу у старим српским песмама и причама. Јунака, који стекне пријатељство виле, никаква зла коб неће задесити.

први посао који су ми понудили у Касл Гардену одбацио зато што нисам хтео да се прихватим мужења крава што је, према српским обичајима, био чисто женски посао.

прилика да кажем коју реч у прилог духовног утицаја који има Српкиња, описујући је онако како је она представљена у српским народним песмама о Чучук Стани, жени Хајдук Вељка, која је подстицала свог херојског мужа да пре погине него допусти

осећао сам да и ту има исто тако много великих догађаја као што је то било у Србији, о којима је певао српски гуслар у српским народним несмама. “Вили” је пошло за руком да скује први беочуг у ланцу који повезује српске и америчке традиције.

Кристијанов отац га је укорио н уверавао ме да није имао намеру да ме вређа када ме је у шали назвао српским ”жутокљунцем.

брата који се брине о сигурности, удобности и срећи своје сестре и све ми је то личило на сличан однос узидан у српским народним песмама.

му у близини Генсендорфа показао своју карту прве класе, био је онај исти човек који ме је пре једанаест година назвао српским свињаром.

Нисам био у стању да се отмем старим успоменама. Испричао сам мојим српским познаницима мој доживљај са студентима теологије пре једанаест година, када сам остао без печене гуске.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Несумњиво, овај Настасијевићев лик повезан је са теткицом у српским народним загонеткама, која такође упућује на земљу.

целе песме, дакле као поентирање, до чега је иначе Дучићу нарочито било стало, и о чему је и писао у својим огледима о српским песницима. На почетку века српски стих и поезија достигли су своју пуну уметничку зрелост.

И то изврстан. Од њега су нам остали можда најбољи огледи о српским писцима из времена модерне, његовим савременицима. При томе се он не бави писцем и његовим животом, него само његовим

Борислав Пекић и Данило Киш, који ће све до краја века једнако заокупљати пажњу критике и давати подстицај млађим српским прозаистима. Постмодернизам, брз као велика књижевна мода, управо ће њих довести у само средиште књижевног живота.

Изгледа да је у томе имала удела моја заокупљеност језиком, и то српским језиком. Узео сам да студирам српски језик, настојао сам да га што боље проучим, а нарочито да уђем у тајне његове

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

]”184 У лирици је добро познат мотив „мртве драге”. Међу српским лиричарима једва да ико има надахнутијих и дубљих стихова о „мртвој драгој од оних које је Станковићев савременик

Штавише, међу ранијим српским прозаистима нико није колико Станковић - и ретко је ко после њега - понашање књижевних ликова, њихову психологију,

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

— Која вајда од уздаха, Над могилом твога праха? Јесте вајда од уздаха, Ако није ветар само, Ако српским уздасима Твој аманет усисамо; Ако сузе рода твога Буду роса сложне свести, Први цветак из твог гроба Биће цветак

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

ГЛАВАШ: И ја се јоште зовем Станоје! И цео народ српским именом! Срамота вечна! Вечна поруга! Ил’ убиј себе, или избриши Са чела свога име дедово!... (Почивка.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Светислав Вуловић га је сасвим озбиљно сматрао највећим српским песником предбранковске епохе, а томе његовом мишљењу, изрицаном са највећим одушевљењем, ја се никада нисам успео

Ја ћу младом Србину Српче родити, Српским ћу га, Србина, Млеком дојити, Нека и он Српству да Новог опет Србина Лепог, красног Србина, Правог Србина.

можда и резултат песникових сталних колебања, уосталом врло логичних, због његовог наизменичног служења језиком час српским час руским, па и правописом час традиционалним час фонетским.

Тако је Б. Рајковић писао како је Милованов „још год. 1810. певао тако вешто, и тако чистим српским језиком, да би то и години 1880-ој на дику служило”; па даље, хвалећи непрестано језик Лукин: „Овако певати године

на Драви (Матица ИИИ, 1868, 114), Земун — српском Венецијом на Дунаву (Матица ИИИ, 1868, 209), Сремске Карловце — српским Хајделбергом (Д. Ј.

Ј. Поповић, Срби у Војводини ИИИ, Нови Сад 1963) или српским Споном, Фрушку гору — српском Светом гором, Нови Сад — Српском Атином, итд.; има и песма: Београде, мали Цариграде!

јуна 1840, ч. 26. стр. 201а, Боројевић је објавио песму Сванутак, који је у ствари у српским идејама, антиилирски измењени Одзив; ево две његове строфе, прва и трећа: Напред, браћо!

допис из Новог Бечеја: „Досада смо сваких фашанга преко Новина српских нашој браћи на знање давали како се балови са српским играма весело проводе, а одсад нам треба јављати да смо не само српски играли, певали и веселили се, но у том весељу и

Бал је речени право српско весеље био. На њему су сви присуствујући без различија вјероисповједанија српским језиком зборили; на њему се српска народна игра, српско коло, играла; на њему су српским духом списане песме, Ја сам

различија вјероисповједанија српским језиком зборили; на њему се српска народна игра, српско коло, играла; на њему су српским духом списане песме, Ја сам млада Српкиња, Ја сам Србин, српски син, од Српкиња певане; на њему су, што је најважније,

С српским млеком посис’о Ја сам српства дух, Српству зато обраћам Мој ја српски слух: По дедова примеру Језик, име и веру Српске

” У свему овоме има без сумње доста истине: дошавши у Братиславу, млади Змај је онде морао међу српским ђацима још затећи жив култ Павла Поповића Шапчанина, и вероватно му се није могао одупрети.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Хрвати називају тај језик хрватским а Срби српским. Средњевековне прилике Српскохрватски језик припада словенској групи, једној од три највеће гране индоевропске

Ипак, постоји домен у којем је народни језик био широко заступљен и у средњевековној писмености у српским земљама. То су повеље владара и магната и други световни правни документи, такви као законици.

Око 1400. године правописна норма у српским књигама знатно је измењена у тежњи да се архаизира и приближи грчким узорима.

Сачувале су се и напоредност црквеног и народног језика, и претежна улога црквеног. Карактеристично је да је у српским штампаним књигама из 15, 16. и 17. века заступљен једино црквенословенски језички израз.

Чак су и поједини српски аутори почели писати тадашњим руским књижевним језиком, намењујући своја дела и српским и руским читаоцима.

У Америци, муж Т. А. Л. фон Јакоб-Талфи, Едвард Робинсон, чувени професор теологије, држи у Њујорку предавања о српским народним песмама.

тврђави, где га је српски деспот Ђурађ Бранковић затворио да би му наплатио ратну штету коју је починила по српским земљама Јанкова војска враћајући се из битке на Косову 1448.

по законитостима обликовања историјске епохе, одмах после догађаја и у његовој непосредној близини, у северним српским крајевима, пренесена је на миграционом таласу српског становништва које је стигло до Напуља, а за шта архивске потврде

Епитаф с надгробног камена, стећка војводе Радосава Павловића у Рогатици, исклесан "српским писменима и на српском језику", било да га је Курипечић преписао сам, било, још више, да га је забележио према

Герилска борба против Турака води сена целом подручју насељеном српским становништвом, и то у два вида: хајдучком, унутар окупиране земље, и ускочком, у њеним пограничним областима, уздуж

Оне верно бележе топографију бојева и њихов ток, представљају поменик српским ратницима, али дају и њихове убедљиве психолошке портрете, почев од Карађорђевог па до једног од најплеменитијих

Чак ни присилан, мукотрпан колективни рад, о коме има података у српским средњовековним споменицима, није нашао места у народној лирској поезији.

Јакшић, Ђура - ПЕСМЕ

„Нека дође сто хиљада, А у српским у грудима Један живот нека има, И тај један нека пада, На бајонет нек’ се меће; Ал’ пред четом насилника Срце

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

То веровање нашло је израза у неколиким мотивима из народних песама и приповедака. У неким српским приповеткама типа гоњене жене (СЕЗ, 41, 243, №63; Софрић, 28) из убијене царичине деце изникну борови; исти мотив

марта, СЕЗ, 16, 131). 3. не ваља ложити на ватру, »јер ће те болети зуби« (БВ, 11, 1896, 292, Горња крајина). У српским приповеткама типа Миде (о цару Тројану са козјим ушима, Вук, № 39), из земље којој је поверена тајна о тим наказним

н. игре, 33). Занимљив је обичај, по свима српским земљама, да се венчићи од п. класја постављају под икону: чињеница да се п.

немачким и латинским називима два чланка: Клетте (арцтіум лаппа) и Спітзклетте (xантхіум ѕтрумаріум), под истим српским називом: Чичак. Пошто се и у тексту јавља само чичак (а у другом чланку немачки и латински назив означавају боцу, в.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

дрангулије које су измислили лукави Грци да би преко тих трица и кучина, тога шареног смећа, држали шапу над српским земљама.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Куд се ово жури, куда ово лети? Каквој вишој цели или вишој мети? Кад народом српским само мржња влада: Зар славити братство, мир и „љубав“ тада?

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Харамбашић: Златна књига за децу (Загреб) Љубомир Лотић: Добри и неваљали синови (Слика из народног живота, за поуку српским родитељима) 1890. Јован Јовановић Змај: Жива књига (песме) 1891. Јован Максимовић: Златиборска вила (приче) 1892.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Он није схватао ствари добро повезано, али је извео неки регистар о географским и политичким чињеницама у вези са српским народом. Читао је нарочито радо покраинске листове, и у њима дописе простог света, пуне чињеница.

У славенским пословицама, руским и српским углавном, сиромаштво и богатство зову се сиромаштво и богатство, дакле су стање духа пре свега...

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Као што је са Енглезима говорио мимиком, тако се исто споразумевао и са српским официрима, и они су били у уверењу, прича Танасије, да је он „прави правцати Енглез“.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

„у почетку прост хајдучки четобаша у горама родопским (мећу Драмом, Пловдивом и Самоковом), на ондашњој тромеђи мећу српским, бугарским и византијским земљама“. Касније је постао деспот и севастократор, и своје хајдуке прометнуо је у најамнике.

то зато што је тада у Србији владао његов син Ђурађ, одговорити би се могло да се косовски бој певао још онда по свим српским земљама, а Вук над свима владао није.

А Филип Вишњић, од 1809. Ао 1813. године, „једнако је живео по српским логорима око Дрине“. Старац Рашко, други веома даровит народни песник, — по свој прилици — испевао је песму Бој на

године, кад се српска војска онога лета испреко Дрине натраг вратила и после тога до 1813. године једнако је живео по српским логорима око Дрине (1810.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

НАРИКАЧА 60 МОЛИТВЕ ЗА СРПСКУ ЗЕМЉУ 64 ЗА ДОБРУ БЕСЕДУ МОЛИТВА 65 МОЛИТВА ПРОТИВ КРВАВИХ ВОДА 66 ПОХВАЛА СВЕТИМ ОЦИМА СРПСКИМ 68 ПРАВОСЛАВНИМ И ХРИСТОЉУБИВИМ НАШИМ ЦАРЕМ НЕПОБЕЂЕНО ОРУЖЈЕ МОЛИМО 69 МОЛИТВА ПРОТИВ ТУРАКА 70 ТУРСКА

Буди нам небесном дугом, знамењем, да не буде више на нас потоп! ПОХВАЛА СВЕТИМ ОЦИМА СРПСКИМ И како ми, с којим нарицањем да их похвалимо?

света краља: Симеона првога, Владисава и Стефана Дечанскога с Урошем Последњим кано оцем деце добре и синовом својим српским.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности