Употреба речи радних у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

извештаја може се закључити да се на селу тачно зна шта је дете у одређеном добу живота кадро да изврши од радних обавеза.

Социјализација деце, у смислу стицања радних вештина, у патријархалној култури, где постоји изразита и строга подела на мушке и женске послове, само је делимично

Рано преузимање извесних, одређеном узрасту примерених радних обавеза, буди и јача код деце осећање самосвести, одговорности и поуздања у сопствене снаге.

Преузимањем самосталних радних задатака деца се рано сусрећу с тешкоћама, непредвиђеним ситуацијама, а то развија код њих иницијативу, самосталност,

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

најзад, и социјалиста, који су сматрали да је политичка и национална слобода само услов рада на економском ослобођењу радних маса, да је уједињење и ослобођење Српства само »један колут на ланцу других слобода«.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

колико апотека треба у вароши од три хиљаде душа; даље, о побољшању стања раденичког, повишењу наднице и смањивању радних часова, о могућности шећерне фабрике у нас и о оплемењивању коњске расе у Србији.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Епска поезија радних маса развијала се и после појаве властеле, у робовласничкој и феудалној епохи, добијајући различне подстицаје,

У свакој од тих ситуација он је обележен не као племић, него као сењак, као чобанин од оваца, као представник радних маса.

поезије, зато и јесте тако неприродан; као творца њега су измислили људи који не верују у стваралачке способности радних маса. Колико је он неспретно постављен тамо где му није место, види се по још једној крупној нелогичности.

Све што песме садрже из живота радних маса узима се као познији слој, као резултат прераде пошто су песме сишле у народ.

Ниједан од старих писаца не потврђује творачку улогу војне аристократије, нити пориче творачку улогу радних маса. А то што су песме биле о јунацима нимало не одређује творца.

интерпретација историје фолклора довела до апсурдног закључка да је јуначка поезија творевина „не народа, не радних маса, него господске класе у епохи феудализма“.

интерпретација историје фолклора, која је довела до апсурдног закључка да је јуначка Поезија творевина „не народа, не радних маса, него господске класе у епохи феудализма“.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности