Употреба речи шеница у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

, 1883) — У дому ти се рађала мушка дјечица, у брду ти расла винова лозица, а у пољу класала шеница бјелица! (Кнежевић, В. М., 1957, с.

Матавуљ, Симо - УСКОК

изнад града, Све порасле смокве и маслине И још они грозни виногради; — Кад погледаш стрмо испод града, Ал’ узрасла шеница бјелица, А око ње зелена ливада, Кроз њу тече зелена Бојана...

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

15. „Нека кукољ, нека иде, Бар је сама сад шеница!“ Србин кликну, а не виде Украј себе пијавица Што с' уз њега пењу, вију Да му само крв испију. 16.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Кад шеница порасте и укласа, а ђаво дође над ограду па гледаше колико је израсла, и говораше: „Из малог зрна нарасте оволика стабљ

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

И поштени род родили! И с родом се подичили, Као паун златним пером, А шеница равним пољем, И лозица бабер-грожђем, И пучина сланим морем; Тако с вама мила мајка!“ 54.

Док пољуби — узећу те, драга! Кад пољуби — док упитам баба! Бабо вели — док упитам рода; А род вели — док роди шеница! Ја да Бог да, те му не родила, Не родила, чим шеница рађа, Већ родила љуљем и кукољем!

Бабо вели — док упитам рода; А род вели — док роди шеница! Ја да Бог да, те му не родила, Не родила, чим шеница рађа, Већ родила љуљем и кукољем! Колико у шуми борова, Он’лико га удрило громова!

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

2. ТАШУЊАЉКЕ 1 Ташун, ташун, ташана И свилена марама. Ко ташуни ’леба да, Родила му шеница И винова лозица. 2 Ташун, ташун, танана И свилена марама, У марами шећера, Да ми дете вечера.

У дому ти се рађала мушка дјечица, у брду ти расла винова лозица, а у пољу класала шеница бјелица. Твоје торове бог напунио са витоногим коњима, вилорогим воловима и виторогим овновима!

Изорô своје плаве воке рано ранећи и богу се молећи, орући дуге и широке луке! Родила му шеница бјелица, по дну била бусата, а по врху класата, по сриједи модра а по врху родна!

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

” А чобан прихвати: „Валај није добро, но је зло.” А краљ рече: „Што, јадан?” Одговори чобан: „Прометну ми се она шеница: све никоше букве и јеле.” Тада краљ рече: „Ох, ту би много штете!

Кад шеница порасте и укласа, а ђаво дође над ограду па гледаше колико је израсла, и говораше: „Из малог зрна нарасте оволика стабљ

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Кад шеница порасте и укласа, а ђаво дође над ограду па гледаше колико је израсла, и говораше: „Из малог зрна нарасте оволика стабљ

А краљ рече: — Што, јадан? Одговори чобан: — Прометну ми се она шеница: све никоше букве и јеле. Тада краљ рече: — Ох, ту би много штете!

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Пролеће сијну на дољу, брег, Да стопи с њега и лед и снег! Лето је жарко понело род По врту, њиви, осуло плод. Шеница златна, једри јој клас, Рујно се воће смеши на нас, Сунце све гори, сажиже тле, Ал' бистра вода расхлади све!

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

и српскога рода, и од српске крви и колена, а не дошô на бој на Косово, од руке му ништа не родило: рујно вино, ни шеница бела! Не имао пољског берићета, ни у дому од срца порода! Рђом капô док му је колена!

брду изнад града, све порасле смокве и маслине и још они грозни виногради; кад погледаш стрмо испод града, ал' узрасла шеница бјелица, а око ње зелена ливада, кроз њу тече зелена Бојана, по њој плива риба свакојака, — кад гођ хоћеш, да је тазе

господа хришћанска трипут моле Ђема: Богом брате, Ђемо Брђанине, ту нам немој објесити Марка, неће родит вино ни шеница, ево тебе три товара блага!

и српскога рода, и од српске крви и колена, а не дошô на бој на Косово, од руке му ништа не родило: рујно вино ви шеница бела! Не имао пољског берићета, ни у дому од срца порода! Рђом капô док му је колена!

брду изнад града, све порасле смокве и маслине и још они грозни виногради; кад погледаш стрмо испод града, ал' узрасла шеница бјелица, а око ње зелена ливада, кроз њу тече зелена Бојана, по њој плива риба свакојака: кад гођ хоћеш, да је тазе

Од руке му ништа не родило: рујно вино ни шеница бела! Рђом капô док му је колена!“ Леже Стева у меке душеке, повечера Ваистина слуга, повечера и нали се вина, па

и српскога рода, И од српске крви и колена, а не дошô на бој на Косово, од руке му ништа не родило: рујно вино ни шеница бела! Не имао пољског берићета, ни у дому од срца порода! Рђом капô док му је колена!

Моли му се господа ришћанска: „Богом брате, Ђемо Брђанине, ту нам немој објесити Марка, неће родит вино ни шеница, ево тебе три товара блага!

Моли му се господа ришћанска: „Богом брате, Ђемо Брђанине, ту нам немој објесити Марка, неће родит вино ни шеница, ево тебе три товара блага!

Моли му се господа звечанска: „Богом брате, Ђемо Брђанине, Ту нам немој објесити Марка, неће родит вино ни шеница, ево тебе три товара блага! Узе Ђемо три товара блага. Отале се Ђемо подигао кроз некакву Јањину планину.

Богосав је измишљена личност. Ти се јеси крви научио, тј. научио си се да проливаш крв. Неће родит вино ни шеница, — ове речи указују на могућност да је песма о Марку и Ђему настала иа основу неке старије песме у којој се говорило о

организовао напад на Турке код Обровца на Цетини Шекулар — крај и племе у Црној Гори шемно — радосно шеница — пшеница шенлук — весеље, светковина шер, шехер — варош шестопер, шестоперац — буздован од шест пера шета — шетња

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности