Употреба речи маја у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

Један међу њима удари га кундаком у слабину; он падне, а чича Марко га донесе кући... То је било марта месеца, а маја га сахранише... Леп је то месец, тај мај!...

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

(Овај исти бимбаша, у почетку Карађорђева рата 1804. године, око 20. маја месеца, застао се био с војском у Пожаревцу, где га мој стриц Јаков и Карађорђе опколе; и кад се тај бимбаша и ту

и ту се договоримо да иде Црни Ђорђе и Јанко Катић да купе војску, а ја у овај наш крај, тако, како ћемо 9. маја, баш на Св. Николаја, сви доћи на Топчидер. (То је све било наше Велике Недеље пред Воскресеније 1804. године).

6. маја 1804. године пођемо: ја, стриц Јаков, Живко Дабић, кнез Пеја и више отмени̓ војника. Дођемо у Уровце, где нас сва наша

певају, но да је и шумар и сваки листак на дрвету људски глас узео и пропевао; и тако с певањем у Остружницу 8. маја на конак дођемо.

Одонда мене Пљакић прозове побратимом. То је било 9. маја, лицем на летњег Св. Николу 1804. године. Сад с леве стране Топчидера поставимо логоре, свака нахија башка.

(То је било између 16. и 20. маја 1804.). Вративши се они с Пожаревца ударе на Смедерево и избаце на град неколико топића.

” (Видећете писмо Вла-бегово како нам пише 1805. године маја 17. у мојим прочим писмима.) Од ти̓ новаца исплаћујемо дугове Гушанчеве и за џебану; испратисмо наше депутате: проту

Афиз-паша од резилука у Нишу умре. Наши депутати маја 28. дошли у Цариград, предали султану прошеније 1. јунија. Како чује руска мисија да је Афиз-паша на Иванковци

Рекосмо, да га је ударило тане у уста, јербо кад трчи врло је отварао уста и зијао. Петров пост настаде [27. маја 1806.]; почеше долазити босански капетани и мале паше, ићи-туглије, и очекују травничког везира према Бадовинцима.

Ово сам заборавио и прескочио. Кад је наша војска, по други пут, 8. маја 1806., изишла на Врачар, Милоје Петровић начини шанац у Циганској Бари, куд протиче Мокри Луг преко ливада у Саву; на

Ово је (горе приповедано) бивало од маја 1806. до 30. јулија. Пођемо, 31. јулија; дођемо на Мишар; по приличном боју начинимо шанац.

Ђорђем постара и друге уредбе пошље. у Ваљеву је сушчествовао магистрат јоште од 1804. године од први̓ дана маја. Најпре смо од све нахије саставили на Рељину Пољу скупштину, одредили Петра Читака из Мушића, Јована Рабаса и попа

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

Мојсило загледа боље, кад ал' однекуд онај путник што му је причао 25. маја онако много како се јашу коњи и гађа у нишан. Док ето ти трче три-четири човека оздо из чаршије, хитају право гробљу.

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

— рече Заврзан. И диже се с Јованом и Јовицом да нађе јагањце. Петрове покладе падоше баш у недељу 27. маја, те, 1806. године. Дан беше леп, топал; ветрић је ћарлијао. Хајдуци се забавили око пецива... Наједред бану Дева.

Дучић, Јован - ПЕСМЕ

гордост на свом челу: Јер умре у сјају пре него зарђа, Она прође душом као из далека Залутале птице у светлости маја; У песми су њиној гласи других река, И на крилима им сунце другог краја.

Цвеће узе боју твојим отровима; И сјај твог осмеха узе блесак маја: Твоја је лепота у стварима свима, Твој кобни чар нема имена ни краја.

Поповић, Јован Стерија - ТВРДИЦА

Пос пигени и дуља? ЈАЊА: А’хара! Оћимо да паднимо свију преко нос. ДИМА: Пистево! (Маја руком.) Какос керос! ЈАЊА: О, аделфе, сваку човеку има свога радост, тећи ја сум нестрећа, сас проклетина на моја

ЈАЊА: О куга ди си, да прођиш кроз моју уву и изиђиш кроз његова уста! десет хиљада форинта, бре! ДИМА (маја руком): Епајсун. Знаиш што, кир Јања? Да ти речим на српско једну слово.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Било је то уочи недеље Светих отаца Првог васељенског сабора, на дан Пахомија Великога године 1752, маја месеца. ИИИ ЗАМУКЛА ЈЕ ПЕСМА ПОД БАГРЕЊЕМ У МАХАЛИ Оберкригскомисар Гарсули, који је месеца маја године 1752.

ИИИ ЗАМУКЛА ЈЕ ПЕСМА ПОД БАГРЕЊЕМ У МАХАЛИ Оберкригскомисар Гарсули, који је месеца маја године 1752. био дошао у Темишвар, поводом нереда око насељавања развојачене, сербске милиције, која је хтела да се

Трифун је тако, последњих дана маја месеца, имао да гледа чудо и покор. Био је немоћан, да им помогне, а проклињао је своју судбину, да мора да их гледа,

Стигао је, каже, у његову кућу, на дан преподобног мученика Стефана, Пиперског. По календару православних, то је било маја месеца 1752. А по календару папежника, у месецу јуну.

росијских официра, који су били Срби, а који су били из Росије – тобоже послом – у Беч дошли, похапшени су и, крајем маја, те године, протерани. За грофа Бестушева то је била она кап жучи која прелива чашу, која се пунила одавна.

Кићанке су му падале на раме, као прве висибабе, тог пролећа, беле, сребрне. Костјурин је, маја месеца, године 1753, обукао и населио, на насеља, дуж границе татарске и пољске, много официра и досељеника, Срба, из

Међутим, и кола, и црн огртач жалости, и Ана, брзо су нестали у полутами улица. Очекујући порођај целог тог маја месеца, у Кијеву, Варвара је, најзад, на сам духовски понедељак, у зору, родила Петру Исаковичу, сина.

Вишњевски је тако, преко своје жене, пријатељство са Исаковичима, опет, успоставио. Варвара се била, крајем маја, придигла, и била је, иако јако ослабила, опет лепа.

Као и донација Хорвату, шанца Крилов. Као и донација Славјано Сербије, Шевичу, са шанцем, Донецкоје, под датумом маја петог, и указа, двадесет и деветог. Императрица је дакле била одржала обећање.

Василије је умро у Москви, у јаду и беди, маја месеца 1754. Агагијанијан је писао Павлу, о мајору Божичу, неколико писама, из Беча.

Они, који су остали живи, одведени су на ново зборно место: Познањ. Многи су, мећу њима, до конца маја месеца, 1760, још живи.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

да не само војници певају, но да је и шумар и сваки листак на дрвету људски глас узео и пропевао; и тако с певањем 8. маја у Остружницу на конак дођемо“. Веселост је достигла врхунац у првим деценијама после ослобођења Србије.

Ршумовић, Љубивоје - ЈОШ НАМ САМО АЛЕ ФАЛЕ

ЗАПИС О ПАРАДНОЈ АЖДАЈИ На дан Првога маја у Београд је допутовала једна аждаја из пасивног краја. Никоме ништа није рекла, пошто је била сеоског порекла.

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

Ако пређемо, она ће нас пољубити, ако не пређемо, мораћемо скочити у воду без обзира на то што је тек почетак маја. Није нас пољубила, али зато нисмо скочили ни у воду.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

(Вук, бр. 1247) — Бог срећу дијели, а ашчија чорбу. (Вук, бр. 283) — Бог дијели деци срећу, маја сурутку, а баба колаче. (К-Љ, НБ, стр. 23) — Залуду се чоек чува, ако га Бог не ушчува. (Вук, бр.

Бошкових-Матић, Милица, „Обичаји о рођењу“, ГЕМ, 28—29, Београд 1966/1967. Бошковић-Стулли, Маја, Усмена књижевност: некад и данас, Просвета, Београд 1983.

Бошковић-Стулли, Маја, Усмена књижевност: некад и данас, Просвета, Београд 1983. Бошковић-Стулли, Маја, „Усмена књижевност“, у: Повијест хрватске књижевности, књ. 1, Либер— Младост, Загреб 1978.

1, Либер— Младост, Загреб 1978. Бошковић-Стулли, Маја, „О народним приповијеткама“, предговор за Народне приповијетке, Загреб 1963. Брајовић, М.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Тај метак луталица погодио га је дванаестог маја 1944. на Трусини изнад Дабровог поља. Погодио га тачно између трбуха и плућа и ту остао.

Кад се товари и вози ђубре. Кад се мења време. Осећао га како лута, како иде. Испаљен на Трусини, у подне, дванаестог маја четрдесет и четврте, већ је стигао до близу срца: »Накве ђавоље преткоморе...

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

своје младости, уједињење Италије, уважаван као један од најзаслужнијих људи »Треће Италије«, умро је у Флоренцији 1. маја 1874. Сахрањен је величанствено, у флорентинском Пантеону, поред Дантеа. 1902.

1877. био је у српско-турском рату. 1888. покренуо је патриотски лист Велику Србију. Умро је 5. маја 1890. Рад Стевана Влад. Каћанског ограничен је готово само на поезију, па и ту није обилан.

У Бечу је почео да учи медицину, али, разболевши се, напусти студије. Умро је 29. маја 1875. у манастиру Беочину, у Фрушкој гори. Јован Грчић се песнички развијао као сви млади песници новога нараштаја.

ЛАЗА К. ЛАЗАРЕВИЋ ЖИВОТ. — Рођен је у Шапцу, 1. маја 1851, од оца трговца. Основну школу и четири разреда гимназије свршио је у месту рођења, остале разреде гимназије у

ЈАНКО М. ВЕСЕЛИНОВИЋ ЖИВОТ. — Рођен је у Салашу Црнобарском (парохија глоговачка), у Мачви, 1. маја 1862. [Основну школу свршио је у Глоговцу.

Један од првих писаца из Босне и Херцеговине био је Светозар Ћоровић. Родио се 29. маја 1875. у Мостару. Основну и трговачку школу свршио је у месту рођења.

Марта 1903. поново је отпуштен, а исте године поново враћен у судску службу. Као секретар Апелације умро је 14. маја 1907. године. Готово вршњак и друг Војислава Илића, Митровић је пропевао под његовим утицајем. Од 1890. до 1907.

АЛЕКСА ШАНТИЋ Рођен у Мостару 27. маја 1868. Ту је свршио основну, а у Трсту и Љубљани учио је трговачку школу.* Шантић је почео певати још врло млад, 1887,

када је постављен за професора југословенских књижевности на Великој школи. Умро је у Београду 3. маја 1898. »ПРИРОДНА КРИТИКА«.

Сремац, Стеван - ПРОЗА

Било је увелико пролеће, при концу маја месеца. Већ се смркло. Сто већ постављен још завида, јер је газда Радисав миловао завида вечерати и раније лећи.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Што гроб ладни једном свати, Назад више он не прати. (1845, 11. маја) КЛЕТВА Зелена је трава, Мома на њој спава, Вијар ветар пирну, У сукњу јој дирну, Сукњица се шири А ножица

Де поскочи, не лудуј, Ко би јако момак био Па се не би помамио! Ао селе босонога, Зла ти маја дозлабога, Не дала ти чарапица Ни лагани папучица, Да учиниш клепа-клапа — За тобоме, душо, скапа.

“ Тако деца лепо моле, А слуша и маја, Ложи ватру, спрема таву И масла и јаја. Али шкрипе кујни врата: Ко ли и отвара? Уђе неко: — „Добар вече!

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

ЉУБА: Нека, мајка, кад све носе овако, могу и ја. 8. ПИЈАДА у шеширу, кад говори све маја главом афектира у изговору, а ж изговара као дебље з, ш као подмукло с, ч као ц итд. ПРЕЂАШЊЕ.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Душан је био питомац чувене Николајевске академије, у Петрограду, и умро је тамо, маја 17, године 1892. Нада Паје Путника није се испунила. Мој отац Тома, прекинуо је ту галерију попова и официра.

Боја, радост, па и композиција, ренесансне су. Оскудне изложбе, међутим, биле су Сезанова и Реноарова, а сад, маја, Енгрова.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

Ту је изнео у живим бојама капетанов долазак у село, а наслов допису гласио је: Злочин од осмога маја, а садржина му је, отприлике, ова: За капетана рече ту да је звер у људском облику, и ништа мање; да је прави дахија,

Натпис му је био »Злочин од осмога маја«. А сада опет, 17. августа, промењена је општинска управа. Дакле то су ти датуми, осми и седамнаести, и сада знате шта

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

ПОЈАВА ЏАМБАСА А вакум Пантић, крут од несреће Ко макета на прослави Првог маја, По глави жалосне мисли премеће, Везује, спаја и прекраја: „Ко само смисли ово умеће?

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

Он је једну младу јегуљу затворио око половине маја у херметички затворену флашу напуњену мешавином обичне воде и формола.

Од маја до септембра те године брод је прокрстарио мора западне Енглеске, Бискајског залива, Хебрида, Фероерских острва и Шетла

децембра 1872, године, па до свога повратка 25. маја 1876. године, брод »Цхалленгер« прешао 130 хиљада километара (што чини више од троструког пута око земље по њеном

пучини Марока и Гибралтара; у мају, заједно са трансгресивном водом, доспева на пучину наспрам Португалије, па крајем маја улази у Гаскоњски залив, пошто обиђе Рт Финистер. Од тада почиње интензиван лов белога туња.

Ракић, Милан - ПЕСМЕ

ЈЕДНОЈ ПОКОЈНИЦИ Оскудна природа роднога ти краја, Кржљава и бона, без сунца и маја, Где мртвило хладно као авет дира, Нек дâ твојој души благотворног мира.

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

Тада мирише доба раног маја; И као да се, неприметно, просто, На Идеал што је у сећању ост’о Наставља тихо један сан без краја.

круница сваког младог, новог цвета, Сећа ме на пале круне старог доба, И пролећна раскош на таштину света, И мириси маја на задах од гроба.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

Донесите да с њом потрујем ове перчинаше. Ајте! Повељанаја творите, а ови ће предлагаје маја пити, не бој се!“ Тек је он изговорио те ријечи, Господар зазвони те му нареди таман то, бива да почасти главаре.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

ИИ МАСКЕ А) ВЕРСКЕ (ОБРЕДНЕ) БЕМБЕЉ У Дубровнику излазио је 1 маја (као турица на Сретеније); имао је хаљину сву искићену зеленијем лишћем и свакојакијем цвијећем; око њега су се вили

или по ребрима или по трбуху (Вук) лужина — луг љеља — краљица из духовског обичаја магања — мана, недостатак маја — редуша мајдонос — в.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

” После | тога девојка се врати кући маји својој, а маја је једва дочека и рашири руке пред њу, а кад она проговори, стане прскати и балити, да се мати упропасти шта јој је.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

Најпосле отворим једну велику страшну књижетину; видим, житија сви[х] свети[х] на три месеца: марта, априла и маја. Ха, помислим, ова је за мене!

Намери се корабаљ велики трговачки за Хамбург, у који 27. маја уљезем; и пођемо реком Темсом к мору. При Гравезанту, гди је велико пристаниште и гди се великолепна река Темс у море

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Из тога ће брака наскоро измиљети мали Јурићи, који ће га звати „ујцом“ и љубити му коноп кад дође у Зврљево! И маја је хтјела да се он пита пристаје ли да се Крива дâ за Ошкопицу. Сирота, добра маја!

И маја је хтјела да се он пита пристаје ли да се Крива дâ за Ошкопицу. Сирота, добра маја! То, истина, није учињено, али тек то показује да га она не гледа као дијете, да није више за „триске“.

водио још три седланика на појиште, па кад угледа Зврљевљане, а он ситно поиграј, тако да је Маји (онда је била дошла маја с Кривицом и Галицом) срце играло; четвртога, кад је већ био озбиљнији, те се није ачио јунаштвом и хитрином, но је

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

и бој је, како је рекао енглески посланик Грегори, који је бранио српску ствар, на чувеној седници доњег дома, 17. маја 1863. године, у Лондону, бој је трајао сву ноћ.

Први пут га је угледао пред само подне, 9. маја 1798. године, са палубе брода који је, из Беча, пловио према Београду.

А кад је угледао, 9. маја, док се брод приближавао Земуну, тај озарени бездан над београдском тврђавом, сазнао је, из себе, да ће то бити ту,

) Од тада, Рига Велестинац и Рига од Фере опет су били нераздвојни. Пред подне деветог маја следеће године брод се приближио Земуну.

У њега је улазио мир. О смрти Риге од Фере има неколико верзија и све су сагласне у овоме: прво, да је 9. маја 1798.

И Вучић је у Београду, 16. маја, на дан када су у Новом Саду сахрањивали Љубицу, приредио величанствену забаву, у Топчидеру, за младе војнике.

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

Деде, брате, ијујуј, Де поскочи, не лудуј! Ко би јако момак био, Па се не би помамио! Ао, селе босонога, Зла ти маја до зла Бога Не дала ти чарапица, Ни лаганих папучица, Да учиниш клепа клапа За тобоме, душо, скапа'!

На празник светлога Маја похитај, љубазни друже, У овај мирни дом. Дарови божице штедре на столу одавна стоје; И поморанџа слатка, и сочни

Петровић, Петар Његош - ЛУЧА МИКРОКОЗМА

С. МИЛУТИНОВИЋУ (На Цетињу 1. маја 1845) Да, свагда ми драги наставниче, српски пјевче небом осијани, задатак је см'јешни људска судба,

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

ОТО ГЕРИКЕ То беше рано изјутра, 20 маја 1631. Млади већник вароши Магдебурга, Ото племенити Герике, пробуђен из сна, јурио је трчећим кораком у варошку

Могу, дакле, да се маја месеца исте године појавим пред Лавоазијеом, да му испоручим не само поздраве Жакена већ и његову благодарност на

Што сам наумио, то сам учинио. Трећег маја, лепог пролетњег дана године 1789. рано ујутро, појавих се у Паризу, савремено одевен, у црном оделу, са кратким

„Конвент је размишљао само о томе како да осуди на смрт све закупце. Али када је онде, 5 маја 1794, прочитан извештај о делатности генералних закупаца и о оптужбама које су против њих поднесене, увидео је Конвент

„8 маја, рано изјутра, одведени су оптужени у једну просторију која се налазила поред главне суднице Револуционарног трибунала.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Маја је већ читава дјевојчица, лијепо напредује у клавиру. Ти је готово и не познаш!“, јављала су писма. „Хоћемо ли и ми нај

А кочијаш је за несрећу био једноок. За колима је трчао Леро. С почетка смо били шутљиви. Маја је с времена на вријеме устајала тражећи очима Леру, који је заостајао или истрчавао далеко пред кочију.

На већ косим зракама свјетлуцале су се међу гранама нити паучине. Маја се боље загрне у свој капутић. Било је вријеме да кренемо.

И Долорес је схватила да је то обред. Припитивала ју је за неке рецепте, а то је отворило нове могућности разговору. Маја је хтјела да демонстрира Лерине мајсторије.

Доиста, често ми се чинило да лаж повређује више мој естетски осјећај него неко моје етичко начело! Кад би Маја, на оно навадно запиткивање: „кога волиш, маму или тату?” одговарала: — тату колико и маму, маму колико и тату!

” одговарала: — тату колико и маму, маму колико и тату! — кратко сам пресијецао: — „не, Маја! Не смијеш тако! Мораш вољети више маму, она то несумњиво више заслужује”.

А није прошло много времена док сам запазио да је Маја и сама постала више-мање свјесна тога. Остала је засјењена неком озбиљношћу, у некој замишљеној расијаности.

Петковић, Владислав Дис - ПЕСМЕ

Ноћи где не беше већ тол'ко столећа? То је земља њене лепоте и маја. Земљу где дан, ваздух и цвеће мирише, Чије време нема будућност ни сате, Где су венци, боје — да л' ту земљу знате?

А већ у тој земљи где је било цвеће, Живела је она, и младост, и дуга: А већ у тој земљи овладала туга, И уместо маја свуд се јесен креће.

После јесен дошла на сарану маја. На сарани маја била је и она; Саранила дане цвећа и младости И са њима венце, и своје радости, И све што је била

После јесен дошла на сарану маја. На сарани маја била је и она; Саранила дане цвећа и младости И са њима венце, и своје радости, И све што је била њена васиона.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Првог маја исте године наша школа прослављала је Мајски дан. Српска школска омладина, која је обожавала Милетића и његов национали

Помислио сам у себи даје преда мном сам цар, а ако је тако, помислио сам, да ли је сазнао да сам на прослави првог маја у Панчеву газио његову жуто-црну заставу.

р. Бела Кућа, 11. маја 1918. године У току светског рата Национални савет за научна истраживања делимично је помагала Влада иако је,

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

(1996) ПУКОТИНА У ЈЕЗИКУ Тачно пре сто година, 3. маја 1898. по старом, а 16. маја по новом календару, у Београду је у јутарњим часовима рођен Растко Петровић, недалеко од

(1996) ПУКОТИНА У ЈЕЗИКУ Тачно пре сто година, 3. маја 1898. по старом, а 16. маја по новом календару, у Београду је у јутарњим часовима рођен Растко Петровић, недалеко од Института за књижевност и

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

споља, а заправо гледа према нама читаоцима као чист посредник - лик назива неутрално именом Томча, Тодора, Марко, Маја.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

Сусретај га с надом и са добром вољом, Чврсто држи крму свога малог чуна; Не буде ли Маја што ти срце жуди, — Може бити Јуна.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

— Знаш, једно са другим; на свагда Пролеће кад би нам трајало, би л’ би желили маја? — Ти си паметнија мало од прве. А снуждена што си, Сестрице трећа?

Маринковића око Ј. Авакумовића са др Војиславом Илићем Илијашевићем: Књижевне новине XИВ, бр. 171. од 18. маја и бр. 173. од 15. јуна 1962). МАДАМЕ (стр. 72).

РУСКА ЗИМА (стр. 82) Ова песничка посланица заправо је саставни део пишчева приватног писма писаног из Москве, 7. маја 1799, његовој куми, супрузи тадашњег сегединског протопрезвитера, а штампана је у Летопису МС за 1827, ч. 11, стр.

” Песма је морала бити добро позната још и око год. 1880, пошто је тада цитира Змајев Стармали (10. маја, стр. 98б), у ироничној алузији на савремене политичке прилике.

120, 122) Мушицки је добро осећао шта значе оне Вукове речи о потреби ползовања непријатељима, па му је доцније (7. маја 1817) писао овако: „Чисто је каткад нужно духу человјеческом уврежденије са стране.

је додуше штампана 1827, али је предговор датиран из Новог Сада, децембра 1825, цензорска сигнатура у Будиму, 3. маја 1826, а Пачић је још 1816. год. писао Вуку да има разних песама, тада још додуше махом преведених (в.

Морала је бити позната још и око год. 1880, док је те године Змајев Стармали (10. маја, стр. 98б) наводи у једној савременој политичкој алузији. Она се и певала, а о томе има више доказа. Ево неколико.

43, стр. 335а; потпис: С. Милутин. ВАРАЛИЦИ НАДИ (стр. 231). Објављено у Серпском народном листу од 28. маја 1842, ч. 21, стр. 161аб. Потпис је, као најчешће у овог песника: С. Милутин, тј. Срб-Милутин.

Стармали од 10. маја 1880, 98б). — У тексту ове песме како га је Суботић објавио у Животу И, 114 има још и седма срофа, која гласи: Многа

Бојић, Милутин - ПЕСМЕ

Но то ће бити за тренут, а потом У наше очи леш ће маја лећи И тај тренутни осмех ће изрећи Суд над некада вољеним животом: Оно што тада звасмо живот цео Беше тек један

Усред Маја јесен! И он кô кепец блуди сам и плаче. XXXИ Кô устремљене две буктиње свеже, Уз праскав пожар растопљене смоле

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Уочи 1. маја, у Самобору, пободе се свечано поред бунара младо б. дрво, које се претходно окити. То дрво зове се »мајум« (Маібаум).

У подизању и кићењу учествују сви који са тог бунара носе воду. »Мајум« стоји ту за време целог маја (ЗНЖОЈС, 18, 77).

ЈАБЛАН Паппел (популуѕ пyрамідаліѕ). Јаблан. У Пољици (Далмација) ј. се узима за мај: он бива 1. маја посечен, окићен барјаком, и уз пуцање пушака усађен пред кућу главареву, где остане дуго времена. Такав ј.

(иб., 167 ид). — Т. гранчица забада се у купусиште, да сачува к. од бувача (иб., 183). На дан 1. маја оде сваки момак у шуму, нађе храстић или т.

с., 23, 1968, 61). Бреза. Брезова грана као маја (нем. Маібаум), са лишћем на врху (које представља фалус), поред других грана, 1.

Бреза. Брезова грана као маја (нем. Маібаум), са лишћем на врху (које представља фалус), поред других грана, 1. маја, или о Тројици, или уочи Ивањдана или кога другога дана, носи се у литији по селу или се поставља испред куће у знак

Ћипико, Иво - Пауци

у којему стајаше: „Петру 1/4, Ивану 2/5, а Павлу 1/3”, бијаше замијенио бројеве ријечима: „Петру 1 априла, Ивану 2 маја, а Павлу 1 марта”. Премишљајући о томе, није му се дало на смијех, но сажали старца.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

је припремљен давно, и мирта, и мајске руже, На столу амфора блиста и скромна вечера с њом; На празник светлога маја похитај, љубазни друже, У мирни овај дом.

“ Светом Петру мучна беше ова вика, ова граја, Обојицу пусти с миром у пределе вечног маја. „Али знајте, рече Петар, не пуштам вас због стихова, Него зато, што је богу додијала ларма ова.“ 1888. ПРИЈАТЕЉУ 1.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

новине: Мустафа Кемал, велики реформатор Турске, увађа у целој својој држави суви режим, а овај ступа на снагу првог маја, дакле баш на данашњи дан.

У моме дневнику пише: Стигли у Цариград 2 маја до подне, небо облачно, Мраморно Море сиво као пешчар, Стамбул прљав, станица мусава.

Прелиставам мој дневник. Другога маја, тако стоји у њему, били смо у свечаној седници претстављени Светом Синоду Цариградске Патријаршије.

Шестог маја. Слава патријаршиске цркве Светог Ђорђа. И моје крсно име. Велика литургија. Чинодејствовао патријарх уз асистенцију

Можда је то била само вртоглавица, изазвана толиким почастима које се сручише на моју главу. Десетог маја. Стигли су сви делегати. Конгрес отпочео свој рад. Но о овоме у идућем писму.

Али када је султан Мухамед ИИ, Освајач, ушао 30 Маја 1453 у Цариград, и када је тако ми бар причаше услужни чичерон у цркви Свете Софије тај султан ударио својом шаком, а

Тако је и било. Када сам маја 1930 дошао у Грац да предам Кепену сретно довршени манускрипт за његов Приручник, не затекох Вегенера онде.

Она је на брзу руку организована и, крајем априла 1931, пошла је са западне станице, а 8 маја стагла на средњу. Ту је затекла Георги-ја, Леве-а и Сорге-а у животу, али Вегенера и Расмуса није било међу њима.

Вест да помоћна експедиција није нашла Вегенера у средњој станици стигла је, преко страних новина, у Београд већ 11 маја.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

„Од 1684. поново је био у млетачкој служби, у Боки.. Погинуо је око 7. маја 1685. у кланцу на Вртијељци, бранећи узалуд Турцима продирање према Цетињу.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности