Употреба речи атар у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

обичај, зато је морам носити: ја себе чувствујем да бих без браде могао бити епископ како год и с њом, но сад за њен атар ја не оставих моју епархију.

Али бих ја хтео да он потом све по мојеј ћуди живи, и за мој атар да лаже; ако ли неће, а он је неблагодаран. Нипошто!

и благопристојност изискује да је здраво, чисто и благопријатно, но никада га не обожава, нити, за његов прекомерни атар и угожденије, презире и пренебрегава благороднију част себе, то јест словесни разум.

А притом, да њих њихов посао на пољу не држи, мало би они ту, или баш нимало, за атар твојега цвркања стајали. Видиш ли ти онога пастира, који и сам лепо фрулом свира, сљедователно у музики и појању се

И ако се срећом не боји, он за атар не мари, него каже, не за леђма, него управ у очи, оно шта он види. А ово је таман то што је разумном човеку, који се

У томе је папа свето дело учинио, зашто Христос, вечна божја истина, неће нипошто да се њему за атар лаже, и ко то чини, он Христа нити верује нити познаје.

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

” На то је муселим пристајао говорећи: „Е, кнеже, за твој атар донеси педесет гроша, па да пуштам кривца” и тако колико год муселим заиште, а кнез Калаба опет: „Лепо се дрво на поле

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

Да се Веса, Голуб и Бора, за које се доказало да су хтели сведочити у атар Милунов, казне с по два дана затвора; да газда Милун плати трошак и дангубу сведоцима, као и парничну таксу.

Само како би? — Ласно, брате — упаде у реч Јован — ископати га, па однети у атар паштрићки, те укопати где се и нашло. — Оно, лако је то казати — прихвати Манојло — ама ко ће га копати?...

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

светиња анатема — клетва, проклетство арбија (харбија) — дрвена или гвоздена шипка за набијање пушке или пиштоља атар — поље, територија и посед једног села ар, ахар — коњушница ашик — драган, љубавник, вољени човек ашлук — трошак

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Та зима је била невероватно дуга, са танком кором залеђеног снега преко стрњике. Читав је атар био преграђен двоструком мрежом, разапетом на кољу.

трговци, један бармен, па неки пензионисани официри, адвокати и професори — остаде село за нама: већ корачамо кроз атар, а клис лети све више и више.

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

Јер су на далеко били чувени, нарочито претци Маркови, као „качаци“. Турчин, који би запао међ њих, у њихов атар, село, више се не би видео жив.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

што се год у цркви послује не би могло без њега бити; млого би пута чредни поп без никаква празника само њему за [х]атар морао у цркву доћи.

мојему милому народу угодити, обаче не лажући и истину светлу као сунце под ноге бацајући, притворно и лицемерно за атар пишући. А знам да мој поштени и славни српски род то од мене неће ни искати.

Речени свештеник за четири или пет дана могао је свршити свој посао и вратити се; но мени | за [х]атар ходио је ови чловек са мном равно петнаест дана по такови мести гди су хормовитски сојузници и пријатељи.

у Лајпсику, Јануарија 1, 1789. Доситеј Обрадовић РЕЧНИК МАЊЕ ПОЗНАТИХ РЕЧИ ат (хат) — коњ атар, ајтар — воља, расположење, пријатељство ашче — ако баба — отац багатела — ситница, ништарија бака — нуто, гле,

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

У таквим мислима обиђе део атар сеоски и врати се, са крстоношама, к судници. Кад се изређа под записом сва читанија, народ заседе у совре, које су

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

и скаче к’о мува без главе Дотле док нестане сваке за лек траве, Док ју не нападне несвест и хектика, Да, балу за атар, буде смртна слика; Мало време за тим, мајке сузам’ росе Кад ћерку једину хладном гробу носе. 1842.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности