Употреба речи коприве у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

³ Другим средствима девојке у Поповцу постижу исти циљ: „Дјевојке уочи Ђурђевдана посаде струк коприве (жаре) и намјене га на своју удадбу. На коју страну буде жара превјесила, вјерују да ће се на ону страну и удати.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

затрпано нешто што је некада било кућа — подрум и партер — кућа пуна срећних станара изнад које сада расту чичци, коприве и боце, и нека травуљина непозната градском детету, кад имате само себе и тај тужни, тако поучни простор рушевина који

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Ту се сетим нашије одара И њиовог убавога сада, Сада, брате, та нема му пара, Све коприве нарасле високо Да с' не море начудити око.

Смислим тамо, па окитит њима Главу, груди и јуначко плеће, Па тек онда амо громовима, Јера они у коприве неће. Па доватим Пегу за вођице, И полетим доле ка земљице, Ту се спустим крај Дунава ледна, Поред једна уљаника

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

Јоваш с напором превали главу на његову страну и простења: — Неће гром у коприве ...А ја, видиш, и без твоје помоћи погибох. Јоваш тихо штуцну, нагло се презноји и спусти поглед на братове босе ноге.

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

- У растрој-чулу, нишући гују, све у расулу, трепте купине. Где млин је прео, разроко светле вампир-коприве у пређи сивој.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

из бунара на врхунцу светског доба настаје равнотежа између унутра и споља и свака је личност вредна избацују се коприве из речи и зида се крематоријум велик насред поља и цвећа у византијском стилу много ће да кошта крематоријум за

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

— вели строго поднаредник. — Хоће да одани, неће моћи после да се врате. — Поднаредниче, неће гром у коприве. — Е, ће му се затре семе — вели јетко један, глођући кост. А на зачељу се „уфронтио“ и Танасије.

види се да смо праведници божји. — То може и друкчије да се протумачи. Ти знаш оно народно: Не бије гром у коприве. Избеглице које су логоровале са стране пута скачу буновне и питају чудећи се: зар опет одступање?

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Други за више од мајора. Генерали, кажу обешењаци, имају и профилаксу. Трупе које пролазе имају од коприве шињел. За доручак добијају неки пржени кукуруз, као кафу, и неку зову, као чај. Ђонови им пропуштају воду.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Врло је раширена пословица (која се обично употребљава у иронији): »Неће гром у коприве« (упор. нпр. Вук, Посл., 4103 и СЕЗ, 19, 390) или: »Не бије свети Илија у коприве« (СЕЗ, 1. с.).

нпр. Вук, Посл., 4103 и СЕЗ, 19, 390) или: »Не бије свети Илија у коприве« (СЕЗ, 1. с.). У народној медицини коприва има широку примену. У води у којој је к.

ране и убоја (ЖСС, 268; ГЗМ, 12, 1909, 150; 20, 345); гонореје (СЕЗ, 14, 236); противу опадања косе (СЕЗ, 13, 296; »у коприве ваља оставити ошишану дечју косу, па ће брзо парасти«, СЕЗ, 13, 418; ЗНЖОЈС, 11, 266); од просади (санђија, ЗНЖОЈС, 7,

У Ц. Гори остави се на Бадњи дан комадић погаче, па се с њим поједу у марту прве коприве, сварене (СЕЗ, 23, 152). О празнику Константина и Јелене »удају се« коприве (и тога се дана последњи пут могу јести,

О празнику Константина и Јелене »удају се« коприве (и тога се дана последњи пут могу јести, СЕЗ, 7, 1907, 133). На Велики Петак такође се »удају« коприве и није тога

На Велики Петак такође се »удају« коприве и није тога дана допуштено јести их (СЕЗ, 14, 50). »Као да је на коприве мокрио. Кад је неко љут.

На Велики Петак такође се »удају« коприве и није тога дана допуштено јести их (СЕЗ, 14, 50). »Као да је на коприве мокрио. Кад је неко љут.« Пословица, Караџић, 1, 1899, 184 (крагујевачко). КОШЋЕЛА Зüргелбаум (целтіѕ).

свакако као апотропајон, иако то народ редовно схвата као аналогну магију — разне ствари: струк здравца и корен од коприве (СЕЗ, 19, 361); новац или олово (СЕЗ, 7, 163); чешаља од кучине, сребрн прстен или новац (иб.

Пре сејања закопава се (насред њиве) »големо цвеће«, или здравац и корен од коприве (СЕЗ, 16, 259; 19, 361; 70, 541). Прва прегршт семена не баца се у прву бразду, него преко њиве, »за тице«, тј.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

тумара по ливади, погледа прикованог за траву и да тражи бели слез, коњски босиок, дивљи сирак, млечику, да вади корен коприве и све друго, сав онај сијасет тих биљчица.

Корења, лишћа, плодова знаног и незнаног биља. Оскоруше, такише, дивљаке, дрењине, трњине. Корење коприве. Уосталом, шта да набрајам, као да разликујем сав тај лом замршене влажне травуљине с које су се сливале капљице воде

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Ђе је од ње капља крви пала, онђе расте трње и коприве; ђе је она сама собом пала, језеро се онђе провалило: по језеру вранац коњиц плива, а за њиме злаћена колевка, на

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

Хм, хм, гдје ли сам се оно крио док сам био дијете? Аха, сад знам: кад сам дирао очеву кубуру, сакрио сам се у коприве. Хајде, дакле, да претражимо коприве.

Аха, сад знам: кад сам дирао очеву кубуру, сакрио сам се у коприве. Хајде, дакле, да претражимо коприве. Лијан прохода по свим јаругама, иза сеоских живица и по разним врзинама гдје год су расле коприве, испече се и

Лијан прохода по свим јаругама, иза сеоских живица и по разним врзинама гдје год су расле коприве, испече се и ожари, али никог не откри.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности