Употреба речи задруга у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

Јамачно га не знате? Видите, била је у селу Јасиковцу, чак горе негде око Ивице или Букова, једна велика и јака задруга, која је од вајкада још носила име Пупавци.

— У току времена опадала је и та велика задруга те напослетку спала на једног Митра Пупавца, поштеног и доброг човека, који у своје време склопи мирно очи, а остави

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

Море, чисто ме мрзи да причам, то треба видети. Каква је то кућа, старинска задруга — читава војска! Дођи само увече, а да ти се надају, па ће те пресрести једна снаха на самом путу, с лучем у руци.

— Код тебе је била скоро двије године, а код мене једном у недјељи. Него дајте ви мени дијете у кућу. У мене је и задруга већа, а, хвала богу, паметна су ми чељад, имаће се и код мене чему научити. — Хвала ти, куме! — рече поп.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

и од Ихтимана у Бугарској: тамо су многобројни монголоидни типови, којих је све више уколико се иде ближе Црном мору. Задруга нестаје потпуно као и слава. Људи се ретко сећају својих далеких предака; свако носи име свога оца.

Пре 40 и 50 година она су само по изузетку чинила групе од простих, инокосних, породица, а много чешће од задруга. Ова установа (задруга) која још постоји, мада ређе и ослабљена, била је најкарактеристичнија одлика друштвене

Ова установа (задруга) која још постоји, мада ређе и ослабљена, била је најкарактеристичнија одлика друштвене организације динарских области.

У динарским земљама племе је било ратничка заједница, док је задруга увек била заједница створена пре за мир, породична установа и економска група.

Изгледа, да задруга представља на патријархалном ступњу, на коме се људи баве земљорадњом и екстензивним сточарством, економску организациј

Изгледа да је сваки члан имао више слободног времена, но у ма којој другој друштвеној организацији. Задруга није била примитивна организација, већ је то патријархални облик који је имао свој развитак.

У турско доба је задруга поред цркве била друштвена организација у којој се развијао национални дух остајући веран самом себи.

Напослетку, ратовање је очевидно много лакше за друштво састављено од задруга но за друштво које је састављено од инокосних породица.

Иако је све што има задруга било заједничко добро свих чланова, ипак она није тип економског комунизма. Када се задруга сувише умножи дели се и

Иако је све што има задруга било заједничко добро свих чланова, ипак она није тип економског комунизма. Када се задруга сувише умножи дели се и сваки члан зна шта му припада као лична својина.

Нигде се није могла тако брижљиво надгледати имовина као у задрузи, због великог броја њених чланова. Сама задруга поставља неки број сасвим противречних проблема.

Највише изненађује географско распростирање задруга. Казали смо да их има у областима свих јужнословенских типова, изузевши код источнобалканског или бугарског.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

ПОРОДИЦИ 163 СРПСКА ПАТРИЈАРХАЛНА КУЛТУРА: 164 ПАТРИЈАРХАЛНА ПОРОДИЦА: ТИПОВИ, СТРУКТУРА И ОДНОСИ У ЊОЈ 168 ЗАДРУГА И ОДНОСИ У ЊОЈ 169 ПОЛОЖАЈ И УЛОГЕ У ЗАДРУЗИ 172 ДИСТРИБУЦИЈА МОЋИ У ЗАДРУЗИ 175 ПОЛОЖАЈ ДЕТЕТА У

Мада је основна јединица патријархалног друштва породица (задруга), постоје бројни различити облици повременог функционалног удруживања више породица у сврху узајамног помагања (то су

ови видови удруживања рада представљају традиционалне установе узајамног помагања одвојених инокосних породица или задруга, па и читавих села.

Овим узајамним економским помагањем, задруга, као затворена производна јединица, економски се функционално проширује. Идеологија и систем вредности у

(„заједница“, „добра кућа“, „јака кућа“, „задружна кућа или „кућа“, „оџак“, „фамилија“), а у литератури је познат као „задруга“.

у задрузи; у инокосној породици углавном влада сличан начин живота, а оно што је различито биће истакнуто у тексту. ЗАДРУГА И ОДНОСИ У ЊОЈ У свету чувена задруга, некада изузетно распрострањен облик удруживања Срба, била је, каже Цвијић,

ЗАДРУГА И ОДНОСИ У ЊОЈ У свету чувена задруга, некада изузетно распрострањен облик удруживања Срба, била је, каже Цвијић, „најкарактеристичнија одлика друштвене

Оне се нису делиле, већ су многобројни чланови живели у великим заједницама, задругама.⁴ У средњовековној Србији, задруга је била потиснута продором византијске цивилизације.

царства, када је народ био остављен самоме себи, дошло је до својеврсног „етничког обнављања“, тако да је васкрсла задруга као особен древни облик породице динарских Срба. Задруге су често бројале и по 50—60, па чак и 100 људи.

сви ожењени синови и њихова деца потичу од истог претка. Задруга се одликује својеврсном економијом која је добро прилагођена начину производње — екстензивном сточарству и земљорадњи.

Старци и деца раде лакше послове“, каже Цвијић. Задруга има свој морал, свој систем вредности, који је уједно и језгро читавог етничког кодекса патријархалне културе.

Она је убедљиво показала да „блага обитељска идеја народа голубијег срца, задруга у цветном гају“, у којој владају непомућена хармонија, љубав и слога, заправо нигде реално није постојала осим у

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Његове лирске песме без веће вредности издала је Српска књижевна задруга у Београду 1899. Као и сви песници његовог времена, писао је доста пригодних песама, нарочито политичких. Око 1840.

године (Мање пјесме владике црногорскога Петра ИИ-га Петорвића Његоша, Српска књижевна задруга, књ. 141). СКУПЉАЧ НАРОДНИХ ПЕСАМА.

Зато се идеализује народни живот, село, задруга, народна поезија, народна филозофија, устаје се против »више класе«, истиче се идеал: бити што ближи народу, осећати,

и 1880, у Новом Саду, 1882, 1883, 1889. и 1900. Српска књижевна задруга издала је 1903. у Београду књигу прву Радичевићевих Песама, у којој је његова лирика. ЛИРИЧАР.

Певанија је изишла у Новом Саду 1882; остатак његовог песничког рада издала је Српска књижевна задруга под насловом Друга Певанија, у две књиге (Београд, 1895—1896). Ђулићи увеоци појавили су се у Новом Саду 1882.

Те многобројне дечје песме јако су раширене и увек имају велики број читалаца у малом свету. Српска књижевна задруга издала је две илустроване књиге његових дечјих песама: за мању децу Чика Јова српској деци (Београд, 1899; ИИ издање,

1882. у Панчеву нова књига Приповијести; 1888. ново издање; 1902. и 1903. Српска књижевна задруга издала је Причања Вука Дојчевића, штампана раније у Српској зори за 1877.

Избор из тих новела који је учинио сам писац, под истим насловом, издала је Српска књижевна задруга 1901. Од већих радова му је доста занимљив роман Дух времена сад је таки... 1895.

Сви ти оригинални радови штампани су у Зборнику позоришних дела (Нови Сад, 1873. до 1891), а Српска књижевна задруга издала их је 1892. до 1894, у две књиге, под насловом Драматски списи Косте Трифковћа.

1891. изишла је у засебној књизи његова лепа и дирљива сеоска идила Прва бразда. 1904. Српска књижевна задруга издала је избор његових приповедака (књига И).

А поред тога код Светозара Марковића је научио ценити социјални живот и патријархални морал сеоских задруга. И он ће са нарочитом љубављу узети да описује србијанско село, показујући исто толико симпатије за сељаке колико није

зна све (1890). Српска књижевна задруга издала је, у две књиге, 1898. до 1899, сав његов приповедачки рад, не само свршене приповетке но и одломке и нацрте.

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

Напослетку једнога дана освану и код њих установљена задруга. Влајко се сав предао тој установи, и све време што му остаде слободно ван школе, употребио је на послове задругине.

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

Знали су да је Николина задруга на раду у пољу, а код куће беху само ситна деца са женом редаром. На вратницама, куда ће Никола доћи, беху прикривени

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

Спаваће са њим у његовој одаји; његова се жена неће од њега крити. Задруга му је велика и јака, стриц најмоћнији у крају Арнаутин, први беговски наушник.

Са те његове пажње Арнаути су га већ славили крај свакога огњишта. Рату је његова задруга дала све што је имала: и људе и запрегу и жито и опрему.

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

Велика је снага и задруга у њега била. По четрдесет, педесет кућне чељади радило је на њивама његовим, са којих су се у врелој сунчаној

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Ред је по обори, Чисто све у кући, Мислиш гледајући Господски су двори, Мило моје село, Буди ми весело! У моме сеоцу Задруга је сложна, Чељад је побожна, Син покоран оцу, Мило моје село, Буди ми весело!

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Патријархална породична задруга, на пример, постојала је и пре феудализма. С којим се правом онда све то узима као познији слој?

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности