Употреба речи хан у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Одемо на конаке онако уморни од дугог стајања.” „Пред вече скупе се сви кнезови у Шундин хан, где сам ја (Алекса) био на конаку, и нађемо да су пашине речи све истините, и ако он не држи доста војске, то ће

Међутим пукне глас за Црнога Ђорђа, да је баш у нашу Себичну Недељу са дружином дошао и запалио турски хан у Орашцу и почео кавгу с Турцима, и туче где и год нађе.

да се он — Лука — баш у ту недељу женио, и Црни Ђорђе са сто друга дошао му на свадбу, ручао, пак после запалио хан у Орашцу.

Кад смо Грабовцу дошли, хтедоше да запале хан тј. турску кућу; но бијаше близу један чардак пун кукуруза, те ја једва одбраним да не запале хан, јер би и чардак

турску кућу; но бијаше близу један чардак пун кукуруза, те ја једва одбраним да не запале хан, јер би и чардак изгорео, а ̓ране нам треба. Одатле пођемо у Љубинић на конак.

а шта се ђогаш, кад знам да и ти желиш оно што и ми? Не видиш ли како твога аге гори хан? Сад само док устанем па узмем угарак с ватре и дунем у стреју, па ће и твоја кућа онако горети, а ти иди дахијама!

Но чусмо гди око Мишара пушке пуцају и хан у Мишару гори. Познамо да су Турци нас претекли и да нам је пут од наше војске пресечен, мало се повратимо, да и̓

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

Тај пут водио је, северном страном, изнад самог села. Украј пута беше хан. Ту је становао субаша са својим пандурима. Звао се Суља. Презиме нити му је ко тад знао нити данас зна.

— рече он и погледа Лазара страшним погледом... Лазар се предаде судбини... Дођоше пред хан... Маринко пропусти Лазара напред. Лазара беше снага издала. Без Маринкове помоћи он не могаше прекорачити прага.

Какве ли се желе не рађаху у његовој души!... Једва је опазио Ивана кад је овај у хан ушао. По поздраву заседоше око ватре. Крушка рече те донеше ракије.

Он не могаше бољег пријатеља себи наћи од човека који је толико пријатељ сину његовом... Стигоше пред хан. Крушка беше у одаји с Лазаром. Чим чу да су Иван и Маринко ту, он чисто радостан потрча пред њих. — А... дошли сте!..

Озебао, окисао до коже, сав мокар врати се Крушка у хан. Али ни сав сумор дана не беше налик на сумор душе његове. Тамо тек беше пакао... Па и није било лако! ...

— Нека дође амо... — рече он пријатним гласом... Милош уђе сав блед као крпа. Колена му клецаху, а онај се хан окретао око њега... Као што рекох, био је то миран домаћин; никад се он ни с ким није парбио нити пред суд излазио.

Појахао зеленка, за појасом му пиштољи и јатаган, а око рамена шара. Дође пред хан, одјаха коња, привеза га за једно дрво, па уђе унутра.

Он није ништа знао ни о себи, ни о томе што је учинио. Кад га је зеленко донео пред хан, кад га скидоше са седла и запојише мало ракијом, тада рече: — Чини ми се сад се нисам преварио. Сад је убијен. — Ко?

Ти ћеш заићи од честе са Девом и Јовицом, а Станко, Зека и Јован ће са мном. Само полако... Кад дођете пред сами хан, ви станите. Нека нико ништа не почиње док ја не заповедим. И кренуше се... У Крушкиној одаји горео је жижак.

Не знам у детињству, али откако сам омудрала, ја нисам окусила јагњетине... Стигоше пред хан. Он беше празан. Нигде живе душе, ниједног повесма дима да се с баџе уздигне. — Пустош! — рече Алекса.

облучје на седлу ујдурисати — унети се некоме у лице ушорити — поставити улице халакање — призивање алаха у помоћ хан — друмска гостионица; преноћиште ханума — госпођа хасна — корист, добит, ћар хат — коњ, арапски коњ цагрије —

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

После дугих преговора успео сам донекле и вратио сам се у Митровицу у свој хан. Један сат доцније ушао је у моју собу турски официр висока раста, који се представи као Сали-паша, родом из босанске

Овде се није продавала само разна роба већ и земљораднички производи и стока. Још постоји „куршумли-хан“, у коме су трговци за време сајма становали.

Ово је била нека врста подмлађивања монголских утицаја. Године 1048. је печењешки хан Келен са 20.000 војника примио хришћанство и настанио се у сред СлавоБугара, у околини Силистрије (Дрстара).

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

) — немачка игра Тамерлан — чувени татарски хан, војсковођа и освајач (1336—1405), због освајања у Малој Азији дошао у сукоб са Турцима и 1402 године код Ангоре

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

је у ђачкој клупи писао своје прве пјесме о зимском пејзажу овога истога свога роднога краја: Никог да сврати, завијан хан, босански тужни пути . . . Да савлада своју проклету болећивост, Милош се, као и увијек, спасава шалом.

Доље, у проширењу, на питомој заравни, ћутао је стари хан као кока на гнијезду. Ту је Милош провео најљепше године дјетињства.

Милош спопаде Сајана под руку и поведе га до ивице заравањка. Одатле се, као на длану, видио хан у долини, око кога су се мотале групице непријатељских војника, ситних као мрави.

док га је Сајан слушао, поисправљен и јуначки избечен, као да слуша говор пред акцију: Никог да сврати, завијан хан, босански тужни пути, ко бијела кока мирује дан . . . — А, шта велиш, Сајане?

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Дође предвече у Мостар и уђе у хан да преноћи. Препаде се да му ко не би новце узео, па замоли ханџију да му сачува новце до изјутра.

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

кудраве црне косе, зажмирио очима, па корача живо од једнога зида до другог и бележи стопама градове које је Џингис-Хан прегазио, описујући гласно јунаштва и дивљаштва његова.

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

Него, извињава се, она ће то послати пред вече у хан где је овај одсео и то још по слузи. И Софка по изразу лица Арнаутинова виде како на њега све то силно утиче.

— Ће чекам хан’мо. Ако не можеш данас, сутра, када ти хоћеш. Један, два, три дана, ништа није што ћу ја да чекам. Чекаћу ја!

— Истрча Магда, а већ јој биле умрљане руке и засукани рукави од судова што их почела да пере. — Иди у Шарени хан и питај за трговца, Арнаутина — поче јој наређивати. — Нађи га и питај: да ли може што мешано да му понесе.

баште, куће, како би се са целим комшилуком видела, са сваким здравила, и онда преким путем отишла у тај Шарени хан.

— И чујеш! — позва је он натраг када ова пође. — Кажи Томчи, нека се обуче и иде у хан. Али нека! Нека остане овде! Предомисли се он и одмахну јој руком да иде. Могу и они тамо сами за неколико дана!

А не би вас било срамота да ја идем пред цркву, у амале, у Шарени хан, да тамо дочекујем турске трговце, моје познанике, пријатеље, који се некад за срећне сматрали када би им примио

Она је од њега сазнавала каква је чаршија, какви дућани, еспапи, механе, нарочито Шарени хан, где долазе из Турске Турци и њихни сељани.

Он после прошевине престао да иде од куће у хан и село. Сигурно сада кућу и све журно спрема за свадбу. И онда целог дана овамо шаље дарове и слаткише за њу.

Али што се, откада је отишао тамо у хан, овамо бар не наврати, не дође да се тиме, не Софки као извини за све што је онако пијан радио, него да комшилук,

— Тек пре два дана, у саму вечер, готово у ноћ, отуда, из Арнаутлука, донесоше га у хан рањеног. Куршум му остао у трбуху. Истина није знао за себе, али је био жив. Понесосмо га.

XXИX Када Томча сасвим порасте, и он сам, а највише свекрва, почеше наваљивати на Софку да продаду хан и сва имања што имају тамо на граници и у Турској, и да до капије, са лица чаршије, подигну велику лепу кућу.

И јурећи кроз шуму, кроз таму, заклањајући га од месечине, однео га у хан. Тамо, прегледавши и видевши колико су чивчије и слуге крале, све их редом истукао и испребијао.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Остало је записано и то да је, уистину, испратио тог побратима, затим му запалио хан па отишао на Авалу. Ни тога се не цећа, али це цећа да су тада, у претпролеће 1804, снегови на Авали трајали а гора

Отуда се после име Пиринч-хан тумачило као Принчев хан. У часу кад млади Анастасијевић, још не Капетан Миша, од својих сапутника слуша причу о

Отуда се после име Пиринч-хан тумачило као Принчев хан. У часу кад млади Анастасијевић, још не Капетан Миша, од својих сапутника слуша причу о Пиринчани, нико ни не слути

Тако је велелепни Пиринч-хан часком био разрушен и убрзо се више нико није сећао чудесне лепоте његових сразмера. Истина, кад је рат прошао

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Цар га намјести у један хан, и рече му да ту чека док га он опет зовне. Ради тога посла цар тевтиша у Босну да извиди је ли му Бошњо право казао.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

И јурећи кроз шуму, кроз таму, заклањајући га од месечине, однео га у хан. 150 У доживљају унезвереног Томче, кад пригушени ментални слојеви преотму маха, у његовим фолклорним ноћним

крају ипак чинила, или се бар причало да је у потаји чинила, подајући се глувонемим слугама када би се Томча вратио у хан и оставио је пијану и злостављану.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

она није донела ниједног зрелог плода, и сви су ти покушаји остали толико безуспешни да их је познати бечки метеоролог Хан одбацио ђутуре, изјављујући да су астрономски узроци сувише слаби, а да би могли утицати на климу наше Земље, и да се

Станковић, Борисав - ТАШАНА

Од увек сте такви. Од увек, кад год овамо дођете, да вам је само да се наједете и напијете. Је ли овде неки хан, механа, или каква — Боже ме прости! — црква? (Слуша. Чује се из далека, али јако звоњење звона.) Зар већ звона?

(Пије): И сутра, пешке, гологлав, на царски друм и из хана у хан, из вароши у варош, док негде не липшем, скапам, на неком ханском ђубрету или штали. (Наједном скочи): Идем, идем.

Станковић, Борисав - КОШТАНА

Месечина греје... Мартинка ми у крило, коњ, Дорча мој, иде ногу пред ногу, а чалгиџије, што ги још од билачки хан поведешем, пешке идев иза мене. Свирив ми они и појев. Т’нко и високо кроз ноћ и на месечини свирив.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

викну по Тополи, те сакупи јоште више друштва; све по трагу Турке поћераше, до Сибнице села доћераше, и ту Турци у хан побјегоше, — ками мајци да остати могу!

полицијски чиновник („за времена дахијскога“ — каже Вук — „готово у свакоме селу у биоградском пашалуку био је начињен хан у коме је сједио субаша, који је чинио сељацима шта му је воља“) судни часак — смрт суђен ђувегија — младожења кога

главе, уништити га халалити — даровати с благословом, благословити, опростити халка — беочуг, звекир, гвозден колут хан — гостионица ханџар — велики нож, јатаган харамбаша — хајдучки поглавица харамија — хајдук, лупеж, убица харати —

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

да је то тако страшно ако његова мезимица, његово чупе Зоне, недељом оде са другарицама на ћошак пред Калоферлијски хан или на Бит-пазар, где игра оро; или у неку авлију или неки пошири ћорсокак, где се момци и девојке љуљају беле недеље

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности