Употреба речи колективних у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

дакле, пренебрегавати јужнословенску историју, само што она не пружа довољно средстава за одређивање и процењивање колективних особина, а још мање за одређивање особина јужнословенских етничких група.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

И да не говорим о вечном приказивању Сезана и Реноара, који су и ове године имали неколико колективних изложби. На томе данас стоји све сликарство.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

оваквих дечјих песама, које одрасли казују деци, постоје и песме које су обично саставни део дечјих индивидуалних и колективних забава и игара у разним приликама и са разним средствима.

и свечаних здравичарских говорника и код скрушених тужилица (нарикача), а налазимо их и код индивидуалних и колективних извођења кореографских игара, са пратњом песме или свирке, или без те пратње.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

навиклог на већ традиционализовани индивидуални лирски израз; у ствари, оно је херметично и елементарно попут неких колективних умотворина.

Тачније речено, у индивидуалној стваралачкој синтези остварује се и сумира програм целога покрета; односно: након колективних и превасходно програмских спорења, након полемичкога, па и пародијскога разграђивања ранијега система изражајних

двадесетих година у авангардним превирањима, уделом у развоју српске књижевности овога века, сликом индивидуалних и колективних судбина датим у његовим најзначајнијим делима? Тачно је да сам дуго био заокупљен Црњанским.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

Њихово понашање редовно и потпуно зависи од многих а строгих колективних забрана и ограничења; зависи од способности, од спремности да управо са тим забранама саобразе своје чулне нагоне и

наслућује, него се приближно може и формулисати: што је култура старија, истанчанија а затворенија, што је гушћа мрежа колективних прописа у које је људски живот стегнут, утолико је више на њеноме дну суманутих и распамећених, кажњених и изопштених.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

крв (1910) није тако смело понирао у душевни и чулни живот, нити је с толико драматичности приказао однос између колективних забрана које намеће култура и индивидуалног, осећајног, па и телесног.

Али ће зато продубљивати психологију ликова, сежући све до колективних праобразаца који не престају да управљају њиховим понашањем.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности