Употреба речи зејтину у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

гробницама находе се балсамирата нерастљена телеса од три хиљаде година; сва миришу, и из неких материја масна тече, зејтину подобна, и прекрасно мирише.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Њима се не допадају скромне и смерне девојке, него ето таке шиндивиле што им играју очи к’о на зејтину. Таке праве у данашње време ероберунге!

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

Носи дугу антерију а преко ње припасао малу кецељу од плава поркета. Хитар је, услужан, очи му играју као на зејтину, али је пргав и брзо се наљути а особито кад га повуку за антерију и опсују му сепетку која га донесе амо.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Замршено као арапска коса. Засукао бркове као да ће амове њима крпити. Играју јој очи као на зејтину. Иде као да јаја носи на леђима. Извукао се као тарана из лонца. Јак као земља. Јако вино као гром.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

успу зејтина без штедње, пак, онда разређај у рибу озгор, и тако се испече с питом заједно у предивнога мириса зејтину; пак онда нек се слободно пред оваком питом сакрију [и]талијанске паштете и инглеске пудинге!

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Као мезелук спреми неколико лепих риба, пржених на зејтину, и додај коју лепу маслинку. Напуни велики земљани крчаг вином са Алабана, а додај још и коју флашу Лакриме Кристи!

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

широка чела, густих повијених обрва, испод којих севају два зеленкаста ока, за која народ вели да играју као на зејтину.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

У једном удубљењу на стубу била је икона Богородице са Исусом, а све је осветљавао жижак натопљен у зејтину. По предању, тај пламен се никад није смео угасити, а литија коју је добри свет Идвора приређивао, могла је отклонити

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

који је девет дана и девет ноћи био у зејтину, ваља намазати дете које има глисте (ЗНЖОЈС, 15, 1910, 160); такав је зејтин балсам за сваку рану (іб.).

Код гушобоље обавија се болеснику врат к. испрженом на зејтину (ЖСС, 277). КУПИНА Бромбеере (рубуѕ фрутіцоѕуѕ). Купина; оструга; »ђавоље грожђе« (Вук, Рјечн.

Такође је лек од шкрофула (у зејтину, који се пије, СЕЗ, 17, 560), грознице (у ракији, уз басму која се каже девет пута, ЖСС, 278; ГЗМ, 4, 151),

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности