Употреба речи јаза у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

(посебно Олпортов) модел детета и његовог развоја сличан народном (митско-магијском) јесте истицање дубоког јаза између детета и одраслог.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

ко клавир бруји, Соко и јастреб, учена сова Која зна осам хиљада слова, Десет врабаца, три сенице И гњурац из јаза крај воденице, Ватрених креста, избише петли И кад над брегом поче да светли, Објавише песмом ранораном Да живот

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

а он одговара да не може, јер су му козе ушле у јаз и изврнуле воду, па стаде да скаче и јури све по кући као козе из јаза. Онај поново зове и пита може ли му самлети жито, нашто га воденичар пита: А шта је? тј. које је жито.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

У реци је вода „замртвљена, а сва мрачна, мили и преко брвна, јаза, као при крају свога корита, ваља се и нестаје у као неки понор”.

Бојић, Милутин - ПЕСМЕ

Зар не осећате како море мили, Да не руши вечни покој палих чета? Из дубоког јаза мирни дремеж чили, А уморним летом зрак месеца шета.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Ништа се више не може одложити. Два стара, сипљива, истрошена човека, могла би да седе негде поред јаза воденице, да киселе квргаве ноге и да причају досадне догодовштине из минулих лета, тромо и дремљиво као вода што крај

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности