Употреба речи мишару у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

као Мали Јанко, Милисав Милошевић лајтнант (који је остао жив од Француза, и опет пређе нама у помоћ и погибе на Мишару 1806. године), Ђука фендрик, Ђока Мићановић стражмештер и млоги други.

Но чусмо гди око Мишара пушке пуцају и хан у Мишару гори. Познамо да су Турци нас претекли и да нам је пут од наше војске пресечен, мало се повратимо, да и̓ около обиђемо

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

СРЦЕ НА МЕРИ 252 25. БОЈ НА САЛАШУ 259 ІІІ ДЕО: БЕСМРТНИК 264 1. УСТАНАК 265 2. КУЋНИ ПРАГ 269 3. БОЈ НА МИШАРУ 276 4. „НА МИР” 286 5. СВАДБА 294 6. ОБИЧАН ДОГАЂАЈ 299 7. ЖИЖАК СЕ ГАСИ 304 8. НАТУШТЕНО НЕБО 310 9.

Он поста војвода и стаде постављати старешине, које ће му чувати дринску границу. На Мишару те исте, 1806. године, нађоше се Мачвани са устаницима. Ту су се борили као лавови.

Сад, хајдемо у кућу!... И уђоше сви. 3. БОЈ НА МИШАРУ Али се у том добу није дало никоме седети мирно под својим кровом.

Јурнуше на све стране... Устаници их убијаху и празним пушкама, као врљикама... Ту, баш на самом Мишару, погибе Сулејман, Кулин... Сукоби се с Луком... И потегоше један на другог кубурлије, али слагаше.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Где стоји Карађорђе, а где је, према њему, Бетовен? Карађорђе је по Мишару гонио хордију, — и то колику! — Док је Бетовен, на миру, стварао Хероику.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

у разглављеним сеоским двориштима, отежалих, силних звезда у августовској ноћи над Авалом и Врачаром, после боја на Мишару, не појамних киша, слепљених са црним јесењим ветровима, о које се саплићу коњска копита.

Било је то 1806. године, у августу, на сам дан победе на Мишару. Понекад Змај од Ноћаја чучне на свој угао и из жабље перспективе посматра аутомобиле који се баш са тог места, са

Прва је опомена, схватио је то тек у оној тамници, у Зворнику, дошла у лето пред бој на Мишару. У уверењу да је добро испитао ствар, Стојан Чупић, у јуну 1806, наговори Проту Матеју Ненадовића да пођу на преговоре

је, како кажу историчари, за успех другог устанка била онолико значајна колико је за Први устанак то била битка на Мишару, војвода Јован Добрача је изишао славан колико са своје храбрости толико и са свога пожртвовања.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Можда и има неке психолошке дражи живети у противречности између слављења Аустрије и потајних сањарења о Мишару; има и корелат историјске неминовности који то игнорише: народе освешћују, дижу и буне, у значењу и дословном и

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

У томе је и величина песме Бој на Мишару, у којој се признање погинулим турским поглаварима спаја са самилошћу према Кулиновој удовици.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Из тих борби сиротиња раја ушла је у велику буну из 1804. године, у битке на Иванковцу и на Мишару, у први и други устанак, којима су заувек раскинути турски окови.

потиче читав низ песама: Почетак буне против дахија, Бој на Чокешини, Кнез Иван Кнежевић, Бој на Салашу, Бој на Мишару, Милош Стојићевић и Мехо Оругџић, Хвала Чупићева, Бој на Лозници, Луко Лазаревић и Пејзо, Бјелић Игњатије, Лазар Мутан

Такве су, рецимо, песме: Цар Лазар и царица Милица и Бој на Мишару. У првој гавране, који Милицу обавештавају укратко и уопште о српском поразу, смењује тешко рањени Милутин, који

Иван неће ни од кога плате, Ивану ће Ристос господ платит када Иван буде на истини. 86 БОЈ НА МИШАРУ Полећела два врана гаврана са Мишара, поља широкога, а од Шапца, града бијелога, крвавијех кљуна до очију и крвавих

у војсци турске поглавице, и вид’ли смо твога господара, господара Кулин-капетана, и видл’и смо Црнога Ђорђија у Мишару, пољу широкоме. У Ђорђија петн’ест хиљад’ Срба, а у твога Кулин-капетана, у њег бјеше сто хиљад’ Турака.

Ту смо били, очима гледали, кад се двије ударише војске у Мишару, пољу широкоме, једно српска, а друго је турска; пред турском је Кулин капетане, а пред српском Петровићу Ђорђе.

Марка Краљевића, Бајо Пивљанин и Бег Љубовић, Почетак буне против дахија, Бој на Чокешини, Кнез Иван Кнежевић, Бој на Мишару. Од старца Милије Вук је записао, између осталих, ове песме: Бановић Страхиња, Женидба Максима Црнојевића.

Пре устанка био је свештеник, а у устанку војвода, заповедник коњице. „Истакао се нарочито у боју на Мишару 1806. Од 1807. постао је заповедник Шапца.“ Године 1813—1832. провео је у емиграцији. Умро је 1852.

Изашао је брзо на глас због своје храбрости, и одликовао се у више бојева, нарочито на Мишару и Салашу... 1813. до 1815.

У почетку првог устанка био је прост војник. Карађорђе га је поставио за војводу поцерског 1806, пред битку на Мишару. После ове битке Милош је у Китогу потпуно уништио остатке разбијене турске војске и заробио сабљу Кулинову.

од камена зове се кула или двор“ кулаш — коњ мишје боје Кулин капетан — заповедник турске војске, погинуо у боју на Мишару 1806.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности