Употреба речи паралаж у књижевним делима


Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

266 КРЕПАО КОТАО 268 А ШТА ТИ ЈЕ 270 СЕЉАК И МАГАРЕ 271 МЕДВЕД КАО ПУДАР 272 ЛАЖ И ПАРАЛАЖ 273 ЕРО С ОНОГА СВИЈЕТА 274 ДОБРО ЈЕ КАД-И-КАД И ЖЕНУ ПОСЛУШАТИ 276 ШЉИВЕ ЗА БУБРЕ 277 ПОМОЗ БОГ, ЗЛА ЖЕНО!

Ето зашто ја плачем! ЛАЖ И ПАРАЛАЖ Састану се једном два човјека, једноме је било име Лаж, а другоме Паралаж, па рече Лаж: — Јеси ли чуо за они струк

Ето зашто ја плачем! ЛАЖ И ПАРАЛАЖ Састану се једном два човјека, једноме је било име Лаж, а другоме Паралаж, па рече Лаж: — Јеси ли чуо за они струк зеља, те је у нашем селу изникнуо? — Какво зеље? Не ја! — одговори Паралаж.

— Какво зеље? Не ја! — одговори Паралаж. — То је страшило божје! Више од икаква дуба, дебље од икаква јаблана, а гранатије од највише јеле.

Све живо, што зеље једе, од њега се храни и ништа се не познава, колико да из морске пучине зацрпнеш чашу. Сад почне Паралаж Лажи: — А јеси ли ти чуо за они казан, што га ми сељани градимо? — Не ја, — одговори — а какав казан?

Бајић, 1905. 103. ЛАЖ И ПАРАЛАЖ: Забележио Вук Врчевић. Објављена у првој књизи његових народних приповедака, 1868. 104.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности