Употреба речи крајем у књижевним делима


Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

обрубљен пламен у главу цара лазара станоје од два месеца спава у колевци од земље њега нико не памти родио се крајем јесени умро почетком зиме мезимче међу мртвима његов плач не може да се препричава његова се хумка не прескаче и не

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

А што ми берате и кнештво паша обећава, знајте да ја волим над овим крајем комендант српски бити, него бератом над свим пашалуком кнез бити. А Афизу преко Пожаревачке проћи не дам”.

) Као што сам казао, мој отац судећи ваљевском нахијом и овим крајем, док једанпут Црни Ђорђе са педесет, шесет ли момака пређе Колубару на Маломе Борку, на Кршу, и пође од села до села,

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

« Он се, опет, навикао па тако живи, састављајући крај с крајем, и где може што зарадити — зарађује. Еле, Среја свира, а коло се завило велико и заплетено.

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

— Сједи, човјече! — рече ослобођен кмет. — Није сабља за вратом. Учитељ се насмија, ал' само лијевим крајем уста, и лијево око сасвијем му се затвори, а онијем другијем погледа најприје кмета у опанке, па онда у капу: — Нећу,

Учитељ се насмија. Онако: једним крајем уста и једним оком. Погледа ковача још једанпут, не рече му ништа. Само се сави у струку и оде даље.

Она се припи уза ме. Ишли смо даље. Мени је било необично пријатно. То је било крајем марта. Ја сам први пут тога вечера изишао у јесењем капуту. Ваздух је био благ. Шума је почела да пупи.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Какви сватови; зар је мени до њи’. Него, ето тако мало њивице, мало ’раним свиње, мало кочијашим, — па крај с крајем. Тавори се, господин-попо, од талијанског рата и откако изиђоше ове сексеруше банке, све горе; па док могу, — добро, а

Васић, Драгиша - ЦРВЕНЕ МАГЛЕ

сунцем, на плавом небу, један дуги оловни облак, као огромно хоризонтално положено стабло, заклањао је једним својим крајем половину златног залазећег котура и тај облак, мутан и чудно хладан, мешао се нагло и губио у оном жарком црвенилу

Црњански, Милош - Сеобе 2

Шест росијских официра, који су били Срби, а који су били из Росије – тобоже послом – у Беч дошли, похапшени су и, крајем маја, те године, протерани. За грофа Бестушева то је била она кап жучи која прелива чашу, која се пунила одавна.

Исакович је морао стићи у Токај, почетком октобра, то јест крајем септембра године 1752, по старом календару. Честњејши Исакович преноћио је прву ноћ, на слами, под колима која су га

Јесен је, и те године, у Токају, била лепа и топла, као обично. Берба грожђа почињала је тек крајем октобра – по календару папежника – на дан Јуде, Симеона. А трајала би до краја новембра.

Био је необичан мир у земљи откуда се попео до Дукље. Сунце је, са десна, залазило над тим крајем. Био је то пожар до неба, у ком су се црвенели врхови високи, а зеленели, кроз руменило, четинари, на планини.

Спомињао је, опет као пошашавио, и неку Чрногорку, лепотицу, са зеленим очима, и трепавицама боје пепела! Крајем фебруара зима поче мало да попушта. У заветрини, у заливу Матвејева, лед је почео да пуца.

Вишњевски је тако, преко своје жене, пријатељство са Исаковичима, опет, успоставио. Варвара се била, крајем маја, придигла, и била је, иако јако ослабила, опет лепа.

је, у Темишвару, апсио, а одлив официра, крви сербске, за крвопролитија, за рат, био је Марију Терезију пробудио. Крајем септембра 1753, у Кијеву, били су увидели да ће, после неколико хиљада исељеника – алле мит Фамилиен – доћи још која

Исакович се био решио, крајем октобра, 1753, у Кијеву, да понови оно што је учинио у Темишвару, и да оде, без бумаге, до царице.

Руски, кажу, две-три хиљаде. Збрка је велика и у кореспонденцији исељеника, са родним крајем. Према једном писму Исаковича будимском комерсанту, Георгију Ракосавлевичу, сенатор Стритцески, отац Петрове жене,

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Из тога је доба значајни Душанов законик. Успели су да великим напорима крајем XИИ века оснују своју независну цркву. У новије су време створили две независне државе.

Ова је акција почела већ крајем XВИИИ века. Велики српски писац, пореклом из Баната, Доситеј Обрадовић, чија је породица произишла из српских

Најстрашнија је катастрофа била крајем 1915. год. Целу су земљу заузели Аустро-Немци и Бугари. Војска и део становништва су се повукли кроз Арбанију и то је

Чини се да су под утицајем српске државе племена крајем средњега века била ослабљена и смањена, као и задруге и друге патријархалне установе.

Већина је помухамедањена крајем XВ и у Току XВИ века. Већ је 1530. године Бенедикт Курипешић забележио да становништво у Босни чине поисламљени и Срби.

године „Влахе“ поред Хрвата. Изгледа да је овај развитак био готово завршен крајем XВИИИ века. Алберт Фортис који је пропутовао у врло многим правцима морлачке крајеве у ВИИИ веку није нашао међу

цивилизација могла прилагодити јужнословенском менталитету лаганим развитком, који је почео са словенском најездом крајем ВИ и у ВИИ веку.

Прославили су се у својим борбама са Млечићима крајем Х века. Тако се испољило супарништво ова два јадранска народа, који су се борили о превласт на мору.

Од краја ХВ века се у Далмацији рађа српско-хрватска књижевност, која је била на врхунцу у Дубровнику крајем XВИ и у XВИИ веку. Ово културно огњиште је слично ономе које се у XИX веку јавило у северним српско-хрватским земљама.

Изгледа да су се Словени, досељени крајем ВИ и у ВИИ веку, били у почетку населили по стрмим странама изнад места на коме је данас варош, по странама које су

Дубровник се најпре развио као поморска и трговачка сила. Крајем ХВ века он је био најбогатији град у Европи. Године 1450. његова је трговачка флота имала 300 бродова; град је имао 40.

Доцније је српска држава завладала овим истим областима, нарочито за владе краља Милутина и цара Душана, крајем XИИИ и почетком XИВ века. Тада је између српске државе и Византије настала борба за превлашћу на Балканском полуострву.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Бог да јој душу прости, поштено сам је служио, и ма како сам се мучио, нисам могао до ничега доћи, тек једва крај с крајем.

Црњански, Милош - Сеобе 1

НЕ МОЖЕ ДА ЗАСИТИ БАР ТЕЛО, РАЗДРАГАНА УЖИВАЊИМА Дан када је госпожи Дафини дошао суђени час, био је топал, летњи дан, крајем августа, после тронедељне суше.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Име В’лк (Вук) било је веома распрострањено код Срба још крајем средњег века. У општем катастарском попису из 1455. године области Бранковића (Косово), име Вук среће се 178 пута.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

и ћутљив човек и да нису смели да га питају куда их то води, а он их је водио све дубље у планине, па су се негде крајем августа месеца нашли тако на некој непознатој херцеговачкој висоравни.

Већ крајем новембра почела је притајена борба за ту дуго очекивану ноћ. Лукавији кондуктери су најављивали путовања, други су се

Уз то, са својом, иначе прилично високом пензијом једва је састављао крај с крајем у Београду, а овде је становао као господин човек у хотелу и још му је остајало више од половине новца!

Матавуљ, Симо - УСКОК

П. И Крајем 1815-те године, на освитак једног студеног, магловитог дана, на бедему града Котора затрубише трубе, забубњаше бубњеви,

То је било крајем године 1805. а Јану бјеше настала тринаеста. У војној школи проведе непуне четири године. Тада Наполеон са силном

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Тако се, око детета и у вези с дететом, почела развијати једна књижевна техника, која је, крајем ХИX века, доживела размах и извесно потврђивање.

Надахњујући, добри дух зеца препознао сам и на једној гравири из XВИ века; њу сам, крајем седамдесетих, замотрио у старом излогу париске Руе де Сеине.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

4) ШТАМПАРИЈЕ И ЛИСТОВИ Штампарска вештина дошла је Србима врло рано, још крајем ху века, и то из Италије, из Млетака.

Враћајући се 1768. године у Далмацију, неко време провео је у Јужној Албанији, код арнаутског племена Хормовита. Крајем 1768. оде на Крф, и ту је код једног грчког учитеља учио грчку реторику и књижевност. Почетком 1769.

Умро је, после кратке болести, крајем марта 1811. године, у Београду.32 БИБЛИОГРАФИЈА. — Главни књижевни рад Доситеја Обрадовића пада у доба од 1783.

1855—1856. године има 334 основних школа, мушких и женских, са 9.891 ђаком. Крајем 1855. године, на становништво од 1,000.000 душа, има 350 разних школа, основних, стручних и виших.

891 ђаком. Крајем 1855. године, на становништво од 1,000.000 душа, има 350 разних школа, основних, стручних и виших. Крајем педесетих година било је у Србији преко две стотине факултетски образованих људи, школованих у београдском Лицеју, а

« Талијанска култура била је у Далмацији свемоћна, и тек крајем тридесетих година почео се будити словенски дух, прво српски, код православних, са покретањем Любителя просвѣштения,

крајњој победи својих идеја о језику и о народу, утолико се више осећао дах романтизма у српској књижевности. Крајем четрдесетих година Караџићева победа је потпуна, млађи нараштај се окреће к њему, и романтизам као школа јавља се у

Караџићева победа је потпуна, млађи нараштај се окреће к њему, и романтизам као школа јавља се у српској књижевности. Крајем четрдесетих година у српској књижевности још влада мешавина праваца.

Од XИВ века, склањајући се од турске навале, Срби су свој центар стално повлачили ка северу: после Скопља, крајем XИВ века, такав центар постао је Крушевац, у XВ веку Смедерево. На крају XВИИИ века такав центар је Беч.

цветања, половином шездесетих година, почели су се из самих романтичарских редова чути гласови критике и протеста. Крајем шездесетих година злоупотребе те поезије биле су толике, незадовољство је било тако велико да су оштре критике Љубена

Али време је давало за право Караџићу. Крајем четрдесетих година он добија два добра помагача: Ђуру Даничића и Бранка Радичевића.

до 1824 (књига ИИИ — 1823, књ. ИИ. »у којој су пјесме јуначке најстарије« 1823, књ. И — крајем 1823);77 књ. ИВ, »у којој су различне пјесме јуначке«, изишла је у Бечу 1833.

Сремац, Стеван - ПРОЗА

« — »Па, пазари се, пазари; крај с крајем, ех, таљига се, таљига!« одговори мајстор или бакалин. »Е баш ми је мило кад ти иде пазар, вели Јова, баш добро те ми

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Сјајан облак један до другога, Крајем облак у два дивна реда, Средом дуга, моја стаза вита, Ветар пирка, носи унапреда, Збогом, земљо! ко сад за те пита?

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

Пролазећи нашим крајем, Мулић је најчешће свраћао код мог кума Рожљике, једног бркатог делије страшна погледа и крупне гласине.

Коњче му је, крајем рата, поклонила нека партизанска интендантура. Шта да се каже, није му било нарочите мане: имало је све четири ноге и

Грмљавина од експлозије дуго је одлијегала брдовитим крајем испод Грмеча, одбијала се и враћала као да тражи излаза, а поплашени Ураган, оставши неким чудом жив, покаскао је

Побједничка вода утишала се над родним крајем, над циком и виком дјетињства, над грајом негдашњих јутара. Јуриша она својим миром и на срце дошљака.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА О НАШОЈ НАРОДНОЈ ПРИПОВЕЦИ И ОВОЈ АНТОЛОГИЈИ Блесак народне поезије крајем XВИИИ и почетком XИX века био је тако засенио очи тада владајућег у уметности правца, романтизма, да његови љубитељи

— па се онда окрене и чоека мало предре крајем штапа преко ногу и стане опет тркати по двору. Онда чоек помисли у себи: „Баш сам права будала!

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

сирјеч грана, ако се у знаку телца одсече, има ту силу да човек разуман мора мало сврнути памећу ако га ко дебљим крајем удари; напротив, кад се у знаку овна одсече, има ту силу да се будала опаметити мора.

Лалић, Иван В. - ПИСМО

светлом страшћу усијане; Сада све више знам да нестаћемо Као два позна плода с исте гране, Које заједно стресе крајем дана Одлучна, блага рука баштована.

(5. ВИИ 1989) НИКАДА САМЉИ Никада самљи него крајем јула Када је лету педаљ до зенита, А хлорофилу аршин до расула У метастази жутила и руја, Тамније када зелене су

Никада самљи него крајем јула Кад све је, мислиш, на дохвату: чула Оштра ко нож још топао од точка Брусача, али битно недостаје: Анђела кога

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

Повезујем крај са крајем и вишњама пуним зделе. Не знајући шта с очајем, ја измислим и пределе, кроз које ми сен проиђе, Љубовиђо Љубовиђе.

БЛАГО БОЖИЈЕ БЛАГО БОЖИЈЕ Михољско лето. Меланхолија. Обвијен руб јој крајем отаве, што се жутнула, те је болнија сјајница зрења, којом програне трулих боја зар.

Нушић, Бранислав - ОЖАЛОШЋЕНА ПОРОДИЦА

Он иде круто, јер је под леђа од капута метнуо велики сребрн служавник који доњим крајем вири). САРКА (излази из њихове собе носећи у џепну марамицу увијен неки предмет.

” а ти га казниш за јавно псовање бога и богохуљење; рекне: „Тешка времена, боме, ето не могу крај с крајем да саставим”, а ти га казниш за преношење узнемиравајућих гласова; пљуне пред вратима своје радње, а ти га казниш за

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Али спољни изглед је ипак безбрижан, наоко ведар, војници се шале, или се смеју само једним крајем усана. Око подне повикаше да спроводе заробљенике и сви потрчасмо на друм. Било их је до стотину.

А тек како ли ће бити, кад наступи „премијера“. — Он значајно климну главом и пућну једним крајем усана. Лука упаде: — Велики малер нам је направио Танаско Рајић...

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

само пропадох... А сад бих тек хтела живети !... Онако како сам некад сањала... О, живота, живота хоћу !!«... Крајем месеца, Гојко и Љубица, на позив новог депозитара, одоше у срез.

Само ће у Орловицу доћи тек крајем месеца, јер је почео с другога краја среза. Тога истога дана дознали су и за Перу писара, да је осуђен на дугогодишње

И кметови са вечним немањем новаца, и депозитар крајем свакога месеца И све, све исто, једнострано, досадно!«... »О, што нисам знала да ће се онако свршити !...

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

— 33. Пала магла у приморје, Ал’ се види крајем мора Младо момче језди коња, Које нема љубе дома; То гледала млада мома С б’јела двора ње прозора, Сама собом

230. Сунце ми се крајем вије, ладо ле, миле! То не било јарко сунце, ој ладо, ој! Већ то био брат и сеја, ладо ле, миле!

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Песник се зато решио да читаоцима дода, уз Итаку, и нешто коментара. Црњански, преци песника, налазе се, крајем XВИИ века у селу Итебеју, у Банату. Песник зна само да су тамо дошли из оближњег села Црња.

Затвори су били, већ крајем 1914, пуни мародера, а саботажа је, у аустријској војсци, нарочито у славенским пуковима, била општа.

Трепћем, а не би требало да трепћем. Идућег дана нови официри приређују пијанку у јавним кућама Острогона. Крајем XВИИ века то је био расцијански гарнизон.

Зна се да је цар Карло цврцнут, већ ујутру. Ми, међутим, играмо валс, као да смо на Марсу. Крајем октобра цврцнути Карло, уплашен од крви, распустио је аустријске земље, као што се лакеји отпуштају.

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

(које има двадесет одељења и у сваком по један шеф одељења, са великим бројем чиновника) преписку са целим крајем.

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

Један се истурио задњим, дебљим крајем, са преломљеним тепељком, па се наџеџио, ка' ђетић у мајчину крилу; други се измигољио предњим тањим крајем, подупро

дебљим крајем, са преломљеним тепељком, па се наџеџио, ка' ђетић у мајчину крилу; други се измигољио предњим тањим крајем, подупро се на сува ребра другог, па накривио риђу кићанку, ка' свирач у колу, те изгледа, ка' да посматра око себе

Заспало је... Врела суза мајчина паде му на румене обрашчиће и оно је не осети, само мрдну крајем устанца и удуби се у тврд, невин сан....

Нушић, Бранислав - НАРОДНИ ПОСЛАНИК

Добро! Да поставимо сваку ствар на своје место. Илић петља и не може да састави крај с крајем, а теби се, газда-Јевреме, помало и прелива; њему плаћање најахује на плаћање, теби примање најахује на примање.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Нема поднева, ни поноћи, Нема зиме ни врелог лета; Да ми је једном тим крајем проћи Где се разговетно, у самоћи, Чује комарац кад прошета.

Не, не позивам никог на прославу сребрног, или златног јубилеја. Рећи ћу понешто о приликама у којима сам, крајем педесетих, живео и писао. То је тема већине мојих новијих књига, и не верујем да ћу је брзо исцрпсти.

Срамота ме је да то признам, али тако је: пуна истина никад није заносна и славна. Најзад, крајем августа 1953, одлучим да побегнем у Бели Свет. Престоница Белог Света био је Бели Град.

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

Такав је један покушај учињен крајем прошлога века у Сави и Дунаву, у које је бачено неколико хиљада комада одраслих јегуља.

се за време мрачних, кишних и ветровитих јесенских ноћи по неколико хиљада килограма за једну ноћ, кад је добар лов. Крајем новембра ове 1938.

крајева Европе хитају ка своме плодишту, ухватио је један мрежарски рибарски брод на морској пучини у Ла-Маншу, крајем децембра 1892. године, на 36 километара далеко од најближе обале.

За сунчану светлост сматрало се као утврђено да она не продире у морску воду дубље од 200 метара. Међутим, крајем осамнаестог и почетком деветнаестог века ухваћени су неки организми на много већим дубинама.

на пучини Марока и Гибралтара; у мају, заједно са трансгресивном водом, доспева на пучину наспрам Португалије, па крајем маја улази у Гаскоњски залив, пошто обиђе Рт Финистер. Од тада почиње интензиван лов белога туња.

Исхранивши се ту, туњ у густим јатима продужује путовање у правцу севера и улази у воде око Азорских острва. Крајем августа и почетком септембра он стиже на рибарски плато Хурд Банк на југозападу од Ирске; дотле се свуда интензивно

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

Брзо, на велике гутљаје, посрка кафу, и одмах се диже журно — и то не средином калдрме, већ крајем, као да је не упрља — једнако извињавајући се | матери: да се она не жури, и како ће он њу тамо у хану чекати, док она

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

“ па се онда окрене, и човека мало предре крајем штапа преко ногу, и стане опет тркати по двору. Онда човек помисли у себи: „Баш сам права будала!

” па се онда окрене, и чоека мало предре крајем штапа преко ногу, и стане опет тркати по двору. Онда чоек помисли у себи: „Баш сам права будала!

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Уз то, Осињача је ткала по вас дан, а њезино је ткање било на цијени. Ето тако се у кући Кушмељевој састајао крај с крајем у родној години. Додуше њихове потребе не бијаху превелике.

поскочи малко настрану, а у тај мах Букар му уплете прсте у гриву, па скочи на њ, полегну се и потјера га у сав трк крајем острва, те га изгубише с очију. — Е, ово је за приповист! — вели опет Срдар, ударајући се руком по стегну.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Скупљали се у заранке. Осовина великог тоцила једним крајем пободена у багрем, а другим у церов дирек, ракљаст на врху. Откад памти, тоцило више нико није употребљавао.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Некада, у старо време, тако се називала она четврт Београда испод данашње Улице цара Душана која је, крајем XВІІІ и почетком XИX века, била насељена претежно несрпским живљем: Турцима, Грцима, Јеврејима.

Причало се, на пример, о куги, проклетој морији, која је још уочи Кочине крајине, крајем XВІІІ века, а и касније, чак и после Првог устанка, у неколико наврата продирала у град и харала како је хтела.

гледале, непроницљивим очима, у небо које је те зиме својим знамењем изазивало страх, нарочито после помрачења сунца, крајем јануара 1804. године.

Кад је то чуо, стари Кнез је, у Бечу, побеснео. Крајем прошлог и почетком овог века историчари су, проучавајући бечки архив открили и ову занимљиву појединост: да преписка

боравили многи угледници, у којој је умро Доситеј, постала је, у току деценија које су следиле, текија, и срушена је крајем прошлог столећа. На месту где се налазила, данас Студентски трг 18, уређен је мали простор са поплочаним стазама.

Постао је свестан те сенке кад су га први пут, негде крајем септембра, извезли на излет у Кошутњак, до Хајдучке чесме, и кад је угледао воду што истиче испод зеленила свег од

Христићу, Дорт-јол није био само раскршће четири главна пута него и простор на којем су се, у турско доба, нарочито крајем XВІІІ и почетком XІX века, извршавале смртне казне, на необичан начин.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

А Демокриту сам посветио нарочиту пажњу и трудио се да се што боље упознам са њиме и његовом науком. Када сам некако крајем 1940 године, дознао за дело немачког писца Левенхајма које се искључиво бави Демокритовом науком и њеним утицајем на

“. Човечанство не беше никада тако побожно као у оно доба. Крајем једанаестог века ставило се побожно човечанство Запада у покрет да ослободи свети гроб.

Ваља се добро помучити и решити, пре свега, многа претходна питања. Не зазирем од тога, засукаћу рукаве“. Крајем године 1666 вратио се Њутн у Кембриџ.

Уздахну и продужи даље: „Удовице и деца погубљених закупника, осуђени су на исту беду као и ја, поднесоше крајем године 1794 Конвенту захтев за ревизију осуде и казне извршене над њиховим мужевима и очевима.

Имала је два грлића. Кроз један од њих била је, својим доњим крајем, провучена у боцу једна градуирава цев, залемљена на свом горњем крају, и добро припушена при пролазу кроз грлић.

Обојица ударисмо у смех. Он прича даље. „Тек када сам, крајем 1859, објавио своје дело о постанку врста, наступи нагао преокрет; прво издање тога дела разграбљено је за један дан,

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

И право веле, и јесте горак живот без променице и надања, тешко је дозлабога крај с крајем настављати. Ја сам, вели, тако рећи, јуче рођену своју жену сахранио, али наду сваку нисам изгубио, јер не смем ни с

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Читајући његове књиге, подлијегао сам чудној оптичкој опсјени: крајем ока, попут неке моуцхе воланте, замјећивао сам голог Лакат браде — педаљ мужа, с припасаним пријапичним фалусом из

Поигравао се полуцрвеном-полумодром оловком туцкајући наизмјенице сад једним сад другим њеним крајем о кожнату мапу на торжественом писаћем столу.

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

Другови прођоше забранчић, који се пружио иза вароши, пређоше поток, па стадоше уз једну ограду, која је једним крајем излазила на улицу, а другим на поток.

Тесла, Никола - МОЈИ ИЗУМИ

се тражило, била је производња монофазног мотора који може да ради на овој фреквенцији, а то није било нимало лако. Крајем 1889.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

време, турска војска би прелазила јужну границу коју су чиниле Дунав и Сава и упадале дубоко у аустријске покрајине. Крајем шеснаестог века она је допрла чак и до Беча и била би озбиљна опасност по целу Европу, да није пољски краљ Собјескиб

је климао главом, а попа се нашао у чуду и обојица се сложише да је сеоска школа у Идвору већ сувише мала за мене. Крајем те године моја мајка је успела наговорити оца да ме пошаље у вишу школу у Панчеву.

Професор Барџ ме је обавестио крајем последње године студија да сада већ могу добити америчко држављанство и ја сам поднео захтев у том смислу.

Имао је само двадесет осам година када је био постављен на то место крајем 1884. године. Иако је био други ”ренглер” на математичком ”трајпос” испиту 1880.

Онда сам се вратио у Кембриџ и обавестио своје пријатеље да се крајем тог семестра селим у Берлин. Није требало да их уверавам да ми је тешко да напустим оно што су често чули да називам

Значајно је да је крајем овог периода, у јануару 1865. године, Максвел у једном писму интимном пријатељу написао ово: “Довршио сам расправу о

То исто питао се и Ејмс па се крајем године вратио Роуленду. Вебстер је остао, мада у мом присуству никад није хтео признати да је Берлински институт за

На једном од ових састанака, негде крајем 1887. године, присуствовало је много научних дивова универзитета и Хелмхолц је био председник.

Максвел је поднео оставку на свој положај професора Кингс колеџа у Лондону, крајем 1865. године, непосредно после предаје свог мемоара о електромагнетној теорији Краљевском друштву.

Овај одсек требало је да почне са радом кроз годину дана, то јест, крајем септембра 1889. године. Понудили су ми посао наставника математичке физике на Одсеку за електротехнику.

гасом, које су открили Круксови експерименти, ниједан крајњи и дефинитивни закључак није се могао извући из њих крајем седамдесетих година.

Моји ждрепци су стекли најбоље навике. Крајем године биле су то две добро увежбане животиње које су држале високо своје главе, а ходале су савршено сложно.

Ћипико, Иво - Приповетке

никад неопаженим; дрвета лимуна и наранча истичу се мрким прелијевањем зеленила, из кога вири прожутјели сочни плод, а крајем бијели се жало, и ту је свјетлије море начичкано пјеном валића који се тек замећу.

су јој упрте у чамац, трза се, примиче се к мору да боље види и опет се одмиче; најпослије пожури шкрапавом путањом крајем мора прама доњему дијелу шкоља, нека је ближе чамцу.

Море, вјетар и грмљавина њоме владају, а велико звоно пријети, опомиње. Парон Зорзи, крајем, поред кућа, пење се уз тијесне улице. Кад му сијевање засјени очи, склопи их часом, и опет пожури.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

– што је можда случајно, можда и не – сва потиче из записа које је Иван Јастребов, тај велики пријатељ нашега народа, крајем прошлог века објавио у Петрограду.

Био је то заправо први превод Лотманових Предавања. Примерке сам му предао, кад сам се с њим и упознао, крајем јануара 1971. Он ме је затим упознао с Б. А. Успенским.

Нушић, Бранислав - ГОСПОЂА МИНИСТАРКА

Не прелива нам се, забога, већ једва везујемо крај с крајем. САВКА: А лепа плата. ЖИВКА: Па и није. Док одбијеш порезу, платиш кирију, купиш дрва, тек видиш: остану ти чисте

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

првој замисли да напише нешто дужу приповетку под насловом Нечиста крв била садржана теза - у књижевној прози крајем XИX века прилично помодна - о психофизиолошком изрођавању, и то на двама породичним стаблима, укрштеним у Софкиноме

очев гласник, и при томе, што се посебно истиче, запажа тако ситну појединост да он не иде баш средином калдрме, већ крајем: „Брзо, на велике гутљаје, посрка кафу, и одмах се диже и журно - и то не средином калдрме, већ крајем, као да је не

калдрме, већ крајем: „Брзо, на велике гутљаје, посрка кафу, и одмах се диже и журно - и то не средином калдрме, већ крајем, као да је не упрља - једнако извињавајући се матери [. . . ]”.

Таква се појава не запажа код Јована Дучића, ни код осталих српских песника који су крајем XИX и почетком ХХ века ритмички усавршили наш везани стих, али је занимљиво да је осим код Црњанског налазимо и код

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

Гајле ич да немаш. Само нема такец-вакец: ја тој, ја глава немаш“... Оди, бре стари пес!... Крајем лета након две године после овога спушташе се низ Вардар кроз Демир-Капију караван са призренским трговцима.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

Узме се форма стара Стих по стих у њу пада, Крај се са крајем склада — И форми нема квара. Још јаче силом прегни И форму јаче стегни И — готова је стварка.

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

И која страна света поклон бива Кад бдиш једина звездо над измишљеним крајем, Љубави моја мртва а ипак жива? XИИ ПРОПОВЕДАЊЕ ВАТРЕ Љубави моја мртва а ипак жива Нек у свом дану недоречен

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

« Ево шта сам нашао. Наше нападне операције свршене су још крајем месеца јуна, дакле на десет дана по објави рата, и ми смо после десетодневне офанзиве прешли у дефанзиву.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

— Имаш ли извештаја од куће? Преко његовог лица пређе сенка туге. Одговори ми једним крајем усана: — Немам. Већ чујемо неки жагор људи.

— Овде никога не познајем, сем вас. Поред вас, друго познанство не желим. Она се насмеја задовољно једним крајем усана и погледа ме значајно. — Францускиње су елегантне и лепе.

— Да ли вас боли? Она ме замишљено погледа и насмеја се једним крајем усана. — Не... И болови који ми долазе од вас пријатни су.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Петар Руњанин прича како су по Срему крајем XВИИИ века и девојке певале разне соблазнителне песне, и како су их ипак, ауторитетом школе и цркве, с успехом

Срећом, ја сам имао њен препис: Васа Стајић ми је крајем 1940. год. поклонио текст Горестног плача који је, на трн листа канцеларијског формата коцкасте хартије, преписао Тих.

Костић.) — По свему судећи, Рајићева песма је била и преписивана: преписао ју је, свакако негде већ крајем XВИИИ века, Василије Крстић, парох румски и оснивач српске гимназије у Руми у XВИИИ веку; препис се није очувао, али

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

Ал’, браћо... ВУКСАН (за себе): Е, баш сам знао Да тако многоречив разговор Телал тек бива већег грдила, Што крајем својим пјано поводећ За собом вуче тешку мрцину — Баш кô на репу, негде, вуковом Што је лисица санте лепила.

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

65 и 75 см) аскер — турски војник асли — сасвим, потпуно ат (хат) — добар коњ бабина ука — олујно време кад крајем марта удари снег бадањ — „велики шупљи трупац кроз који вода пада на воденички, млински точак“; дрвена каца бак —

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Промена је настала у другој четвртини 18. века, и то прво међу Србима на земљишту Хабзбуршког царства, које је крајем 17. и почетком 18.

нову констелацију у српскохрватском језичком простору: ијекавска верзија караџићевског књижевног језика учврстила се крајем 19.

Управо то је Живот светог Саве, који је крајем 13. века написао хиландарски монах Теодосије. У поимању светог Саве он је начинио радикалан заокрет.

одређено да испуњавају тежак задатак владара, и тако је проширио тему о одговорности владалачког позива, истакнуту још крајем 12. века.

Ушао је у гетеовски схваћену светску књижевност, као раније народна песма и Његош. Крајем 20-их година, када се у Европи авангардни покрети мењају или губе, српски надреалисти издају манифест Позиција

Ћипико, Иво - Пауци

Помало би радио, и штедио, и стицао. Што му се мари за друго! Доста је да крај с крајем може да завеже. „Али овако, нећеш никада крају; гдје је то?

Раде сагне се и једним крајем кабанице покри малога Иву, и изиђе. —Збогом! — зажелише жене на одласку. Раде, гоњен нестрпљивошћу којој се и сам

Све се блисташе у сунчаном сјају. Враћаше се у засјенути град, а из душе му, већ навираше бол за остављеним својим крајем. Мисао дизаше га у плаветне висине, и он је тражио морску пучину што се спаја с пошљедњом свјетлошћу.

Растројени живци попустише и он заплаче као мало дијете. Завлада њиме некакова несломива чежња... за родним крајем. Кроз сузе сину му мисао: „Дома ћу!” Чињаше му се да је у томе још једини спас. У трен ока обуче се.

При тој помисли стегну га у грудима; бијаше му као да су се они срасли с овим крајем и да их, ево, силом кидају од мајке им земље. Тако узбуђен стиже у варош. На обали сакупила се силесија свијета.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Од нас начинише преписе и сирске преводе. Крајем деветог века дођосмо, кулљени за тешке паре, на двор калифа Алмутадида у Багдад.

Око врата виси му дебели златан ланац, који почива, својим доњим крајем, на његовом дебелом трбуху. Наслонио је главу, својом десницом, на ослонац фотеље и заузео при том такав положај да му

Тако су прохујали летњи дани као кратак сан. Крајем септембра одржана је берба наших винограда. Њен свршетак био је увек свечан.

јула, па је тада, са те западне станице, кренуо, натоварен на саонице вучене псима, први транспорт за средњу станицу. Крајем јула тај је транспорт стигао на место опредељења; оставио онде свој товар и Вегенеровог саучесника Георгија, и вратио

друга без крова и намирница у гренландској пустоши, на зими која је ишла до 65 степени испод нуле, кренуо је Вегенер крајем септембра са Леве-ом, 12 Ескима и 2000 килограма пртљага за ту средњу станицу.

Морало се мислити на помоћну експедицију. Она је на брзу руку организована и, крајем априла 1931, пошла је са западне станице, а 8 маја стагла на средњу.

јануара 1932 проблем је био решен, откривен не само механизам померања полова, него нађена и једначина њихове путање. Крајем марта послао сам Гутенбергу о томе готов одељак. Моја испитивања доказала су ово.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

век) преводе и приповедају широм Европе. Крајем 18. века нека од ових дела преводе се на српски језик – читају их, пре свега, деца Срба у Аустроугарској.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Баш ти фала, господин Јоксиме! Сад ћу и ја на пут и на одмор. Да саставим бар још једаред срце са оним крајем за којим нисам престала жудети. Можда се нећу ни враћати. Можда ће дати Бог да умрем под планином и међу Перчиновићима.

Бранку је објаснио: — Да будем с мамом колико још могу, али и да не изгубим везе с овим крајем и људима, ни пословне везе, ни пријатељске везе. Највише могу остати два месеца; затим морам путовати безусловно.

тако с променама бољега и горега, долази навика, невоља постаје обичност и програм, док болест, или зло, не изненаде крајем као што су и почетком.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

А тај се век, као што рекох, свршио фалсификовањем историје. Крајем новога века родио се један чудноват писац историје. Звао се Наполеон Бонапарта.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

— Море, не смију они на нас ударит, јер нас се боје! — додаје један Црногорац. Командант се смешка једним крајем усана и врхом прста шара нешто по столу. — Ћаше они на Ловћен, па довукоше грдније вапора...

— Па чиме их лечите? Медицинар слеже раменима, и насмеја се болно једним крајем усана. Уто се један од болесника придиже и, као да разговара са неким, поче да говори: — А, оћеш, јес...

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Снажан отпор најезди Турака пружен је и у Хрватској и Славонији. Већ крајем XИВ века прикучили су се Турци границама ових земаља.

Она су достигла врхунац крајем XВИ и почетком XВИИ века. Тада је настала и изрека: „Бог вас чувао сењске руке!“ Сами Млечићи нису били у стању да

Да се она распламти у победоносни устанак, допринели су несумњиво много револуционарни догађаји у Европи крајем XВИИИ и почетком XИX века (после француске револуције) и слабљење турске империје (због ратова с Русијом и иначе).

узетом, са свим особеностима његове идеологије н уметничке форме“, они су свуда и у свему видели само позајмице. Крајем XИX и почетком XX века, кад је већ био скупљен огроман фолклорни материјал који је показивао велике сличности и

Касније, антрополошка теорија модификовала се у психолошку теорију, која придаје велики значај сну и халуцинацији. Крајем XИX века појавила се и такозвана историјска школа.

81 Ова песма односи се на један истинит догађај. Перо Вучићевић је историјска личност. Крајем XВИИ века био је кнез у селу Заљути (северозападно од Цетиња).

Касније је овај догађај погрешио везав за Вуксана Булатовића, ровачког војводу који је живео крајем XВИИИ и почетком XИX века. У једном документу о поменутом покрету помиње се и ретко име Селак (као сеоски кнез).

— димњак, кућа, огњиште, породица ошли — отишли Павлица — задужбина Стефана Мусића, Лазаревог сестрића, подигнута крајем XИВ века павта — в. пафта павталија — в.

— роб Ровца — црногорско племе око реке Таре (по предању, води порекло од Гојака, који се овде доселио из Никшића крајем XИВ века) Романија — висораван у Босни, великим делом пошумљена, позната као хајдучко пребивалиште; „народ Романијом

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

— Наврати некад и овим крајем. Ту ћеш увијек наћи мене и стрица Лијана. Ја ћу те сваки дан чекати. XXИИ Крајем јесени од четири омладинске чете

— Наврати некад и овим крајем. Ту ћеш увијек наћи мене и стрица Лијана. Ја ћу те сваки дан чекати. XXИИ Крајем јесени од четири омладинске чете створен је Омладински ударни батаљон, понос читавог одреда.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

сказивања такођер повратно је и откада је започето, где ли је изостало, одонуд опет да то преузмемо сасукивати; крај с крајем да се састаља и једнако се пружа.

Ове ваља насамо и шапатом световати и прокарати изподмукла; мало се испречити. А ове и пред којим знаним друштвом с крајем изобличити или и народно привести, не име, него лице и дело на видело.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности