Употреба речи кракови у књижевним делима


Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

— Нека Чамча каже. Чамча је у младости више пута био као калфа са својим принципалом у Кракови, па је Пољску унакрст познавао. Чамча ће бити ђенералштаблер овог трговачког похода.

Забележи. Сва тројица се чуде шта то значи. — Ви сте путовали у Кракову? — пита даље. — Јесте л’ били у Кракови? — Ви се сад враћате? — Јесте. — Немојте се ништа плашити, све је добро.

И Полачек хоће. Даме хоће „пунша”, па за њихову љубав и Шамика ће „пунша”. Чамча, кад је био у Кракови, донео је руско-кинеског „теја”, али правог, који није видео мора, да му море снагу извуче, јер су га сувим донели.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Ево те аналогије: Ако прстима стиснемо кракове неке звучне виљушке, а онда је пустимо да слободно вибрира, њени кракови ће се вратити у нормалан положај после неколико осцилација којима постепено опада амплитуда.

и нагомилавање тих оптерећења на сфере помоћу електричне машине, слично је деловању прстију на звучну виљушку када се кракови виљушке померају из равнотежног положаја.

плоче које су раздвојене изолатором, онда се електрицитет у проводнику креће по истим законима као што се покрећу кракови звучне виљушке.

проводнику, како сам га горе објаснио, против сила које му се супротстављају, следи исти закон кретања као и еластични кракови звучне виљушке. Кретање једног је, према томе, аналогно кретању другог.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности