Употреба речи публици у књижевним делима


Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Све чешће су га напијали и збијали с њим шале. Пијан, урлао је своје чувене стихове кафанској публици која се превијала од смеха. Једне вечери, лајао је чак за опкладу на месечину, што изазва право одушевљење мештана.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Прилагођавање дечјој публици узима се као неопростив грех. Кроче (В. Сроце, 1866-1952)је то овако образложио: Уметност за децу никада неће бити

У свему томе постоје, чини ми се, неке забуне и обмане: у примедби о прилагођавању дечјој чита- лачкој публици, деци се приписује улога коју она немају нити је могу имати.

Писац који приповеда одраслој публици претпоставља даје велики број околности познат, што му дозвољава извесну брзину која је део лакоће и отмености причања.

Ако се говори о дечјој читалачкој публици, те о детету као читаоцу поезије, ваљало би посебно разматрати његове потребе, посебно могућности.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

У првом реду и у главноме он је јасан писац. Он се први међу Србима обраћа великој публици, целој нацији, и труди се да буде што простији и разумљивији.

Он пише течно, читко, на начин врло приступачан широј публици. Он је освојио српску читалачку публику, забављао је за неких педесет година, још 1852.

Ти комади својом националном садржином и патриотским смером могли су се допадати одушевљеној публици шездесетих година и задовољавати потребе оскудног националног репертоара у позориштима у Новом Саду, Београду и

Ненадовић је један од најпопуларнијих старијих писаца српских, и у широј књижевној публици он је стекао готово исте симпатије на које је раније наишао Доситеј Обрадовић, са којим иначе има толиког заједничког.

На не мање огорчене противнике наишао је у књижевним круговима и у такозваној »благоображеној публици«. Главни напад учинио је он на њих, показао им како не знају да пишу, и упутио их у школу простога народа.

И у публици и у књижевној критици српској, све до пред крај XИX века, владало је у пуној мери оно што је Лаза Костић 1885.

Сва пажња је обраћена на декорације и на стил. Тај стил, старински китњаст, цветан и поетичан, у широј књижевној публици сматрао се као главна одлика Мијатовића као приповедача.

И његова романтика и фразеологија допала се и допада се увек широј публици, која је још сачувала старински укус за све што је споља поетично и фантастично, и за шарену и звучну фразеологију.

ОПШТИ ПОГЛЕД. — Сремац је имао све врлине којима се могао допасти великој публици, и дошао је у згодан час. Предмети су му били анегдотични и занимљиви, личности оригиналне и живописне, стил рељефан,

било их је који су се бавили и страним књижевностима, који су у књижевно писаним расправама представљали српској публици велике стране писце.

Сремац, Стеван - ПРОЗА

испред деце, тако достојанствено да се писцу чини најзгодније да га баш сад опише и фотографију преда читалачкој публици.

Симовић, Љубомир - ХАСАНАГИНИЦА

Страном окренутом публици, кућа нема зида. То омогућава да се прати разговор који ће се, у другом делу ове слике, одвијати у Хасанагиној соби.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

своју драгоцену, дуго скривану и пажљиво чувану збирку скупоцених баналности да би је први пут приказала радозналој публици.

Симовић, Љубомир - ПУТУЈУЋЕ ПОЗОРИШТЕ ШОПАЛОВИЋ

МАЈЦЕН: То, да вам на позорницу пада сенка вешала? (Затамњење) ИИИ СЛИКА СВАЂА У АЏИЋА ДВОРИШТУ (Право према публици, унутрашња фасада једноспратне куће покојног мајора Аџића. Дуж целог спрата велика веранда.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

који се кроз боје сјаји, и како нашу земљу, најпосле, један сликар, наш, монументално види, па сам се поклонио публици, и, кроз задња врата, брзо, нашао, на улици.

Нушић, Бранислав - НАРОДНИ ПОСЛАНИК

СВИ: Доле! СРЕТА (публици): Е, сад је постављена свака ствар на своје место! Завеса ЧИН ТРЕЋИ Позорница на средини подељена Лева (од

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

разоноду, када сам писао своје дело „Кроз васиону и векове“ које је нашло лепа пријема у нашој и страној читалачкој публици. Но највећу благодет тог свог споредног занимања осетих за време немачке окупације наше земље.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Али (брзо морамо причати, јер иначе никад не бисмо могли испричати) не потраја дуго, а у публици завлада нежељени али и неподељени утисак: да се Лепир Алекса, који је улогу Обилића држао у својим рукама, неће и не

се Обилић; онда једним балетско-пантерским скоком одскочи Обилић у страну, онда гурну Вука Бранковића, и онда лицем публици, витлајући рапиром (који је подигао) око своје јуначке главе, опсова онај исти глас из публике, али таквом псовком,

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

Разуме се, да је он морао објашњавати публици значај свакога имена, те је тиме како он говораше, »распростирао научне философске идеје у питомој Шумадији«.

Нушић, Бранислав - ГОСПОЂА МИНИСТАРКА

” Тако ће да лану; знам ја њих, а знам и тебе. Иди, иди па објави. (Васа оде. – Публици, прилазећи рампи.) – А што се ви церекате мојој судбини?

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

наиђе и суша, Па се млеко (или вода) у песми прогруша; Ал’ чим дође твоја „Шетња“, ил’ с десна ил’ с лева. Публици се брк насмеши, па нико не зева. Ти си онај грабанцијаш увек, без прекида, Који уме да облаке са чела нам скида.

Краков, Станислав - КРИЛА

— Митфорде, пијани сте... — Не, не, узећете је... Играчица трбухом седела је сред руских официра и објављивала публици: — Васиљ љуби очењ харашо... — Ах qуелле роѕѕе, љутио се Француз, тумач при руској бригади.

Нушић, Бранислав - СУМЊИВО ЛИЦЕ

У углу, иза ових врата, лимена пећ, од које чунак иде најпре право ка публици, уза зид, па се над столом г. Жикиним превија у колено и полази лево, те пробија зид над вратима практикантске

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

оснажени нарочито после Декларације о називу и положају хрватског књижевног језика (1967), приказивали су хрватској публици залагање за заједништво као српски унитаристички притисак.

Крај 13. века донео је српској публици једну нову литературу, која отвара поглед на свет витештва и куртоазије, другачији од оног који јој се дотле нудио.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

окачен на тим вратима, казује нам - као и мени кад сам први пут овде хтео да уђем - да је данас Музеј неприступачан публици. Али мене овде не сматрају за публику и зато ћемо ући и несметано прегледати што нас год буде интересовало.

Оно дело допало се публици; дванаест дневних новина и периодичних ревија узеше га за свога сарадника. Његова јавна предавања, одржана у свима

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности