Употреба речи братац у књижевним делима


Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

— А гдје је Лазо? — Богами, драги ага, то ни ја не знам. Побегао је у шуму. — Е, мој лијепи братац, ти ми га мораш наћи! — Хоћу, наћи ћу га! Како не бих! Кад ти хоћеш, наћи ћу га, па, аман, да се у земљу сакрио!

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

цвећа умиљата, Ко зна кога гроб овај покрива, Можда цветак ту какав почива, Па је цвеће поитило амо Да се самцит братац не би тешкô, Веће мирно у гробници лешкô.

Ватите се кола тога, Од вишњег је оно Бога: Руком држи братац брата, Близу срца њега вата. Свирац свира, Срце дира, Рука с' диже на посао, Да л' ће коме бити жао?

се није јадан и подерô, Ал' допр'о није још ниједан Тамо горе на висину бедан, Де се небо грли са земљицом, Диван братац са својом сестрицом. Лепо, красно, дивно ли је тамо, Авај брате, како ли је амо!

сам имô јоште једно, Зрак је његов већ одавно седнô, Мајци срце у груди не бије, Тавна земља њу одавна крије, Ти и братац, то је сада све Штоно оста срцу мом од пре.

Доватио мача пламенога, Потерао би тог убицу твога: Па ол' би двој'цу'скрио тај гроб лађан, Поред брата лежô братац млађан, Ол' би певô крваво бојиште, Како јунаци ту јунаке кољу, Како коњи тлаче, како вриште, А на бојном јунак

јунаци ту јунаке кољу, Како коњи тлаче, како вриште, А на бојном јунак пада пољу, Осветитељ како мача вата, Како братац замењује брата!

Јер они пали за камена тврда, А камен тврди злотвору се спрда, Ох, камен ледни на њи с' смиловао, Де братац брата роднога издао.

Још се не да најстари Милија. Бог је њега дивно сачувао, Још му ране Турчин не задао, Уза њ пристô братац Радисаве, А уз овог опет Владисаве.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

— Још и ти? — толкује у себи вјечито опрезан скитач. — Значи, братац, да то ја нисам добро дошао, а овамо се, као тобож, мацану приговара. Е, Брко, Брко, пољуби ме у ...

Ваља нам спјевати пјесму за онога твог побратима, Перу Дошена, а никако не иде. Дедер ти, братац, потруди се, па да ти прогледамо кроз прсте за онај летак.

Сад су тек, у ствари, постали права војска, јер докле год чучиш на прагу свога села и очеве куће, ниси ти, братац, истински војник, спреман да се бориш свуда и на свакоме мјесту ...

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

Лањске дуње, дуње се злате окном натруло. (Лебди црква ỳ кући.) С колијевке братац ми поцупкује гучући. ИИИ С колијевке братац ми поцупкује гучући, а кроз жамор чује се: Таши-таши-танана, пао

(Лебди црква ỳ кући.) С колијевке братац ми поцупкује гучући. ИИИ С колијевке братац ми поцупкује гучући, а кроз жамор чује се: Таши-таши-танана, пао четник с тавана.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

Благо двору, у који ће доћи! Чиј ли ће и двори дочекати? Чија л’ мајка даром даривати? Чиј ли братац вином напојити? Чија л’ сеја међу њима бити?“ Братац сеји тијо одговара: “Сејо моја, буди ми весела!

Чија л’ мајка даром даривати? Чиј ли братац вином напојити? Чија л’ сеја међу њима бити?“ Братац сеји тијо одговара: “Сејо моја, буди ми весела!

“ “Нит’ се могу обазрети ни одазвати; Занесе ме коњ зеленко међу свекрове.“ “Обазри се, лепа Цвето, братац те зове.“ “Нит’ се могу обазрети ни одазвати; Занесе ме коњ зеленко међу девере.

Млађи братац старијем говори: “Хајде, брате, лова да делимо! Теби, брале, срна и кошута И јеленче са златним розима, Мен’ девојч

Теби, брале, срна и кошута И јеленче са златним розима, Мен’ девојче са златном косицом.“ Стариј’ братац млађем проговара: “Хајде, брале, мегдан да делимо, Тамо доле у широко поље На пушкама и оштрим ножима, Да видимо

Јер ми се не даш наспати Малахним чедом на руци?“ 217. Горица листом листала, У њојзи братац и сеја, Сестрица рату говори: “Зашто ми, брате, не дођеш?

“ А братац сестри отпоручује: “Злато ми треба коњу на узду, Када га јездим, нек ми је лепо; Бисер ми треба љуби на грло, Када

“ Њој говори момче нежењено: “Љубио б’ те, лепото девојко! Али не смем од брата твојега: У тебе је братац кавгаџија, Кудгод иде, он замеће кавгу.

Сеја ће за брата танку пређу прести, Танку пређу прести, ситан везак вести; Благо оној сеји, која има брата! Братац ће за сеју Будим град зидати, Будим град зидати, куле изводити. 228.

Трећу дајте мојој милој секи, Нек купује свилу и кадифу, Нек с’ удаје куда јој је драго, Јер је братац удавати неће, Јер је братац погубио главу! 230. Сунце ми се крајем вије, ладо ле, миле!

мојој милој секи, Нек купује свилу и кадифу, Нек с’ удаје куда јој је драго, Јер је братац удавати неће, Јер је братац погубио главу! 230. Сунце ми се крајем вије, ладо ле, миле! То не било јарко сунце, ој ладо, ој!

Већ то био брат и сеја, ладо ле, миле! Сеја брату говорила: ој ладо, ој! “Походи ме, мили брате!“ ладо ле, миле! Братац сеји одговара: ој ладо, ој! “Не ћу т’, сејо, походити, ладо ле, миле! Док не родиш мушко чедо.“ ој ладо, ој!

Нушић, Бранислав - НАРОДНИ ПОСЛАНИК

Зовнем, на пример, касапина који лиферује месо окружној болници, зовнем га и сасвим му благо кажем: ти, братац мој, имаш седам кривица за давање смрдљивог меса болници, и сва акта тих кривица ево их у мојој фиоци!

Једном детету, за једну запету, мал' није одвалио једно уво. Па је онда, братац мој, рађао децу тврдо повезаним књигама, које му је послало министарство за поклањање добрим ђацима; па је онда,

мој, рађао децу тврдо повезаним књигама, које му је послало министарство за поклањање добрим ђацима; па је онда, братац мој, пред лудима у кафани казао: да је господин министар просвете једна обична професорска стеница, и још, брате мој,

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Онда потражи своја кола и коње и одвезе се кући. „Шта си нам донео из вароши?“ запиташе га сестре и братац. „То ћете дознати тек на Духове“, рече им мајка, па оде са својим сином у његову собу да јој преда куповину.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Молим те, пробери и донеси или пошљи, морам нешто радити.“ „Донећу ти, рекох, донећу ти, братац, како не. Ти ћеш лежати дуже и требаће ти много књига.

И пљунула би на оно што је сад, а што некад није била. Него, има друга једна ствар: мање, братац, испијај, нацврцао си се кô клен и док сам причао, ти одвали цео литар; оде све. Богами, сунца ми, тебе ми, оде све.

Ама, брате, признаћеш и сам, и тако није право. Народ је то, братац, као и сваки други мој народ, и не може бити тако да ни Ја ни ти не знамо шта је са њима.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

Суморне су твоје дрýге, Не чујемо слатке гласе. Дај ти, Боже, добру срећу! — Благослов ти отац даје, А мали те братац гледи Као да те не познаје.

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

СТАНА: Посрамиће га ако дозволи Да јој на коцу братац погине. СПАСЕНИЈА: То никад нећу!... Мајко, води ме! ГЛАВАШ: Ни корак један!...

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

од домаћина - заштитник народа, од породичног човека бескућник, коме су "мач и пушка и отац и мајка,/ двије мале братац и секуна,/ оштра ћорда вијерница љуба,/ тврда ст'јена мекано узглавље,/ кабаница кућа до вијека".

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Напослетку тих пет форинти заштеди онај коме ја свака два месеца носим отплату за узете књиге. Тај ти братац баци мојих пет форинти у фијоку онако отприлике како смо ми бацали шљунке у Тису.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

сарце од јунака; при ће пукнут у горици стине нег' у мене сарце дивојачко, — ти ми кажи од Удбине гласе: ал' је мени братац погинуо, ал' је јунак мејдан задобио?

“ Сестрица се брату кунијаше: „Нисам, брате, живота ми мога, живота ми и мога и твога!“ То је братац сеји вјеровао. Кад то виђе млада Павловица, она оде ноћу у градину, те заклала сивога сокола, па говори своме

“ Сестрица се брату кунијаше: „Нисам, брате, живота ми мога, живота ми и мога и твога!“ И то братац сеји вјеровао. Кад то виђе млада Павловица, она оде вече по вечери те украде ноже заовине, њима закла чедо у колевци.

Ал’ то братац сеји не вјерова, већ је узе за бијелу руку, изведе је у поље широко, привеза је коњма за репове, па их одби низ поље

Зло се зачу по свој земљи њиној. Кад зачуше ти Обреновићи, зачу нетко Обреновић Јован, мио братац војводе Милоша, нешто мисли, па на једно смисли, брже коња свога доватио, седла коња што га љепше може, опасује што га

“ Неки вели: „Уклони ме с пута, да ме добри коњи не погазе“. Неки друже уз долину струже. Она браћа што се добро фале, братац брата познат не могаше, камоли ће Турчин каурина! А да видиш Јанковић-Стојана!

нигђе ништа не имао, нег’ за стара, макар богатога; није благо ни сребро ни злато, већ је благо што је коме драго“. Братац сеју не шће послушати, већ је даде преко воље њене, за Мустафу старца од Новога.

Ја сам Предраг, твој братац рођени. Можеш ли ми ране преболети, да подерем танане кошуље, да те видам и да те завијам?

је сина у чело љубила, а двје ћере у румена лица, а с малахним у бешици синком од’јелит се никако не могла, већ је братац за руке узео и једва је с синком раставио, тер је меће к себи на коњица, с њоме греде двору бијелому.

ко има од срца порода, Тај нек купи данас још једнога, једног сина или милу ћерцу, зарад бога и заради душе; који братац миле сеје нема, сад је може за благо купити, својој души мјесто уватити. Откупљујте, моја браћо драга!

: што је јунак Петре Мркоњићу), употреба диминутива (нпр.: коњиц, горица, бојак, братац, данак, санак, криоце, јетрвица, недарца), удвајање (нпр.

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

— Аха па ти, братац немушти, нећеш ни да одговориш! — злурадо би завречао учитељ. Чек, чек, онда ће овај прут да проговори.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности