Употреба речи велимира у књижевним делима


Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

ТРИ ПРОЗОРА 149 УПОРИШНА ТАЧКА 153 ИВ 154 ЧИТАЛАЦ НА РАЈЦУ 155 МИКЕНА 156 ЧИТАЈУЋИ СРПСКОХРВАТСКУ ЛЕКСИКУ РИБАРСТВА ВЕЛИМИРА МИХАЈЛОВИЋА И ГОРДАНЕ ВУКОВИЋ 158 МИТСКА СЛИКА НАД ДУНАВОМ 159 ДВА СУСРЕТА СА ШАРАНОМ 160 КАО ИЗ КЊИГЕ

Младе и чедне удовице, с гробова својих мужева, које ни виделе нису. ЧИТАЈУЋИ СРПСКОХРВАТСКУ ЛЕКСИКУ РИБАРСТВА ВЕЛИМИРА МИХАЈЛОВИЋА И ГОРДАНЕ ВУКОВИЋ Институт за лингвистику Нови Сад, 1977. Где год да отворим овај речник: риба!

Матавуљ, Симо - УСКОК

о спокојној жизни, Рељковићевог Сатира, Стојадиновићеве Њемачко-српске разговоре, Видаковићеве Усамљеног Јуношу и Велимира и Босиљку, Кенгелчево Јестествословије, Мушкатировићево Расужденије о постању восточнија церкви.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

су: Усамленый юноша (Будим, 1810, 1836, 1852, 1881); Благовонный кпинъ цѣломудренныя- любве, либо страдателная повѣстъ Велимира и Босильки (Будим, 1811, 1844, 1854, 1880); Любомиръ у Елïсïуму у три књиге (Будим, 1814, 1817, 1823, 1857, 1885);

ВЕЛИМИР РАЈИЋ Код Велимира Рајића (рођен у Алексинцу 1879*) исти аутобиографски и болни карактер. Његова књига Песме и проза (Београд, 1908) све

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

ЉУБА: Каква је икона... СТАНИЈА: А што? ЉУБА: То је портре Велимиров. СТАНИЈА: Нисам још видила свеца Велимира. ЉУБАл: Хи, хи, хи! СТАНИЈА: Ама што се смејеш? НЕША: Мани је, мајка! То је Велимир, наш син. Он се дао измоловати.

10. ВЕЛИМИР, с брадом и у униформи; ПРЕЂАШЊЕ ЉУБА: Ево и Велимира. — Гле, дође мајка. ВЕЛИМИР (начини поклон са стране): Драго ми је. (Скине сабљу.

Но шта ће бити ако се ваш отац не склони на то? ЉУБА: Колико сам ја видила, он вас радо има, јер вас више фали него Велимира. Али ако видим да он окреће, сама ћу с њиме говорити. МИЛАН: Он је мало од старога света.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

музикална мисао; отуда су и необични ритмички ефекти Владимира Мајаковског, а посебно ритмички и мелодијски обрасци Велимира Хлебњикова, који је са самога врха својих пустоловних експеримената знао да се суноврати до праизворне језичке

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

(стр. 113). Текст је узет из Видаковићева романа Благовони крин целомудренија љубве либо страдателнаја повест Велимира и Босиљки, Будим 1811, 126. Песма се чешће сусреће у рукописним песмарицама прве половине и средине XИX века; П.

(стр. 114). Узета је из Видаковићева романа Благовони крин целомудренија љубве либо страдателнаја повест Велимира и Босиљки, Будим 1811, 175—6; онде је једино у ст. 2.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Ускоковић. У лирици ваља поменути Велимира Живојиновића Массуку (1886-1974). Ретко који песник, међутим, својим делом обухвата тако дуг развојни континуитет као

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

Тко ће његово положеније описати? Он сожаљиваше свога љубимца Велимира да није као јунак него као жена ходио, и у свом ентузијазму закључи и њега и Бурјама у једном репрезентирати, то јест

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Ја онаких имам у тавници, и њега ћу сада добавити“. Па дозива сила Велимира: „Велимире, моје чедо драго, узми, сине, за триста катана, иди доље у поље широко, доведи ми онога јунака!

пише џенераловица, те је шаље бијелу Прилипу: „Богом брате, Краљевићу Марко, не губи ми Вуче џенерала и мојега сина Велимира; ишти, Марко, што је тебе драго!

им што учини Марко, па говори Милошу војводи: „Богом брате, војвода Милошу, пустите ми мога господара и мојега сина Велимира!“ Њој говори Милош од Поцерја: „Не бој ми се, џенераловице!

Лијепо их дочекао Марко. Пусти Марко Вучу џенерала и његова сина Велимира, и даде му млоге пратиоце до његова града Варадина.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности