Употреба речи плодних у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

зеленаши и кајишари којима је баш ово бурно време годило; јер кад ови бесни таласи, ваљајући се с високих гора, са плодних равница усеве упропасте, а трошан темељ јадних колиба у своме беснилу разнесу, онда ће бити јевтина надница, онда ће

Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

вама, брезо и шљиво, јесени пуна плотуна, вама, хлебе и вино, вама, мудра искуства, и теби, домовино великих плодних уста, теби, суморно братство мрака и свеће од лоја, теби, земно богатство, и теби, љубави моја, висећи на брези

Црњански, Милош - Сеобе 1

Над том хумком, било се наднело неколико плодних јабука, чије су гране повиле се до земље, пуне сазрелог воћа. Уоколо, горе, виде дрвене тремове, по којима су

Сва та земља, у којој су се крчили кроз шуме и пробијали кроз баруштине, до топлих и плодних, питомих узбрдица, још једном се показа онаква каква беше кад су је при доласку затекли.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

стихови, поседују неку драж, или се, барем, могу поднети: Највећим делом света данас крекећу паре, Уместо плодних њива дремају смрдљиве баре; Највећим делом света данас су једино сити Хуље и паразити.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Од 1883. до 1885. он је предавач гимназије у Ваљеву, где је, крај Љубомира П. Ненадовића, провео неколико плодних и угодних година. 1885. дође за предавача у Шабац, 1890.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

А сузан поглед младе мајке, слаб, као ружа у ћупу железном. Са жена плодних, пијаних винограда, из којих јастребови излећу у јесен, наша би тела, голубови бели, у бескрај, без жалости, ишчезла.

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

Дан ведар, бистар, и пун плодних клица, Небо пуно зоре, надања и вере, Раздрагана песма пробуђених тица, А зраци новог сунца свуд трепере.

Попа, Васко - КОРА

порцулански зев У златном кругу досаде Стрпљиво очекује Неминовни ковитлац ХАРТИЈЕ Аурелу Гаврилову Дуж плодних плочника Гађење скупља Преживеле осмехе Силованих предмета На благим падинама ветра Хвата Чисте летове Без одласка и

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

и најважнији слуга српског сељака, а нај више у Банату Он пооре све њиве у пролеће, он превезе сазрело жито са далеких плодних пола на сеоска гувна, када дође време жетви.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

хришћанства) божанство видела, можда и сам митски словенски Свантовид (Свентовит); иза девет сестара слути се девет плодних месеци; а то што свака од њих премине на свадбеном путу упућује нас на још дубљи слој.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности