Употреба речи доламу у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

На леђима носе „доламу“ од црнога сукна, која је слична мушком гуњчету. На ногама су само опанци, а на глави шамија, поглавито зејтињаве и

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

је господар Софра мрзео адвокате, али ипак ласкало би му да има сина „фишкала“, па да носи временом јошт друкчију доламу и ћурдију него ли он. Размишља.

— Јеси л’ сасвим преправан, Софро? Ниси ли што заборавио? — запита Чамча. — Све је у реду. — Јеси л’ преправио доламу и ћурдију? — Јесам и појас, и самуркалпак. — И чизме са сребрним мамузама? — Јесам, и сребром окован штап.

Кад сам потукао те лопове, имао сам на себи обичан јанкл. Хоћу ли се у њему? — Нипошто. У долами! И молер је за доламу. Господар Софра реши се за доламу. Но кад је већ долама ту, мора бити ту и ћурдија и све остало што томе одговара.

Хоћу ли се у њему? — Нипошто. У долами! И молер је за доламу. Господар Софра реши се за доламу. Но кад је већ долама ту, мора бити ту и ћурдија и све остало што томе одговара.

Тако господар Софра извади све парадне ствари: чакшире, чизме са сребрним мамузама, доламу, ћурдију, појас и калпак, и тако ће се намалати, али, наравно, са наџаком у руци.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Мајка, пак, куму поклања кошуљу, а отац неко оружје (сабљу, пушку или велики нож) или лепу доламу. На крају обредног шишања, коса се пажљиво прикупи и оставља на нарочито место.

Матавуљ, Симо - УСКОК

Требало је још само да обуче зелену доламу, да натакне калпак, да припаше једну од онијех сабаља што вишаху у богатој оружници, па ето га, каква су га запамтили

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Клону мени низ доламу рука. Украј мене Срба ниједнога, Све с' уплаши а од јада мога; Та страшно га беше и гледати, А камоли њему ударити!

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

229. Ој, солдати, браћо нерођена! Нерођена, као и рођена! Скин’ те с мене зелену доламу, На долами три џепа свилена; У сваком је по ружа румена: Једну дајте мојој милој мајки, Нек купује пшеницу

- мушка и женска горња одећа, обично с рукавима, дуга до испод колена, од љубичасте (мор), зелене или црвене чохе; доламу су носили јањичари, а касније постаје део свечане народне ношње доносац (вокатив: доношче) - доносилац, онај који

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

Уста му се губила у здепаст, кратак врат и подваљак. Обучен у широке, не чохане чакшире, у доламу, са силавом, чизмама више колена и црном шубаром.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

Дам му нешто новаца те оде у Ириг и купи ми доламу плаветну и чакшире и црвене [х]ајдучке опанке, пак сутрадан рано, нимало не оклевајући, ’ајде с њим заједно преко

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

Па и тај куршум, што нам Станиши Са масном крвљу прска доламу, Посланије је злобе њезине.... РАДОШ: То ли је узрок који вас гони Да се предате црном сотони?

) ЈЕЛИСАВЕТА: Е лепо! лепо! Само да знаш Како те дичи горња хаљина! (Смејући се пипа му доламу.) Баш прави пурпур!... Где си купио? ...А скуп је, знам? КАП.

Петровић, Растко - ПЕСМЕ

Ако те љубим под врат, шапнућу Клевету: ко ти рече мор-доламу! Мор-доламу, црна хата бесна свата, ах Коштано Многочисна, многолепа, многоцветна, окупано, Окупано. Ох проклета!

Ако те љубим под врат, шапнућу Клевету: ко ти рече мор-доламу! Мор-доламу, црна хата бесна свата, ах Коштано Многочисна, многолепа, многоцветна, окупано, Окупано. Ох проклета!

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

носили су највише чохане плаветне чакшире, доње на ногама чарапе и опанке, горе чохане ђечерме и копоран, гдјекоји и доламу зелену или плаветну, а поврх свега куповни гуњ; на глави или ћелепоше или фесове или свилене капе кићенке, од којијех

Стјепан са пашом Подгорицом, који му је био оборио кулу и заробио жену: Кад он виђе пашу Подгорицу, прореза му зелену доламу, па га узја како и парипа, одјаха га граду дубровнику, па продаде њега у Латине, у Латине, за меке рушпије, нека вуче

Погођен непријатељским зрном, клонуле руке низ чохану доламу, он се држи тако као да се ништа није догодило — „да не тура страве у дружину“, јер зна да ће Турци.

дијете Грујицу: на плећи му удара кошуљу до појаса од чистога злата, од појаса од бијеле свиле; по кошуљи зелену доламу, на којој је тридесет путаца: свако пуце од по литру злата, под гр'оцем од три литре злата, и оно се на бурму

њег меће танану кошуљу, до појаса од чистога злата, од појаса од бијеле свиле; по кошуљи три танке ђечерме, пак доламу са тридест путаца; по долами токе саковане, златне токе од четири оке; а на ноге ковче и чакшире; а сврх свега

кано и сестрица; ја на дому имам љубу верну, племениту Јелицу госпођу; а све би ти, брате, опростио, али си ми издр'о доламу, већ дај мене три товара блага, да искрпим на долами скуте“.

сабље оковане, да с' не игра колом уз кадуне; Марко игра колом уз кадуне, Марко паше сабљу оковану, Марко носи зелену доламу, Марко пије уз рамазан вино, — још нагони оџе и аџије да и они с њиме пију вино.

Марко игра колом уз кадуне, Марко паше сабљу оковану, Марко носи зелену доламу, Марко пије уз рамазан вино; па му просто да сам пије вино, већ нагони оџе и аџије да и они с њиме пију вино!

о злу говорише: на јаднога Марка потворише: да ти играш колом уз кадуне, да ти пашеш сабљу оковану, да ти носиш зелену доламу, да ти пијеш уз рамазан вино, још нагониш оџе и аџије да и они с тобом пију вино! Зашто калпак на очи намичеш?

Ако л' носим зелену доламу, млад сам јунак и доликује ми. Ако л' пашем сабљу оковану, ја сам сабљу за благо купио. Ако играм колом уз кадуне, ја

књигу накитио, књигу врже на јелову грану, откуда је с пута на погледу; златан дивит у бунар бацио; скиде Марко зелену доламу, просторије је под јелом по трави, прекрсти се, сједе на доламу, самур-каллак на очи намаче, доље леже, горе не устаде.

дивит у бунар бацио; скиде Марко зелену доламу, просторије је под јелом по трави, прекрсти се, сједе на доламу, самур-каллак на очи намаче, доље леже, горе не устаде.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Ко ти скине ћурдију, подај му и доламу. Ко год од тебе иште, ако имаш — подај; ко твоје заноси, не дирај га; што ли даш у зајам — не чекај враћања; ко те

Гости ме — частићу те. Ко ти скине ђурдију — подај му и доламу. Један дувар зида а други пак размеће. Тојага што зна, што ли смрди, што ли мирише. Где је, ту је.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности