Употреба речи обиље у књижевним делима


Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

без — врста платна белај — несрећа, зло, беда белокорац — нож са ручицом од беле кости берићет — издашан род, обиље бимбаша — командир веће војне јединице бињеџија — ваљан коњаник борија — труба бугија — прашина, облак прашине

Теодосије - ЖИТИЈА

Расуђиваше да су царство и богатство, слава и сјај, и свака срећа пуни метежа и нестални; сматраше видљиву лепоту и обиље овога света као сенку, и разумевши да је много јело и весеље и све што је људско на земљи сујетно и нестварно, деснога

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

подрхтавање, треперење, брзо понављање једног истог тона три грације (Аглаја — сјај, Еуфросина — веселост, Талија — обиље) — богиње чари, лепоте и љупкости код старих Грка и Римљана Ћеф (арап.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

(Ниџина ракија) Обиље тих, посебних знања, ширина и проживљеност обавештења чине Ћопића једним од најбољих познавалаца нашег народног живота.

Раде Лоповски) Поиздиг до поиздига, пад до пада, а у целини: један једини талас, без погрешке и без сувишности. Обиље усклађених вокала и опојност ијекавштине — тајна су те распеваности.

Преливи у значењима, мелодиозност, обиље лирски меких провинцијализама — свему томе је, још једном, извор у детињству.

У циклусу Вукова азбука две песме, зачете у игри и из игре, најбоље показују обиље и квалитет Радовићевих асоцијација.

Песник је, ипак, и за једну овако произвољну претпоставку нашао обиље љупких и духовитих доказа. Све је са свиме у вези, нарочито у игри.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

итд.; посрбљене словенске речи: стрелац, обиље, човекољубље, савршенство, будући, новорођени, пријатан, искушење, итд.; руске речи: посредник, постојан, природа, итд.

— Јанко Веселиновић вреди више као песник но као приповедач. Оно што је најлепше у његовим приповеткама, то је обиље поезије, топлота осећања, и тек у другом реду верно приказивање сеоског живота.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

има не ретко узлета и снаге, развибриран тон реторства, а одликује се и згодно нађеним реченичним обртима, уз обиље поетских украса, а зачињено је понајвише сликовитим и живописним поређењима.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Подучавање ”шепавих патки” било је неупоредиво боље плаћено, а имао сам и обиље слободног времена за тенис, јахање и надметања у пливању и роњењу.

теретом младих кукурузних клипова, а пашњаци поред њих били су пуни стада оваца набреклих вимена која су обећавала обиље млека, масла и сира, какво је Идвор ретко видео.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

љуби Дам (5) Јановој (6) Да не би гледале („Ал су била и тежа времена“) И мада у Матићевој поезији налазимо право обиље оваквих резова, овом се приликом на њима не можемо дуже задржавати.

Отуд и навире оно језичко обиље које су критичари толико пута већ истицали. Али оваква, целовита и непосредна реч, не само што је нераздвојно дата са

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

А ипак, биће да је најпре у праву Јован Скерлић кад истиче импресионистичке црте. На импремонизам опомиње обиље тренутних сензација, визуелних, акустичких и тактилних, са финим прелазима; затим обиље чулних утисака који су

На импремонизам опомиње обиље тренутних сензација, визуелних, акустичких и тактилних, са финим прелазима; затим обиље чулних утисака који су преломљени у доживљају лика; најзад, хотимично везивање описа за око и ухо главне јунакиње, за

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

Жару невесели када песме у мени пронађу мрачно обиље што ме мори глађу. Све што имам то су наше речи над водама што слуте тајни сплет токова кад открије врх бол у мени

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Петнаести век доноси већ обиље података о постојању готово свих усмених радова и врста, као и њихове оцене. Од краја 15. до 19.

Право обиље патриотских песама налазимо код трећег песника, Алексе Шантића (1868-1924). али је он више продужио овај традиционални

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

П. се ставља и у ђурђевдански колач (ГЕМ, 25, 1962, 199, Горња Ресава) — свакако: да благотворно утиче на плодност и обиље (на то указује и веровање да ће породиља имати млека ако »једе доста црна лука и пасуља«, СЕЗ, 19, 100, Хомоље).

Ћипико, Иво - Пауци

Прави правцати срећни сеоски живот — живот који је доносио обиље благослова. Настала јагма за радом. Људи почеше уз које му драго услове узимати земље на кметство.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

проучавање односа усмених и писаних облика није довољно без српскохрватске књижевности, у којој је сачувано обиље аутентичних усмених облика из разних времена и великих лепота, у којој у току векова активно живе једни поред других

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности