Употреба речи биљкама у књижевним делима


Африка

Једнодневно пролеће претворило се у лето. Вуије ми прича о каменом добу Африке, о њеним племенима, језику, биљкама, фауни и фосилима.

водио једну од најважнијих мисија по Судану, он је основао по Високој Волти читаве градове, дао многим инсектима и биљкама своје име, различито деформирано, саставио збирке преисторијског оружја, накита и драгог афричког камења из свих доба.

Црњански, Милош - Сеобе 1

Под брегом, разривеним пролећем, првим биљкама и кртицама, та се кућа беше зарила у обалу Дунава, међу многим дрвеним, шареним лабудовима, шајкама са извијеним

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

³⁰ Другим средствима, биљкама, ослањајући се на исто начело, служи се девојка у Скопској котлини и другим мастима. Да би се за њу „лепили“ момци,

да се уношењем одређених намирница уносе и психичке, моралне и физичке карактеристике које се приписују животињама и биљкама од којих води порекло та врста хране.

У народу се каже: „Свакој трави вјештица одољева, само није оману и одољену.“ О оману и иви, биљкама са исто тако снажним одбрамбеним својством, у народу се овако пева: „Да ми не би иве и омана, не подраних јединка

да постане магична шибљика, лебенсруте (шибљика живота)“, пише Чајкановић у свом Речнику српских народних веровања о биљкама.

Ж., исто, с. 323. ¹¹² Вукановић, Т., исто, с. 251-255; Чајкановић, В., Речник српских народних веровања о биљкама, СКЗ, Београд 1985. ¹¹³ Драгичевић, Т., „Народне празновјерице“, ГЗМ, 19—20, 1907-1908. с. 491. ¹¹⁴ Мићовић, Љ.

311; Павловић, Ј., исто, с. 131; Грбић, С. М., исто, с. 34; Чајкановић, В., Речник српских народних веровања о биљкама, СКЗ, Београд 1985, с. 25—32. ¹⁸⁴ Караџић, В. С., Српски рјечник (1852), И, с. 171. ¹⁸⁵ Драгић, М., исто, с. 6.

178; Јововић, М., исто, 94. ⁴⁸ Милосављевић, С. М., исто, с. 97; Чајкановић, В., Речник српских народних веровања о биљкама, СКЗ, Београд 1985, с. 248. ⁴⁹ Ђорђевић, Д. М., исто, с. 416. ⁵⁰ Мајсторовић, С., исто, с. 566; Миодраговић, Ј.

209. ¹⁸ Тројановић, С., исто, с. 62. ¹⁹ Чајкановић, В., Речник српских народних веровања о биљкама, СКЗ, Београд 1985, с. 107. ²⁰ Тројановић, С., „Момчаник“, СКГ, 1, 1903, с. 60.

Чајкановић, В., Мит и религија у Срба, СКЗ, Београд 1973. Чајкановић, В., Речник српских народних веровања о биљкама, СКЗ, Београд 1985. Чајкановић, В.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

међу животињама и биљкама, чини се, увек под чистим небом, окружени недодирнутим и незагађеним пространством, независни од свега сем од ћуди

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Патио сам увек, и зар није прах, ништа, дим, то пролеће, са својим биљкама и бубама? У земљи мог детињства, коју и не видим, невраћеној више дечјим, ни војним, трубама.

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

Она се убрзо почне хранити сићушним микроскопским биљкама које срета на путу, и на њој се појаве две црне тачкице које обележавају очи.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Почео сам га тиме што сам посматрао промене које се дешавају пред нашим очима на нашим домаћим животињама и биљкама, а које су, као што сигурно знате, веома знатне“. „Да се о томе осведочим, довољно је да посетим какву изложбу паса“.

Она ствара индивидуалне промене на животињама и биљкама, она их пренаша на њихово потомство. А човек одабира промене што их природа ствара и нагомилава их по својој жељи.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

Причање „једног доброг друга” о „плавим морима и далеким острвима”, о „руменим биљкама и коралима” Црњански је пренео у стихове, које ћемо написати континуирано, као прозу, али са обележеним

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

ПЕСМЕ УЗАЛУД ЈЕ БУДИМ ЗА ОНЕ КОЈЕ ВОЛИМО (1955) УЗАЛУД ЈЕ БУДИМ Будим је због сунца које објашњава себе биљкама због неба разапетог између прстију будим је због речи које пеку грло волим је ушима треба ићи до краја света и наћи

О нек се ветар с биљкама измотава Нека се камење пред невидљивим раскршћем успава Само да л ће на скелету осмех мој препознати?

Петровић, Растко - АФРИКА

Једнодневно пролеће претворило се у лето. Вуије ми прича о каменом добу Африке, о њеним племенима, језику, биљкама, фауни и фосилима.

водио једну од најважнијих мисија по Судану, он је основао по Високој Волти читаве градове, дао многим инсектима и биљкама своје име, различито деформирано, саставио збирке преисторијског оружја, накита и драгог афричког камења из свих доба.

Настасијевић, Момчило - ПЕСМЕ

КАП 8 ЗОРА 9 ЂУРЂЕВЦИ 11 САН У ПОДНЕ 12 ГРОЗД 13 ДАФИНА 14 ВЕЧЕРЊЕ 15 ЉИЉАНИ 16 БИЉКАМА 18 ВЕЧЕРЊА 19 ЧЕСМИ КРАЈ ПУТА 21 ПОЗНОЈ 23 ВРБЕ 25 СУТОН 27 ТРУБА 28 СЕСТРИ У

Настајем чудно из овог нестајања, сном те дубље ме све буди. Сама згажена биљка златан отвара цвет из ожиљка. БИЉКАМА Влижи се. Златна одора на њој. Смрћу позлати. Мирисне моје, топло ли умирете. Раскош је ово и у мени сете.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

КЊИЖЕВНОСТИ Веселин Чајкановић РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА „Антологија српске књижевности“ је пројекат дигитализације класичних дела српске књижевности

аск.рс. 2009. Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Веселин Чајкановић РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА Садржај СКРАЋЕНИЦЕ 2 АЉМА 4 БАГРЕМ 4 БАДЕМ 4 БЕЛА ЛОЗА 5 (БЕЛИ) КРИН 5 БЕЛИ ЛУК 5 (БЕЛИ)

ЧАЈКАНОВИЋЕВОМ »РЕЧНИКУ« 130 И УЗ ПОЈЕДИНЕ ЧЛАНКЕ У »РЕЧНИКУ« 131 ИИ О БИЉКАМА КОЈИХ НЕМА У »РЕЧНИКУ« 151 ИИИ ПОВОДОМ ЧЛАНАКА КОЈИ НЕДОСТАЈУ У »РЕЧНИКУ« 158 РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О

КОЈИХ НЕМА У »РЕЧНИКУ« 151 ИИИ ПОВОДОМ ЧЛАНАКА КОЈИ НЕДОСТАЈУ У »РЕЧНИКУ« 158 РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА СКРАЋЕНИЦЕ АРW — Арцхів фüр Релігіонѕwіѕѕенѕцхафт АСПх — Арцхів фüр ѕлавіѕцхе Пхілологіе БВ — Босанска вила

У народној медицини и враџбинама има б. л. међу свима биљкама највећи значај. За њега је карактеристична пословица у којој он опомиње човека: »Ти мене чувај од нокта, а ја ћу тебе

Од лишћа белог д. (заједно с другим биљкама) кува се теј против жутице (СЕЗ, 16, 431). ЂУМБИР Ингwер (зінгібер оффіцінале). Ђумбир [реч оријенталска, в.

У народној медицини има велику примену. У врућој води у којој је потопљена, заједно са другим биљкама, ж., купају се »здравља ради« (СЕЗ, 17, 533). Теј од ж.

У народној медицини к. је доста цењена биљка. И њега беру, с осталим лековитим биљкама, на Биљани петак (Караџић, З, 121; СЕЗ, 19, 48), у Међудневице (СЕЗ, 19, 13); такође и на Цвети (иб. 40).

(заједно са другим биљкама, СЕЗ, 16, 431). Вода у којој је потопљено семе од с. лек је од главобоље (Караџић, 3, 222). Његов цвет лек је од

, и она ће бити засађена на гробу више главе (ГЕМ, 25, 1962, 189). ИИ О БИЉКАМА КОЈИХ НЕМА У »РЕЧНИКУ« Алске траве (граміна драцоніѕ). Употребљавају се за лечење и бајање у Поморављу.

У народној песми, коју по Вуку (Пјесме, 1, 671) наводи Шулек, т. се налази међу угледним биљкама у миту и религији (кроз помалено село не може се проћи од момака и девојака и од цвећа свакојака: »Од селена и од

Вратич), о сеновитим дрветима (у чл. (Винова) лоза), о сетви (у чл. Пшеница) и о табуираним биљкама (у чл. Брест), али ти чланци недостају.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

“ Мали оронуо старац који је почео слабо да чује и још слабије да види, сродио се с биљкама на неки ососбит начин. Почео је мирисе биљака да прима као неки говор.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности