Употреба речи левчу у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

Е, па какви су људи били, онаки и судови и путови... А школа? Школа у оно време једва је где и било... У целоме Левчу беше само једна једина, у селу Планинцу, па и та је жалосно изгледала: прозори хартијом излепљени, врата неофарбана, а

године; цео се сабор загледао у њу, не баш толико са њене лепоте, колико због одела, јер у оно време скоро у целоме Левчу ниси могао наћи на девојци или жени нешто куповнога, а на Стојни црвена марама с плавим и белим цветовима, тако и

Радован остаде. Пандур је после приповедао да је то најбољи кмет, да нема у целоме Левчу ваљанијега човека; а да му људи казивању верују, наводио је капетанове речи: „Волео бих“, — вели капетан, — „да су ми

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Па зато чим су се нашли код куће, одмах су се сутрадан и дохватили. И један и други, веле, сакрио је левчу под мантију, и тако отишли на разговор, да се, к’о људи и њихови стари, обавесте.

Поп Спира измакне некако ударцу, избије поп-Ћири левчу из руку, па га дохвати својом тако несретно да му је окренуо доњу вилицу чак на леђа!

Тàки потера поред њи’! А вешт је, обешењак, да изврне туђа кола само док запне левчом о левчу!... И после, ’оће да пије... и да се туче успут. Чим је мало ђорнут, а он ’оће да пева.

што он сам ’оће да пева, ’ајде-де; него што тера и онога кога вози да и онај пева, па ако овај неће, а он одма’ скида левчу, па тера с кола! Каже, он је »немеш«, па баш и није спао на то да кочијаши. — Па то је онда луд човек!

« И уједаред застаде и гђа Перса, која је говорила, и поп Ћира, који се ухватио за левчу и метнуо ногу на потегу да се попне у кола; обоје застадоше као окамењени, јер обоје спазише у колима поп-Спиру,

кад су измакли тако за једно четврт сахата изван села, потера он своје коње поред фрау-Габриелиних и дохвати левчом левчу од тих других кола, али их не преврну него само гурну и она одскочише устрану.

изјављивао да је готов ради ње да заборави и отера своју венчану жену и њу да узме — дохвати левча од оних кола њихову левчу, и фрау Габриела излете из кола тако лако к’о какав лак перјан јастук, и тако постаде невина жртва раније мржње.

Црњански, Милош - Сеобе 2

сав у сребру и кићанкама, тако рано, обилазио је, дотле, кола, и довикивао је, кроз смех, Ђурђу, да је нашао једну левчу, на првим колима, напуклу. Смејући се, питао је брата, да није ноћас био у Иригу – који се био, са туча, прочуо. Аха!

Сва петорица се стуштише, око левчи, кад премијерлајтнант викну, да је нашао једну левчу, напуклу. Сва петорица подметнуше под кола грбачу.

Па су се гурали око левче, и мењали левчу, као да желе да буду повезани један уз другог, и уз левчу. Дизали су све до Росије паоке из блатишта, стењући.

Па су се гурали око левче, и мењали левчу, као да желе да буду повезани један уз другог, и уз левчу. Дизали су све до Росије паоке из блатишта, стењући.

Харфу су морали да дају на оправку. Била је препукла на путу, при сељакању. Ваљда је била притиснута на левчу? – Рукопис Ђурђев личио је на сврачије ноге, у блату.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Косовци зову Ерцима и Ерићима; а то су управо исто имена којима их зове одсељено косовско становништво у Жупи и у Левчу.

Миграцијама се овај дијалекат, унеколико измењен, распростро по Жупи (крушевачкој), Темнићу, Левчу и Ресави у Србији и даље преко Саве и дунава по Банату, Бачкој и Срему.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

³⁹ У Левчу и Темнићу кажу „ваља се“ да свадбени колач умеси трудна жена, да би младенци имали порода.⁴⁰ Неке нероткиње у околини

У Левчу и Темнићу невеста која не жели неколико година да има деце, толико пута поскочи. Нека млада завеже онолико чворова на п

“, а бабица овим речима дозива дете: „Ајд, излази, спремила ти баба танку кошуљицу, црвене чарапе и шарену торбу!“ У Левчу и Темнићу, док сватови на путу за венчање прелазе преко реке, млада изговара у себи следећу басму: „Прођо’ воду не

г.) Истраживање обављено у Левчу 1987. године замишљено је као снимак данашњег стања у погледу обреда, обичаја и веровања везаних за животни циклус

Истраживањем у Левчу добијен је снимак садашње ситуације у погледу схватања детета и његовог развоја, заступљености фаталистичког става,

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Није црно, није. Шта ће ти, Адаме, шарено ждребе? Какво магаре? Цигани јашу магарце. „Е, што сам данас купио у Левчу тридесетак свиња... Зато сам се толико задржао. Све сама полуранка.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

је, у забрану свога пријатеља Мије Беамтера, а приликом једне шетње, наишао случајно на некакво дрво што је личило на левчу.

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

Обилазећи царске друмове, Расматрам села, гледам трагове Куда су бесни Турци јурили, Па свугде крв... По дивном Левчу, Куда је срндаћ некад весело Кроз густо лисје липа мирисних Са мудрим оком извор тражио, Сад човек онде, страхом

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

— и тера даље. За десетак корака точак излети и возар се закопрца на калдрми: — Гле, истина се пребила! Ао левчу ти материну, где ме осрамоти! Ал' док се вратим кући, сву ћу је у гвожђе оковати.

Ал' док се вратим кући, сву ћу је у гвожђе оковати. Еј, војници, вежите тога тамо; то је вештац, урече ми левчу! У томе прође поред овога шаљивчине возара неки батаљони попа, закекечио браду, натукао шајкачу па некуд хита.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

гранчице, па се на Ђурђевдан њима ките прозори и врата (Караџић, з, 1901, 121, у Левчу); исто то бива и на Цвети (СЕЗ, 19, 40; ЗНЖОЈС, 19, 168); такође се, на Ђурђевдан, ките дреном ведрице, да би се

На Ђурђевдан девојке се пре зоре ваљају по јечму »да момци јече за њима« (у Левчу, Караџић, 3, 1901, 123; СЕЗ, 7, 105). Уочи Ђурђевдана девојке узму неколико зрна ј.

И у том и у другим крајевима, и из истог разлога, љуљају се на Беле покладе (ібідем; СЕЗ, 14, 32). У Левчу на покладе увече старији људи играју »да би к. порасле« (СЕЗ, 7, 156). Због к.

У Левчу и Темнићу провлачи се кроз њу, три пута по девет пута, неприм-калем, који ће се метнути у амајлију (Караџић, 4, 198; СЕ

У Левчу, Тамнићу, Белици и Ресави у сну грожђе јести значи: »јаук, болест« (ГЕМ, 20, 1957, 184), а код Поповаца: »срећа ти је к

У Сретечкој жупи верују да се »неће држати деца у кући« ако се употреби за ватру старо т. стабло (ГЕИ, 9—10, 115). У Левчу, Темнићу, Белици и Ресави верују да ће се т. осушити ако се на њу попне »нечиста« жена (ГЕМ, 20, 1957, 176).

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Стеван Јаковљев — војвода Стеван Јаковљевић, родом из села Белушића у Левчу, (према једној вести) погинуо 1814. после Хаџи-Проданове буне. Чарапић Марко убијен је од Турака јануара 1804.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности