Употреба речи срп у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Клајнштетер је тог дана, у част свога госта, лично исковао на наковњу срп и једну косу, какву су Руси били наручили. Њих двојица су, затим, весело, ручали.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Овај чин се врши на ритуални начин посебним оруђем: то може бити секира, срп, коса, бритва, мотика или нарочити нож — „пупкореџа“.⁶⁹ Пупак оставе дугачак око „четири прста“ и везују.

Најпознатија таква одбрамбена магијска средства су: гребени, нож, бритва, ватраљ, срп и сл. Ефикасан начин да се бабице држе на одстојању од детета и породиље јесте и поступак кађења.

Док мајка лежи у бабинама, у колевци детета обавезно стоје неки предмети од гвожђа: нож, срп, ватраљ, коњска потковица, парче челика и сл.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

прогласио за »срп Нечастивога«. Српска јерархија је са крајњим неповерењем гледала на Караџића због његових веза са Копитарем,

Милићевић, Вук - Беспуће

плаво небо; од Уне ударао лак вјетар и доносио оштар и јак мирис воде и буркање валова; негдје у даљини сијао се један срп воде; однекуд из поља долазили одломци једне снажне пјесме коју су пјевали чврсти и оштри гласови жетелаца, пјесме

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

у пролеће) ИИ Гледај горе, погледај домове, Гледај, брате, ону момчад младу, Свак оставља стадо и волове, Срп и косу, њиву и ливаду, Па се ето од милине скаче, Оштри оне пламените маче, Јатагане, убојите ноже, Огледа и о

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

Па није хтео да скрати: Кр. срп., како се то понекад ради, него баш отегао целом ширином. Љубица погну главу, па веома послушно и усрдно узе перо и

Црњански, Милош - Лирика Итаке

КЊИЖЕВНОСТИ Милош Црњански ЛИРИКА ИТАКЕ Садржај ПРОЛОГ 8 ХИМНА 10 ГРОТЕСКА 11 НАША ЕЛЕГИЈА 13 ЈАДРАНУ 15 СРП НА НЕБУ 16 СПОМЕН

ПОДАЦИ О ПЕСНИКУ 135 ЦРЊАНСКИ У ТЕМИШВАРУ 140 КОМЕНТАР УЗ ПЕСМУ „ЈАДРАНУ“ 146 НА РИБАЊУ СА МЕСЕЦОМ 152 УЗ ПЕСМУ „СРП НА НЕБУ“ 157 УЗ ПЕСМУ О ПРИНЦИПУ 161 КОМЕНТАР УЗ „ЗДРАВИЦУ“ 166 КОМЕНТАР УЗ ПЕСМУ „ТРАГ 170 УЗ ПЕСМУ

Да није најлепше љубав, већ за грумен Сунца убијати и рано умирати. СРП НА НЕБУ Ти незаборављена моја на родном пољу изненада женка, остај ми сенка, сенка.

свиле и листови прашни, чим пред зору сване, небо ми је росно ко равне пољане, а Месец се над њима сја као срп. СПОМЕН ПРИНЦИПУ О Балши, и Душану Силном, да умукне крик. Властела, војводе, деспоти, беху срам.

У светлости фењера ја видим те људе како једу хлеб. У очима ми се купе сузе. УЗ ПЕСМУ „СРП НА НЕБУ“ Пре рата, пре Првог светског рата, на нашег радника, мало је ко, сем социјалиста и марксиста, обраћао пажњу.

Шта би са њима, нисам питао. Месец је остао над мојом равницом, као срп. Темишвар, Ријека, Иланча, Београд, све се то вртело у мени као у калеидоскопу, а са њима и толике прочитане књиге, на

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

светог краља, па је задену за појас, обрте се истоку, па се побожно прекрсти неколико пута и затим се крете на пут. Срп обеси о раме, у једној руци носаше лонац с пасуљем а у другој своју тојагу, — дугачку и дебелу палицу, са којом је

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

). Успела поређења налазимо и у заклетвама (Тако се не савио као срп! Тако се не згрчио као клупко у решето! Тако се не мучио као пртена жица итд.).

Тако се не вукао потрбушице као змија љутица! Тако се не згрчио као кљувко у решето! Тако се не савио као срп! Тако се по рђи не познавао! Тако с кокотом не орао, мјесто волова! Тако ме исконска рђа не убила!

Дабогда се удала где се трном врата затварала! — (клетва девојци). Заклала га пушка црногорска! Згрчио се као срп у планину! Колико му одовуд стопа, толико одонуд година! Колико хљеба појела, толико јада имала!

очи као сито, зуби као срп, главом га уплашише, очима га испише, зубима га изедоше. Пишти Петар од земље до неба. Зачу га божја мајка, неумитна

(Дрвени) 327 — Који кривац сече ноге свима правима? (Срп) 328 — Који пет’о нема кресте? (Онај на пушци — пиштољу) 329 — Ко казује много прича, а нема ни грла ни језика?

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

10. Звоно црквено. 11. Пијевац и реп му. 12. Казан. 13. Игла. 14. Паун. 15. Коса. 16. Срп. 17. Ђерам. 18. Уши око главе. 19. Псето. 20. Ватра међу пријекладима. 21. Гребени. 22. Очи. 23. Конопље. 24.

Краков, Станислав - КРИЛА

Горе изнад шуме изгревао је месец. Његов плавичасти срп је био сићушан и танак. Крај пута се црнела страшно надувена лешина погинулог коња.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

поједе (ЗНЖОЈС, 7, 1902, 190). О прошевини ј. је толико неизоставна као поклон, »обележје« девојци (в. нпр. Срп. далм. маг., 20, 1861, 97 ид; Сцхнееwеиѕ, Хоцхз.

нар. пріп. ‹Сіѕак, 1870› № 30; БВ, 1, 1886, 236; Срп. дијал. зборн., 1, 1905, 666; Шаулић, 1, 1, № 1; № 17; 1, 2, № 174. Упор. и СЕЗ, 41, 1927, 516, и Хандw. деѕ деутѕцх.

, ѕ. в. јабучица; А. Николић, Срп. нар. прип., стр. 186; СЕЗ, 13, 348; ЗНЖОЈС, 19, 195). Постоји и једна врста ј. која се зове адамчица.

Лимун. При просидби просиоци дају л. или јабуку као уздарје оној невести која их је даровала марамом (Срп. далм. магазин, 20, 1861, 99). О свадби у Гацком невеста баца л.

с., 8, 1953, 7—47; упор. и Срп. мит. речн., чл. Божићни хлебови — од истог писца, Ш. Кулишића). Највећи део грађе односи се на к.

краве (и краварица, крава и теле, краве у јарму), коњи и кобиле, кртица, куче, гуска, голуб, кошница, бачва, срп, косир, коса, месец, сунце итд.

и Срп. мит. речник). Као жртва, »кад се сврши жетва, коље се пиле, а коље се опет пиле или певац кад се вршидба заврши« (СЕЗ,

Ћипико, Иво - Пауци

— Није могуће, доћи ће! — рече у ноћ. Па, узбуђен, себи уобрази дјевојку: гледа јој гипки стас што се као срп може да савије, мало узвраћену горњу усницу и бијеле чисте зубе.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

облаци траже и сударају као да су слепи, гњечећи својим дебелим млохавим трбусима као у Црног Стевана танки исцеђени срп месеца. Хуји у даљини Морава, набрекла од вода што су се сјуриле с кишних падина у току задња три дана.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Она изгледа као сребрнаст срп или мали Месец, стар два дана. Осветљени део њен гледа својом средином баш онамо где је Сунце зашло.

Кроз тај доглед изгледа Венера као Месечев срп другог дана после младине. Али док се на Месечевој кришци виде, баш у то доба, сви детаљи његове рељефне површине,

То што видимо, то су само облаци њене густе атмосфере; и кроз највеће астрономске догледе не види се ништа више. Срп Венерин разликује се од Месечевог и тим што су му врхови оштрији и продуженији; зато се зову роговима.

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Лети, када су ноћи светле и топле, погледајте у небо и — видећете: танани срп месеца на престаје да следи једна звезда.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

ПРОРОКА ДАНИЛА 35 ГОВОРИ ДВОСТРУКУ и ТРОСТРУКУ РЕЧ СВЕТИ ПРОРОК И ЦАР ДАВИД ЗА БОЖИЈИ СТРАХ 36 БОГ СЕ ЉУДИ ОДРИЧЕ 42 СРП КАЗНЕ 43 ЛОВЦИ АДОВИ 44 РОСА 45 ЗЕМЉА СИ...

Ни више покајања; моба се не слуша, нити сузе помажу низашто. СРП КАЗНЕ Видим срп где лети преко света дваист лаката дужином и десет ширином! ...

Ни више покајања; моба се не слуша, нити сузе помажу низашто. СРП КАЗНЕ Видим срп где лети преко света дваист лаката дужином и десет ширином! ...

То је клетва што силази на земљу и со тиме сатире и мори се свака лажа и хрсузин до смрти му! Тај срп улази у хрсуску кућу и тим, који се мојим именом лажно куну!

Што је за кога прилично, то му и даје: коме сабљу, коме мотику и срп; коме бич, коме хич ништа. Коме благо, коме је блато! Ка свиње из бистре воде пак у смрдљиво блато.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности