Употреба речи кесеџија у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

, неверник КАШТИГОВАТИ, казнити КВАРТИР, нем., стан КВИТА, нем., признаница КЕСЕЏИЈА, тур., разбојник КОВАРСТВО, рус. слон., лукавство, сплетка КОЉАСКА, рус., запрежна кола КОМАНДИРЕНДЕР, нем.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

“ 234. “Тамна ноћи, тамна ли си!“ “Ој девојко, бледа ли си!“ “Невоља је мени бледој: Драго ми је кесеџија, Ноћу ’оди, ноћу доди — Са мном јадном не говори. С буздованом проговара: ’Је л’ ми мајка вечерала’?

“кушак“ кесеџија - друмски разбојник; насилник, силовит човек; јунак, добар борац који сече главе противника кирџија - киријаш,

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Хрвали смо се и хрвали, а можда би се хрвали и до заласка сунца као Краљевић Марко и Муса Кесеџија, према старој српској народној песми, да судије нису прогласиле борбу око штапа нерешеном.

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

Настао је да собом продужи мутно помешане завете и Старине Новака и разних балканских кесеџија. Качаник, Демир-Капија и велики путови ка Серезу и Битољу бејаху његово поприште.

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

“ Препаде се 'оџа и попе се на мунару. Ја одја' ата и дадо' да га водају, па се онда, кô какав кесеџија, крену' силовито кроз сокаке и мáле. Све мртво ко гробље. Само сабљетина о калдрму звецка, а 'оџа на џамији учи.

― капа православних калуђера и свештеника касаба ― варошица, паланка катил ― убица, крвник, крвни непријатељ кесеџија ― друмски разбојник; силовит човек ком ― „оно што остане кад се исцеди сок из воћа (грожђа, шљива и сл.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

И МИНА ОД КОСТУРА 317 29 МАРКО КРАЉЕВИЋ И АРАПИН 332 30 МАРКО ПИЈЕ УЗ РАМАЗАН ВИНО 351 31 МАРКО КРАЉЕВИЋ И МУСА КЕСЕЏИЈА 356 32 МАРКО КРАЉЕВИЋ И ЂЕМО БРЂАНИН 368 33 МАРКО КРАЉЕВИЋ И БЕГ КОСТАДИН 378 35 МАРКО КРАЉЕВИЋ УКИДА

неким песмама — као што су Марко Краљевић познаје очину сабљу, Марко Краљевић и Мина од Костура, Марко Краљевић и Муса Кесеџија, Марко пије уз рамазан вино — сачувана је историјска истина да је Марко признавао власт турског цара и да је ратовао

“ Што су рекли, тако му се стекло. То може бити детаљ о различитом пореклу (у песми Марко Краљевић и Муса Кесеџија): Прођи, Марко, не замећи кавге, ил' одјаши да лијемо вино; а ја ти се уклонити нећу ако т' и јест родила краљица на

описе опремања коња у разним песмама о Марку; описе мегдана у песмама: Бановић Страхиња и Марко Краљевић и Муса Кесеџија; описе битке у песмама: Женидба Максима Црнојевића, Женидба од Задра Тодора, Бојичић Алија и Глумац Осман–ага.

“ 31 МАРКО КРАЉЕВИЋ И МУСА КЕСЕЏИЈА Вино пије Муса Арбанаса у Стамболу у крчми бијелој. Кад се Муса накитио вина, онда поче пијан бесједити: „Ево има

Носише се љетни дан до подне; Мусу б’јела пјена попанула, Краљевића б’јела и крвава. Проговара Муса Кесеџија: „Мани, Марко, јали да оманем!

“ Омахује Краљевићу Марко, ал’ не може ништа да учини; тад оману Муса Кесеџија, удри Марка у зелену траву, пак му сједе на прси јуначке. Ал’ процвиље Краљевићу Марко: „Ђе си данас, посестримо вило?

У песми Марко Краљевић и Муса Кесеџија, на пример (која је могла настати тек онда кад је било врло далеко време Марковог и Мусиног живота, тј.

џенерал, Цар Лазар и царица Милица, Марко Краљевић познаје очину сабљу, Марко Краљевић и Арапин, Марко Краљевић и Муса Кесеџија, Марко Краљевић и Ђемо Брђанин, Женидба Стојана Јанковића, Сењанин Тадија.

Па му просто да сам пије вино, тј. могло би му се опростити да сам пије вино. 31 У песми Марко Краљевић и Муса Кесеџија, као и у многим другим песмама о ранијим временима, побркани су историјски догађаји.

реке Неродимље, између косовске и скопске области кашкет — качкет кеса блага — 500 гроша (око 18 златних дуката) кесеџија — друмски разбојник (у Турака хајдук на коњу) кириџија — онај који на коњима или на колима преноси робу за новац

мукадем — господски, старешински муком — ћутке муком се замукла — умукнула мула — господин, велики судија Муса Кесеџија — в. бел. Е, 31 Мусић Стеван — в. бел.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности