Употреба речи митским у књижевним делима


Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

ИВ КАЗИВАЊА А) ПРОЗНА А) ВЕРОВАЊА Има казивања којима је првобитно порекло у митским и мистериозним веровањима, у првом реду паганског карактера, где нарочито место заузимају праотачки култ и

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

(И тај мал дел мисерере је једна од ријечи које су онда у мојој нутрини одјекивале, а и данас одјекују, големим митским одјеком.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

говорне употребе, која се често прелива у богатим дијалекатским, али исто тако и фразеолошким, каткада предајним и митским бојама – неопходна су неколика уопштенија објашњења.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Он се појављује у свим врстама народних усмених творевина, лирским песмама и баладама, епици и митским и историјским предањима, пословицама и изрекама.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Из етимологије разних имена ‹ове биљке› дају се извести закључци о митским схватањима о њој. Име »сирота« одговара немачком схватању, и претпоставља (ако наша реч није позајмица?

У народној митологији и приповеткама ј. се спомиње изванредно често. Нарочито је често реч о митским ј. које расту на дрвету коме евентуално не припадају, и које обично, у планини и у језеру, чува аждаја, или арслан,

и Wаглер у Паулy-Wіѕѕ., 1, 919), двори (Вук, Пјесме, 1, 514). У једној митској клисури са митским препрекама помиње се ј. шума (БВ, 9, 138; упор. Хумбабину кедрову шуму, у Епу о Гилгамешу). Ј.

Шимшир; зеленика (Софрић, 219). Шимшир се спомиње у народним песмама као лепо и скупоцено дрво: од њега се, у митским дворовима, праве кућне греде, палице, вретено (Софрић, 219).

СКГ, 60, 1940, 1—6). О разним митским биљкама в. Речник (на многим местима) и Додатак, ИИ (на више места). В. и СЕЗ, 72, 1958, 195 (где је наведена и

Речник (на многим местима) и Додатак, ИИ (на више места). В. и СЕЗ, 72, 1958, 195 (где је наведена и литература о митским биљкама); СЕЗ, 58, 349; ГЕМ, 44, 1980, 169.

Другу категорију чине стварне биљке са неким митским особинама, и таквих у Речнику има много. Сеновита дрвета. У Животу и обичајима народа српскога (Беч, 1867, 236 ид), у

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности