Употреба речи преспе у књижевним делима


Дучић, Јован - ПЕСМЕ

Али увек тужно беше срце Деспе... Подари иконе цркви Архангела, Златне канделабре Пречистој код Преспе, Два товара блага и двадесет села Цркви у Леснову... Склопи очи сетне, У исход уштапа, једне ноћи летње.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Има пословењених аромунских породица које још знају цинцарски („влашки“), као у Ресну и Јанковцу код Преспе. Кадшто скоро пословењене аромунске породице, које не знају више влашки, још нису усвојиле славу и одсуство славе код

пропасти бугарске државе један моћан властелин из Трнова основао је у области западног варијетета централног типа (око Преспе и Охрида) нову државу, која је под Самуилом обухватила све крајеве до дунавских области.

Између њих су се увукли многобројни досељеници из Преспе, од Струге и Охрида, од Костура и средње Арбаније, од Скадра итд... И само њихово име се са временом изгубило.

И ови најбољи делови Преспе не могу живети од земљорадње. Још у већој мери то вреди за језерска села, на обалама оба језера и на острву Аилу у

Ја сам 1900. године, мерећи језера, становао у селу Конском, на западној обали Преспе, и оно се тада састојало само из једне велике задруге од 100 чланова који су живели у три куће и бавили се поглавито

Такве велике задруге патријархалног живота карактеристичне су за склоните крајеве око Мале Преспе и Малог језгра, и села се састоје обично из једне, ретко из две-три, такве задруге.

Исти утисак оставља и варош Ресен. Тиме наилазимо на другу карактеристику Преспе: поред архаичног словенскога (балканскога старословенског) јавља се аромунско увлачење у Словенство и још чешће

Код њих има непоузданости, која је у противности с особинама осталог примитивног, честитог и чврстог становништва Мале Преспе. Јако се осећа комбинација аромунских особина са словенским, нарочито у Ресну, Јанковцу и околини.

вези с тим нема у маси, у правом сељаку, ни трага од историјске свести, која би се везивала бар за велике догађаје око Преспе и Охрида.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

ова легенда старија од хришћанства, јер се купина и иначе спомиње као седиште женских демона и божанстава: у околини Преспе верују да у купини станују самовиле, и зато је забрањено на таквим местима ноћити и мокрити (ГНЧ, 24, 1905, 262). Упор.

стави на огњиште, даје му се да »вечера« (тј. стави се на њега кашика пасуља и преспе се вином) (ГЕМ, 22—23, 1960, 150 ид); у Јадру домаћин љуби б.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности