Употреба речи азбуку у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

напуштајући стари словенско-руски књижевни језик, дигао народни језик на висину књижевног и створио потпуно фонетску азбуку. Развила се национална наука, која је поставила научне основе народном јединству.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

У питањима језика и правописа Соларић је имао својих идеја. Он је мислио да у цркви треба сачувати црквену азбуку, а у световну књигу увести грађанску, којом ће се лакше сузбијати »дремота и слепота рода нашего«.

Он је у добрим личним односима са Караџићем и због њега се замера митрополиту. Он је за слово ј и уноси у српску азбуку слово ђ, изјашњава се за народни језик и пише: »учите с̓ говорити к̓о Род...«.

Караџић у томе правцу своди српску азбуку на 29 слова: а, б, в, г, д, дь, е, ж, з, и, ï к, л, љ, м, н, њ, о, п, р, с, т, ћ, у, ф, х, ц, ч, ш.

Тако је он, додавши и тридесето слово џ, створио своју нову азбуку, за коју је са разлогом могао рећи да у њој »ниједно (слово) није сувише, ниједно звукопремјенљиво, нити које

ниједно звукопремјенљиво, нити које недостаје, него и је таман онолико колико својство сербског језика изискује«, азбуку за коју је 1832. са поносом писао да је »правилнија и паметнија од ортографија свију народа и језика европејских«.

књига у Бечу, познат као велики Аустријанац и ревностан католик, који је желео да сви Словени приме латинску азбуку, имао сталну идеју да насупрот православном [руском] словенству треба ставити католичко, аустријско словенство.

Логично идући за писцима XВИИИ века који су напустили црквену азбуку и усвојили грађанску азбуку, он је упростио српски правопис, потпуно га прилагодио фонетичким законима српског језика

Логично идући за писцима XВИИИ века који су напустили црквену азбуку и усвојили грађанску азбуку, он је упростио српски правопис, потпуно га прилагодио фонетичким законима српског језика и створио најупрошћенији и

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Караџић је коренито реформисао и српску азбуку избацујући из употребе сва она затечена ћирилска слова која у српском народном говору нису одговарала неком посебном

написао прву граматику, први речник (Српски рјечник, 1818), реформом традиционалне ћирилице створио модерну српску азбуку засновану на фонолошком принципу, створио модерни српски књижевни језик на темељу народних говора.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

У основној школи научили смо: оченаш, азбуку и бројеве до сто. „Оченаш“ смо научили напамет и изговарали смо га као неке тајанствене речи, отприлике као што

Иначе смо азбуку доста лако савладали, благодарећи методи којом нас је њој учитељ привикао. Он би почео овако: — Милане, јеси ли видео

И Пера би се одмах сетио те реч написао. Тако некако учили смо ми и научили најзад азбуку. Са цифрама такође није било великих тешкоћа.

Та љубав пробудила се у мени као реминисценција из прве младости, када сам на рукама наше тадање служавке срицао азбуку љубави, васпитавајући се очигледном наставом.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности